logo

İKİNCİ DALGA OLURSA.!

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Çinin soğuk Vuhan kendinde bir kış günü başlayan Covid-19 pandemisinin tüm dünyaya yayılması ile binlerce ölüm, yüzbinlerce yoğun bakım, milyonlarca vaka sayısı ile  umutlarınızı yaza bağladık.

Sıcaklar başlayınca vakada düşer dedi uzmanlar.

Tam da buna kendimizi alıştırmıştık ki sıcakta bırakın azalmayı. yavaş yavaş normale dönüşün arefesinde ülkemizde ve de dünyada vakalar tekrar artmaya başladı.

Malum daha önceki yazılarımızda başta ülkemize verdiği ekonomik zararları ve de dünyada ki ekonomi hasarlarını çeşitli vesilelerle yazdık.

Ülkemizde bir sürü tedbirler alındı. Hükümet destek paketleri açıkladı.

Dünyada bütün imkanları kullandı.

Tam da burda konumuz başlıyor. Ya ikinci dalga gelirse.

Sanki bunu sezinleyen FED

Dünya borsaları  değer kaybederken, ABD Merkez Bankası (FED) geçtiğimiz hafta yeniden devreye girerek havanın pozitife dönmesini sağladı.

FED’den gelen adım, alımların güçlenmesini sağlasa da “ikinci dalga endişesi” gündemdeki sıcaklığını hala koruyor.

Ülkemizde bir çok uzmana göre ise reel ekonomi için en kötünün geride kaldığıdır. Zira  virüsle yaşamayı öğrenmiş olmamız sanki ikinci dalga olsa bile daha az hasarla atlatacağımız görüşü öne çıkıyor.

Diğer bir görüş ise İkinci dalganın gelmesi ihtimalinde  ekonomilerin tekrar kapatılmayacağı   ekonominin  kapanmasını hiç kimsenin kaldıramayacağı görüşü.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin bile birinci dalgadan büyük yaralar aldığını düşünürsek bu görüş daha reel görünüyor.

Ekonomi kapandığı anda likidite akışının durduğunu hepimiz gördük, yaşadık. Ancak bu likitide merkez bankalarının piyasaya likitide arzı ile aşılabilir ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in açıklamasında açıkca ifade ettiği cümle ” ikinci dalga gelirse ekonomiyi kapatamayız  ifadesini yeni reçeteyi belirlemesi oldu.

Umarız ne ülkemize nede dünya ülkelerinde ikinci dalga olmasın

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RABİ’ BİN ÂMİR (R.A)

  07 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Hz. Ömer’in (r.a.) hilafeti zamanı idi… İslam adaleti altında Müslümanlar bir tarafta altın devirlerini yaşarken, İslam orduları da dört bir cephede yeni fetihler yapıyor, zaferler kazanıyor ve İslam topraklarını genişletiyorlardı. Sa’d ibni Ebî Vakkas’ın (r.a.) kumandası altındaki 34 bin kişilik İslam ordusu Acem topraklarına dayanmıştı. Resûl-i Ekrem’in (a.s.m.) duasının tahakkuk etmesine çok az bir zaman kalmıştı. Bilindiği üzere, “Perviz” denilen İran kisrası, Resûl-i Ekrem’in mektubunu parçalamış, Resûlullah da, “Yâ Rabbi, nasıl o benim...
 • SÜPER LİG DE ŞAMPİYONLUK 2 TAKIMA KALDI

  07 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Süper Ligin 30 Haftası sonunda  Antalyaspor’u deplsman da 2-0 yenen Başakşehir Liderliğini korurken, Takipçisi Trabzonspor da Galatasaray’ı deplasman da 3-1 yenerek haftayı 3 puanla kapattılar. Şampiyonluk yarışı kalan 4 haftalık süre içinde bu iki takım arasında geçecektir. Süper Lig'in 30. haftasında lider Başakşehir, Antalyaspor'u deplasmanda 2-0 mağlup etti. Visca, Mahmut ve Aleksic gibi isimlerden yoksun kalan İstanbul ekibi, Demba Ba'nın kilidi açtığı maçta çok kritik bir galibiyet alarak puanını 63 yaptı ve Galatasaray - Trabzonspor m...
 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Resulullah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa hemen harekete geçerdi. Bir defasında Resulullah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Resulallah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koymadım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Resulullah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan bir Yahudi görd...
 • SOSYAL MEDYA, ASOSYAL TOPLUM, HADSİZ İNSAN!

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, toplum olarak ‘’Kim nerede?, Ne yapıyor?’’ ile başlayan sorularımız, akabinde ‘’Kim ne dedi?, Ne yedi?, Ne aldı?’’ gibi meraklara dönüştü. Böylelikle kapitalist sistemin koyunu haline geldik. Tabi bu durumumuz da ‘’sermayenin hammaddesi insandır’’ gibi düşünenlerin ekmeğine yağ sürmemizi sağladı. Bu koyunlukla ilerliyorken ‘’Kimin ne giydiğine? Ne aldığına? Ne yediğine? Nereye gittiğine?’’ burnumuzu sokma haddini kazandırdı. Sosyal medya hayatımıza girdikten sonra asosyal toplum haline gelip haddimiz...