logo

MAKAS AÇILIYOR

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı. Geçen yılın Nisan ayında 469 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 5.06 milyar ABD doları açık gerçekleştiğini apaçık gördük . Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığının 3.29 milyar dolar olduğunun açıklanması önümüzdeki aylarda ekonomi kurmaylarını daha dikkatli olmaya davet ediyor.

Zor bir süreç. Bir taraftan pandeminin ekonomi üzerindeki baskılarıyla daralan piyasalar, bir taraftan ayakta kalma mücadelesi.

Gerçekten zor bir süreç.

Raporu incelemeye devam edelim.

TCMB’nin yayımlanan raporunda, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2.28 milyar ABD doları artarak 3.81 milyar ABD dolarına ulaşması ve geçen yılın Nisan ayında 2.33 milyar ABD doları net fazla veren hizmetler dengesinde bu ay 240 milyon ABD doları net açık gerçekleşmesi dikkatlerimizi çekiyor.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Nisan ayında 3.25 milyar ABD doları fazla vermişken, bu ayda 3.31 milyar ABD doları açık vermiş.

Bir diğer taraftan  yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 111 milyon ABD doları azalarak 1.03 milyar ABD doları olmuş . Bir önceki yılın aynı ayında 13 milyon ABD doları çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde, bu ay 74 milyon ABD doları giriş gerçekleştiğini görüyoruz.

Finans hesabına bakacak olursak, bir önceki yılın aynı ayında 433 milyon ABD doları giriş kaydeden doğrudan yatırımlar kaleminde, bu ay 133 milyon ABD doları çıkış gerçekleşmiş.

Portföy yatırımlarına geldiğimizde ise 2.36 milyar ABD doları tutarında net çıkış kaydederken alt kalemler itibarıyla , yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 847 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.01 milyar ABD doları net satış yaptığı görüyoruz.

Yurt dışı  tahvil ihraçlarını incelediğimizde, bankalar ve diğer sektörler  1.03 milyar ABD doları ve 763 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiş. Diğer yatırımlara bakalım. Diğer dikkat çekici kalemlere baktığımızda ise, altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2.26 milyar ABD doları ve yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 742 milyon ABD doları net artış kaydetmiş.

Gelelim kaynaklara:

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler 843 milyon ABD doları, 70 milyon ABD doları ve 62 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirilmiş.

Resmi rezervlerde ise  bu ayda 8.60 milyar ABD doları net azalış göstermiş.

Bakalım gelecek ay nasıl olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İFSAT SÖZLEŞMESİ

  15 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Adına “İstanbul Sözleşmesi”denilen , bana göre bir “İfsad Sözleşmesi” olan bu sözleşmenin adı, İslamın  bayraktarlığını yapmış  İstanbul’a açıkça bir ihanettir. Bu yazımda “İfsad Sözleşmesi olarak ifade edeceğim bu sözleşme son günlerde çok tartışılan bir konudur. Bu ifsad sözleşmesi kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak bilinir ve “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesidir. 11 Mayıs 2011 de İstanbul’da yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu  toplantısında imzaya açılarak on ...
 • CÜVEYRİYE BİNTÜL HARİS (R.ANHA)

  15 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Hz. Peygamber’in zevcesi ve müminlerin annesi. Hz. Cüveyriye, Mustalikoğulları kabilesinin baskani Haris b. Ebi Dirar’ın kızıdır. Aynı kabileden Safvan oglu Musafi’den dul kalmıştı. Mustalikoğulları, Hicret’in altıncı yılında Medine’ye saldırı için hazırlık yapmaya başladılar. Durumu öğrenen Hz. Peygamber (s.a.s.), yediyüz kişilik bir askeri kuvvetle, onlardan önce davranarak Müreysi’ suyu başında saldırdı. On kişi öldürüldü. Müslümanlar bu gazvede bir şehit vermişti. Mustalikoğullari’nin bütün erkekleri, kadınları ve çocukları esir alındı. ...
 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Re­su­lul­lah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa he­men hare­kete geçerdi. Bir defasında Re­su­lul­lah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Re­su­lal­lah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koy­madım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Re­su­lul­lah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan ...
 • SÖZÜN SÖYLENDİĞİ MEVSİM

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlarım, Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağ...