logo

KIRALIM ZİHNİMİZDEKİ ENGELLERİ

ERDEM TALAŞ

ERDEM TALAŞ
erdem.talas@sonsaat.com.tr

Çevremizde belki en yakınımız ‘da olan çok özel insanlar mevcut onlar Hakikaten Allah’ın sevdiği kullardır. Hatta daha ileri gideyim onlar bana göre Allah’ın yer yüzündeki melekleridir.

Engel kelimesi ne kadar kaba insanların zihnini karamsarlığa iter gibi. Bir düşünelim gerçekten bizim engelli dediğimiz insanlar bunu hak ediyor mu? Biraz hakaret gibi olmuyor mu?

Bir şekilde biz engel kelimesiyle onlara duvar örüyoruz. Kalplerini değil ruhlarını incitiyoruz. Hayata bakış açılarını sınırlıyoruz. Onlara sosyal yaşam içerisinde camdan duvarlar örüyoruz.

Toplum olarak engel   kelimesiyle birçok insanımızı yıpratıyoruz. Onların üretim güçlerini yok edip bir nevi sosyal yaşamdan dışlıyoruz. Daha çocukken ümitlerini yok ediyoruz.

Sizce de engel kelimesi onların hayata renkli bakış açılarını yok etmiyor mu? Belki de biraz toplum olarak bize hoş ve güzel gözüken her şeyin daha özel olduğunu düşündüğümüz için bu tavrımız. Düşünceleri ile ufkumuzu genişleten bu   özel nitelikli insanlara aslında yaşamı farklı açılardan bize gösterdikleri için kutlamalıyız.

Kelimeler bu   özel yetenekli insanlar için kibar bir dil kullanıyorken   biz neden sağır bir kelimeyi seçiyoruz. Lütfen engel kelimesi bu insanlar için kullanmaktan vazgeçip onlara simsiyah bir gözle değil bin bir renkle bakalım. Onların yalnızlaşmasını engelleyip toplumda bizim gibi aktif rol oynamasını sağlayalım hep birlikte.

Zaten hepimiz biraz eksik değil miyiz? Bu insanlardan daha üstün olduğumuzu   söyleyen ilahi bir güç yok. Neden bu kadar ısrar ediyoruz engel sözcüğünde. Zamanın bize de onlara kattığı aynı birlikte birbirimizi itmeden yaşama vakti değil mi? Geleceğe güzel bir bakış açısı iletelim hadi birlikte birbirimizi kaybetmeden yürüyelim.

Engeller yürekte olmasın. Fiziksel engeller görmezden gelinebilir değil mi?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİ!

  04 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Son zamanlarda yeniden alevlenen İstanbul Sözleşmesi meselesi gündemimizi yeniden işgal etmeye başladı ve işgal etmeye de devam edeceğe benziyor. Ak Parti içerisinde gruplaşmalar olduğu gibi toplum içerisinde de farklı görüşler ortaya çıktı. Hükümetin yaptığı açıklamalar da olmasına rağmen, yine de hem parti içerisinde hem de parti destekçileri içerisinde, farklı destek grupları oluşmaya devam etti. Peki, neden böyle algı oluştu da, kendi içerisinde bölünmelere neden oldu? Çoğu muhafazakâr kesim yazarlar, bu sözleşmenin toplumsal ve aile yapımı...
 • ULBE BİN ZEYD (R.A)

  04 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Hicret’in 9. yılıydı… Rumlar Müslümanları tamamen ortadan kaldırmak için 40 bin kişilik bir ordu hazırlamışlardı. Peygamberimiz bunu haber alınca hemen hazırlığa başladı. Hava çok sıcaktı. Hasat mevsimiydi. Üstelik kıtlık da vardı. Böyle iken bir­kaç kişi hariç bütün Müslümanlar bu orduya iştirak ettiler. Ellerinden gelen maddi manevi desteği yapmaktan geri durmadılar. Katılmayanlardan bir kısmı vardı ki, bunların hiçbir mazereti yoktu. Fakat bazıları bu orduya sırf maddi imkânsızlıkları sebebiyle iştirak edememişlerdi. İşte Tebük Seferi’...
 • YAPAY ZEKA MI? ORGANİK ZEKA MI?

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  İnsanoğlu taşları yontarak küçük kesici el aletleri, sürterek de ateşi keşfedip hayata tutunmaya çalışırken, kim derdi ki; bir gün bilgisayarlar, uzay keşifleri, bir kıtayı yok edebilecek güçte bombalar üretme aşamasına erişecek? Son yıllarda ise insanoğlu, yapay zeka bilimi ile daha da farklı bir boyuta geçiyor gibi görünüyor. Dünyanın birçok yerinde yapay zeka kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Google, Tesla ve Facebook gibi büyük şirketler yapay zekâ alanında çalışmalarına devam ediyor. YAPAY ZEKA NEDİR? Yapay zeka, adında da ...
 • ORHAN GAZİ (D. 1281, Söğüt – Ö. Mart 1362, Bursa)

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Orhan Bey 1280/1281 yılında doğmuş ve 80 yıl yaşamıştır. Bazı kaynaklarda doğum tarihi 1281 olarak verilmekle beraber, doğum tarihini 1274, 1279, 1287 olarak veren kaynaklar da  vardır. Orhan Bey'in çocukluğu ve gençliği çok bilinmemektedir. Nasıl yetiştiği, nasıl eğitim aldığı, konusunda net bilgiler yoktur. 1298'de Nilüfer Hatun (Yarhisar Tekfuru kızı Holofira) ile evlendirilmiştir. 1300'de Köprühisar'ın fethinde bulunmuş ve Karacahisar uç beyliği verilmiştir. İlk Osmanlı tarihçilerinden İbn-i Kemal tarihinde Orhan Bey'in ahi liderlerin...