logo

BİR KÜÇÜĞÜN HEVESİ , BİR BÜYÜĞÜN KALEMİ

ŞEYMA TAŞCI

ŞEYMA TAŞCI
seyma.tasci@sonsaat.com.tr

Küçük bir çocuktum. Madagaskar filmini seyretmiş , belki de vahşi doğa ile ilk defa tanışmıştım. Masaüstü bilgisayarım için bir Madagaskar oyun CD’ si almış ve Alex ile maceralara atılıyordum.

90 ve 2000’li yılları çocuklarının çok severek izlediği bir film ; Madagaskar !

Hayvansever bir çocuk olarak en sevdiğim filmlerdendi kendisi. Yıllarca Madagaskar adasına gitme hayaliyle yanıp tutuşarak büyüdüm. Şimdi biraz araştırınca, hala gitmek ister miyim , ya da benim gibi Madagaskar adasına gitmek isteyerek büyüyen bir çocuk, hala filmlerdeki bu büyülü adaya gitmek ister mi , diye düşünürken buldum kendimi.

Madagaskar ya da resmi adıyla Madagaskar Cumhuriyeti , Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Hint Okyanusu’nun batı kısmında yer almaktadır.Dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır.

Malgaşça Madagaskar adasına mahsus olup Malgaş halkının milli dilidir.

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo şehridir. Ülke 22 bölgeye ayrılmış, bu bölgelere faritra denilmiştir .Nüfusu yaklaşık 23 milyondur. İlginç olan ise ülkenin %45’nin yaşının on beşin altında olmasıdır.En önemli özelliği barındırdığı canlıların %99’unun sadece Madagaskar’da bulunmasıdır.Dünyanın en büyük kuşları olan ve soyu tükenmekte olan Fil Kuşları ise sadece Madagaskar’da yaşıyor.Yani filmde gördüğümüz her şey gerçek.Madagaskar’ın en eğlenceli kahramanı olarak bilinen lemur Kral Julien’ i görmek kesinlikle imkansız değil. Adada simge haline gelen pek çok Lemur görebilirsiniz. Tam 103 farklı tür lemur sizi bekliyor.

Hemen hemen her kültürün etkisine girmiş Madagaskar adasında dünyanın her kıtasına ait geniş bir mutfak bulmak da Madagaskar’ı kendine münhasır kılan özelliklerinden bir tanesi.Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar, pirinç Malgaş mutfağının ana gıdasıdır.

Madagaskar’da sadece 2 mevsim olması ve havanın daima ılıman olması,adayı tatil için gidilebilecek ideal konumlardan biri haline getiriyor. Balta girmemiş yağmur ormanları , kuytu limanları ve altın kumsalları adanın güzelliklerinden birkaçı daha.Denize girmek için sabırsızlanırken içindeki köpek balıklarını da hesaba katmanızda fayda var tabii.

UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine dahil edilen , dünyanın en ilginç ormanlarından sayılabilen Taş Orman (Tsingy de Bemaraha Strict Nature Reserve) Madagaskar adasının batısında bulunan Melaky bölgesinde yer alıyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşuyor. Zaten “Tsingy” kelimeside Madagaskar dilinde “çıplak ayakla yürünemeyen yer” anlamına geliyor. Dünyada Madagaskar dışında yalnızca birkaç benzeri karst oluşumu mevcut.

Araştırmam sonucu tekrar düşündüm, küçük bir çocukken hissettiğim aynı heyecan ve hayretle, şimdi Madagaskar’a gitmek ister miyim ? Kesinlikle evet. Eğer içinizdeki çocuk benimle aynı hisleri paylaşıyorsa , ya da sizi 2 dakikalığına çocukluğunuza döndürebildiysem, neden hep birlikte Madagaskar’a gitmeyelim ?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Resulullah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa hemen harekete geçerdi. Bir defasında Resulullah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Resulallah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koymadım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Resulullah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan bir Yahudi görd...
 • KUDÜS (2)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Yahudilerin yetmiş yıl süren esaretlerinin sonunda bugünkü İranlıların atası olan Pers Kralı Kiros, Babil krallığına son vererek Yahudilerin Filistin topraklarına dönüşlerine izin verdi. Yahudiler yıkılan birinci tapınağın yerine ikinci tapınaklarını inşa ettiler. M.Ö. 332’ de Makedonya Kralı Büyük İskender’ in Mısır’dan Fırat’ a kadar uzanan toprakları ele geçirmesi Yahudi tarihinde Helenistik dönemi başlatmıştır. Yahudilere Tevrat okumak yasaklanmıştır. Daha sonra Romalılar Kudüs’ e yönelerek orada hakimiyetlerini kurarak ikinci tapınağı y...
 • HAKİM İBNİ HİZAM (R.A)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Hakim İbni Hizam , Hz.Peygamber’in ilk hanımı hz.Hatice’nin kardeşinin oğludur.Fil yılından önce Kabe’nin içinde doğdu.Kureyşin ileri gelenlerindendir. Peygamberliğinden önce Hz. Peygamber’in yakın dostu idi. Ne var ki kendisinin müslüman olması, Mekke fethine kadar gecikti. Ebu Halid künyesiyle meşhur olan Hakim, müellefe-i kulubdandır. Huneyn Gazvesi’nde kendisine yüz deve verilmiştir. Daha sonra iyi bir müslüman olmuştur. Cahiliye devrinde yaptığı iyi davranışlarını müslüman olduktan sonra da sürdürmüştür. Çok cömert bir insan olan Hakim, H...
 • ÜMMÜ BÜCEYD (R.ANHA)

  04 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Ümmü Büceyd (r.anha) daha çok künyesiyle tanınmıştır. Asıl adı Havva el-Ensariyye’dir. Beraberindeki bir gurup kadınla Harise oğullarından gelip Resulullah’a bey’at edip İslâm’la şereflendi. Ümmü Büceyd (r.anha) dünya malı bakımından fakirdi. Fakat gönlü zengindi. Allah yolunda infak etmeyi fakire, yoksula vermeyi çok severdi. Kapısına gelen bir kimseyi boş çevirmeye gönlü razı olmazdı. Ama dünyalık mala mülke de sahip değildi. Bu sebepten kendisinden bir şey istendiğinde çok zor durumda kalıyordu. Bol bol verebilmenin tadına erme duyguları ...