logo

İngiliz gazetesinin manşeti ”Türkiye Meydan Okuyor”

İngiliz gazetesinin manşeti ”Türkiye Meydan Okuyor”

Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith’in imzalı haber, “Cüretkar Türkiye, Akdeniz’de üçüncü sondaj gemisini konuşlandıracak” başlığını taşıyor.

Sabah gazetesinde dün yayımlanan haberde, üçüncü sondaj gemisi için temas kurulan ülkeler arasında ilk iki geminin alındığı Norveç’in de olduğu bildirilmişti.

Bu habere atıfta bulunan Times, Türkiye ve Libya’nın 27 Kasım’da, deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasını imzaladıklarını ve Yunanistan’ın anlaşmaya tepki gösterdiğini hatırlatıyor.

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI İNCELEYECEK

BBC Türkçe’nin aktardığı haberden öne çıkan noktalar şöyle:

* AB Dışişleri Bakanları dün yaptıkları toplantıda hızla büyüyen krizi değerlendirdi. Birliğin yeni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün itibarıyla Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasının söz konusu olmadığını, dışişleri bakanlarının Türkiye ve Libya’nın imzaladığı mutabakat muhtırasını inceleyeceklerini söyledi.

* Birçok dışişleri bakanı ise anlaşmaya karşı olduğunu söyledi. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg anlaşma için ‘hayret verici’ dedi.

AKAR VE ÇAVUŞOĞLU’NA ATIF

Times’taki haberde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun anlaşmayla ilgili sözleri de yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mutabakat hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Biz kimseyle çatışmak, savaşmak istemeyiz ama Kıbrıs etrafındaki gemilerimizi de koruruz” değerlendirmesi yapmıştı.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ