logo

KAPALI KAPLAR KANUNU

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Pascal prensibi kapalı kaplarda bulunan sıvılar için geçerlidir. Pascal prensibine göre, sıvılar basıncı aynen iletirken basınç kuvvetini aynen iletemezler. Pascal prensibine göre sıvılar basıncın büyüklüğünü değiştirmeden yön ve doğrultusunu değiştirirler.

Şimdi konumuzla ne alakası var diyenler olucak, hemde öyle bir varki artık ekonomi fizik kurallarına göre hareket ediyor.

Konumuz Konut.

Daha önceki yazılarımızda konutun ekonomi çarkları içerisinde lokomotif olmasından bahsetmiştik. Öylede, her dönem konut ve inşaat hem büyüme noktasında hem daralmanın giderilmesi noktasında lokomotif olmaya devam etmiştir.

Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ister istemez bir daralma söz konusu oldu. Sanayi Ticaret ve Hazine Bakanlığı tedbir paketleri çerçevesinde kamu bankaları öncülüğünde konutta kredi faizlerini Türkiye tarihinin en düşük seviyesine 0.64  le ciddi anlamda düşürdü.

Maksat duran lokomotifi hareket ettirmekti.

Söz konusu lokomotifin sahiplerinin devletten istedikleri de buydu. Zira satış yapamaz duruma gelmişlerdi. Kendi çaplarında kampanyalar düzenliyor bu da yetmiyor fiyatları da düşürmelerine rağmen bir türlü istedikleri hareketi sağlayamıyorlardı.

Hükümet piyasaları hareketlendirelim satıcının elini güçlendirelim alıcıyı sevindirelim derken., Anaaa o da ne faizlerin indirilmesi öncesi 350 bin lira olan aynı konut birde baktık ki 450 bin lira olmuş. İster istemez uyanık satıcı kendi koyduğu fizik kanunlarını işletmeye başlamış.

Madem alıcı kolay krediye ulaşacak kapalı kaplar kanununa göre para bize doğru da yayılsın bizim kaplarda dolsun dedi.

Sıkışan esnaf ellerindeki stok konutların nasıl eritileceğini düşünürken daha dün işlerin kötülüğünden bahsederken bu hırs niye oysa inancımız gereği “Bereket azdadır”  akar durağandan iyidir sözlerini ne çabuk unuttunuz. Oysa fizik kuralları arz talep dengelerini ne güzel kurmuş.

Az satış da yüksek fiyat, çok satışta düşük fiyat.

İnsanoğlu fizik kanunlarını kendi lehine çevirdiği sürece küresel ekonomide daralmada durağanlıkta devam edecektir. Çünkü aksi eşyanın tabiatına aykırıdır.

Oysa yeni dünya düzeninde bir malın bedelini satıcı değil, alıcı belirller.

Bu mantığı çözemeyen fırsatçılar kısa vadede kazanıyor olsada orta vadede kaybetmeye mahkumdur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFSAT SÖZLEŞMESİ

  15 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Adına “İstanbul Sözleşmesi”denilen , bana göre bir “İfsad Sözleşmesi” olan bu sözleşmenin adı, İslamın  bayraktarlığını yapmış  İstanbul’a açıkça bir ihanettir. Bu yazımda “İfsad Sözleşmesi olarak ifade edeceğim bu sözleşme son günlerde çok tartışılan bir konudur. Bu ifsad sözleşmesi kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak bilinir ve “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesidir. 11 Mayıs 2011 de İstanbul’da yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu  toplantısında imzaya açılarak on ...
 • CÜVEYRİYE BİNTÜL HARİS (R.ANHA)

  15 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Hz. Peygamber’in zevcesi ve müminlerin annesi. Hz. Cüveyriye, Mustalikoğulları kabilesinin baskani Haris b. Ebi Dirar’ın kızıdır. Aynı kabileden Safvan oglu Musafi’den dul kalmıştı. Mustalikoğulları, Hicret’in altıncı yılında Medine’ye saldırı için hazırlık yapmaya başladılar. Durumu öğrenen Hz. Peygamber (s.a.s.), yediyüz kişilik bir askeri kuvvetle, onlardan önce davranarak Müreysi’ suyu başında saldırdı. On kişi öldürüldü. Müslümanlar bu gazvede bir şehit vermişti. Mustalikoğullari’nin bütün erkekleri, kadınları ve çocukları esir alındı. ...
 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Re­su­lul­lah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa he­men hare­kete geçerdi. Bir defasında Re­su­lul­lah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Re­su­lal­lah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koy­madım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Re­su­lul­lah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan ...
 • SÖZÜN SÖYLENDİĞİ MEVSİM

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlarım, Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağ...