logo

‘Göç Filmleri Festivali’nin ardından

EMİRHAN HINISLIOĞLU

EMİRHAN HINISLIOĞLU
emirhan.hinislioglu@sonsaat.com.tr

Yıllarca dünya sinemalarında gıpta ile izlediğimiz, öve öve bitiremediğimiz yabancı menşeili filmlerin oynandığı, hayal ürünü senaryoların yazıldığı sahte kahramanlıklar beyinlere enjekte edildi. Hepsi hayal mahsulü yapımlardı ama dünyada da rağbet görüyordu hala görüyor. Tabi ki arz talep olarak görülen bu sektör dünya ülkelerinin ekonomilerini de bir o kadar ilgilendiriyor. Gerçeklerle varılamayan bu reytingler hayal senaryolarla ayakta kalıyordu. Şimdilerde dünya sinemaları yeni bir soluk kazanıyor. Yani tarihi gerçekler,  insanlık ve yaşam hikâyeleri insanları cezbetmeye başladı. İşte bu süreçte Türk Sineması da son yıllarda yaptığı atılımlar ve yapılan güzel dizi ve sinemalarla da bu platformda haklı yerini alıyor.

Son yıllarda Türk Sineması yaptığı güzel film ve dizilerle bunu kanıtlıyor. Pandemi döneminde dahi bu çalışmalara ne kadar ciddi baktığımızın da bir örneğini teşkil ediyor. Bunu niye mi anlatıyorum. Çünkü “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” son yıllarda adını dünyaya duyuran bir organizasyon. Son olarak ta bu yıl yaptığı başarı ile bizleri gururlandırdı.

14-21 Haziran 2020 tarihlerinde 30 ülkeden, 45 filmin gösterildiği “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” dünyada yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı. Ustalık sınıfları, atölyeler, konserler ve son teknolojilerin kullanıldığı yeni nesil sergileriyle dudak ısırtan organizasyon dünya film sektörünün duayenleri tarafından da büyük övgüler aldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ve A A’nın Global İletişim Ortağı olduğu “Uluslararası Göç Filmleri Festivali” Gaziantep’te yapılması planlanmıştı. Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen festival, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han görüntüleri sanal sahne olarak gerçekleşmiş oldu.   Yani dünyanın dört bir yanından 20’den fazla sanatçı dijital olarak bir araya geldi. Bu festivalin gerçekleştirilmesini sağladı. Gaziantep Yolunda türküsünün seslendirildiği performans açılış gecesi festivalin internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı ve geceye damgasını vurdu. Gösterilen birbirinden güzel filmler dünyanın ünlü yıldızlarının ve sinema yönetmenlerinin de övgü ve takdirini kazandı.

Mesela; Hollywood’un ünlü yıldızları, ABD’li usta oyuncu Harvey Keitel, Oscarlı oyuncu Helen Mirren, Oscarlı yönetmen Taylor Hackford ile oyuncu John Savage, Uluslararası Göç Filmleri Festivali’ne övgüler yağdırdı. Gönderdikleri videolarla festivali düzenleyen İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.  Öte yandan, Taksi Şoförü, Rezervuar Köpekleri gibi filmlerin efsane oyuncusu Harvey Keitel, festival komitesine gönderdiği mesajda Göç İdaresi’ne tebriklerini iletti. Oscarlı yönetmen Taylor Hackford’da Uluslararası Göç Filmleri Festivali harika bir fikir olduğunu belirtti.

Amerikan sinemasında saygın bir yeri olan John Savage’da gönderdiği mesajda Türkiye’de göçmenlikle ilgili düzenlenen bir film festivalinden etkilendiğini ve desteklediğini belirterek, “Umarım biz de Türkiye’nin ortaya koyduğu bu inanılmaz çabayı desteklemenin yollarını bulabiliriz” dedi.

Yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaşan, dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali Uluslararası Göç Filmleri Festivali‘ görkemli kapanış töreniyle sona erdi. 8 yıldır çoğu kadın ve çocuk 25 bin kişinin Akdeniz’in azgın sularında hayatını kaybettiğini, Avrupa’ya sığınan 10 bin mülteci çocuğun akıbetinin bilinmediğini belirten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan video konferansla katıldığı gecede göçle ilgili ön yargılarımızı bir tarafa bırakmamız gerektiğini belirterek, “ Göçmeler gittikleri ülke ve toplumlara katkılarını görmemiz gerektiğine inanıyorum’’ mesajını verdi. Festivalin mimarı İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu da,  ‘’2011 yılından beri anlatamadığımız, daha doğrusu anlatıp hissettiremediğimiz pek çok duyguyu, bu sayede anlatabilmiş ve hissettirebilmiş olduk. Gönüllere girmek istedik ve galiba başardık’’ sözleriyle festivalin amacına ulaştığını söyledi.

Oscar’a aday olan ‘Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği ‘For Sama/Sama İçin’ belgeselinin ‘En iyi Uzun Metraj’ film seçildiği gecede 26 bin Avro ödül dağıtıldı.  Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kapanış töreninde açılışta olduğu gibi yine ‘Göçün Çığlığı’ sahne aldı. Dünyanın dört bir yanından dijital olarak bir araya gelen sanatçılar Yemen Türküsü, Sarı Gelin ve Altın Hızma türküleriyle iz bıraktı. Hoşça kalın.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Resulullah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa hemen harekete geçerdi. Bir defasında Resulullah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Resulallah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koymadım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Resulullah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan bir Yahudi görd...
 • KUDÜS (2)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Yahudilerin yetmiş yıl süren esaretlerinin sonunda bugünkü İranlıların atası olan Pers Kralı Kiros, Babil krallığına son vererek Yahudilerin Filistin topraklarına dönüşlerine izin verdi. Yahudiler yıkılan birinci tapınağın yerine ikinci tapınaklarını inşa ettiler. M.Ö. 332’ de Makedonya Kralı Büyük İskender’ in Mısır’dan Fırat’ a kadar uzanan toprakları ele geçirmesi Yahudi tarihinde Helenistik dönemi başlatmıştır. Yahudilere Tevrat okumak yasaklanmıştır. Daha sonra Romalılar Kudüs’ e yönelerek orada hakimiyetlerini kurarak ikinci tapınağı y...
 • HAKİM İBNİ HİZAM (R.A)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Hakim İbni Hizam , Hz.Peygamber’in ilk hanımı hz.Hatice’nin kardeşinin oğludur.Fil yılından önce Kabe’nin içinde doğdu.Kureyşin ileri gelenlerindendir. Peygamberliğinden önce Hz. Peygamber’in yakın dostu idi. Ne var ki kendisinin müslüman olması, Mekke fethine kadar gecikti. Ebu Halid künyesiyle meşhur olan Hakim, müellefe-i kulubdandır. Huneyn Gazvesi’nde kendisine yüz deve verilmiştir. Daha sonra iyi bir müslüman olmuştur. Cahiliye devrinde yaptığı iyi davranışlarını müslüman olduktan sonra da sürdürmüştür. Çok cömert bir insan olan Hakim, H...
 • ÜMMÜ BÜCEYD (R.ANHA)

  04 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Ümmü Büceyd (r.anha) daha çok künyesiyle tanınmıştır. Asıl adı Havva el-Ensariyye’dir. Beraberindeki bir gurup kadınla Harise oğullarından gelip Resulullah’a bey’at edip İslâm’la şereflendi. Ümmü Büceyd (r.anha) dünya malı bakımından fakirdi. Fakat gönlü zengindi. Allah yolunda infak etmeyi fakire, yoksula vermeyi çok severdi. Kapısına gelen bir kimseyi boş çevirmeye gönlü razı olmazdı. Ama dünyalık mala mülke de sahip değildi. Bu sebepten kendisinden bir şey istendiğinde çok zor durumda kalıyordu. Bol bol verebilmenin tadına erme duyguları ...