logo

KUDÜS (1)

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

Binyamin Netanyahu Dışişleri Bakanlığı’ nda katıldığı bir programda yazımı yazdığım bugün yani 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Batı Şeria’ yı ilhak planını devreye sokacaklarını duyurdu. Netanyahu’nun ilhak planı ABD başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Planı” olarak dünyaya duyurduğu Ortadoğu planına dayanıyor. Netanyahu atacakları bu adımla “Siyonizm tarihinde yeni bir sayfa” başlatacaklarını ifade ediyor.

İsrailoğulları’ nın Filistin topraklarına göz dikmeleri yeni bir husus değildir. Filistin toprakları ve Kudüs Yahudiler için neden bu kadar önemlidir. Kudüs’ ün kadim tarihine gitmeden bu günü anlayamayız. Bugünü anlamak için dünü bilmek gerekir.

Ortadoğu ilahi dinlerin doğduğu bir yerdir. Yahudiler her ne kadar bölgenin ilk yerleşimcileri olduklarını iddia etseler de M.Ö. 20.ci yüzyıla kadar Filistin’ in durumu incelendiğinde burada ilk olarak yerleşimin Kenanlılar tarafından başladığı görülmüştür.

Antik Yunanlıların yeni yeni şehirler inşa etmeye başladıkları bir dönemde Kenanlılar denilen bir grubun bölgede üstünlük kurarak Lübnan, Suriye ve Umman’ ın bir bölümünü  de içine alan Levant bölgesine şehir kurdular. Eski Ahit’ te, Tanah’ ta ve antik Mısır metinlerinde Kenan halkından bahsedilmektedir.

İsrailliler Filistin bölgesine M.Ö. 1500 ve M.Ö.1000 yılları arasında yerleşmişlerdir. Tevrat’ ın yaratılışa ait ilk kitabı olan “Genesis”e göre Yahudi kavminin başlangıcı İbranilerdir. Yahudiliğin kurucusu da İbrahim Peygamberdir. Hz.İbrahim oğlu Hz. İshak onunda oğlu Hz.Yakub vasıtasıyla Yahudilik nesli devam etmiştir.

Tevrat’ a göre Hz.Yakub’un ismi tanrı için putlarla mücadele etmek anlamında olan İsrail olarak değiştirilmiştir. Bu itibarla Hz.Yakub’un Yahudiler arasında önemli bir yeri vardır. Hz.Yakub’ un oğlu Hz.Yusuf zamanında Kenan diyarında çıkan kıtlık nedeni ile Mısır’a göç ettiler. Zamanla Firavunlar İsrailoğullarını köleleştirdiler.                                                               Hz Musa ile Mısır’ dan mucizevi bir yolculukla çıkan İsrailoğulları Kenan diyarına gelmişlerdir. Tevrat’ ta bu döneme çıkış denmektedir.Böylece kölelikten kurtulan İsrailoğulları Filistin’ e hakim olmak için oradaki halklarla mücadele etmişlerdir.

İlk Yahudi kralı olan Saul, Yahudi kabileleri bir araya toplamaya çalıştı. Kral Saul’ den sonra oğlu Davut hem kral hem de peygamber oldu. Ancak Yahudiler onun ve oğlu Hz. Süleyman’ ın peygamberliğine inanmadılar. Sadece kral olarak tanıdılar.

M.Ö.1004 – M.Ö. 965 yılları arasında Hz.Davut, oniki İbrani aşiretini biraraya getirerek Filistin’ de bir devlet kurmuş ve başkentini Kudüs yapmıştır.

Hz.Davut ölmeden önce oğlu Süleyman’ ı tahta çıkararak onu kral ilan etmiştir. Hz.Süleyman mabedi inşa ederek Kudus’ ü İsrailoğulları’ nın kutsal şehri haline getirmiştir. Bu dönem 1.tapınak dönemi olarak adlandılır.

Hz.Süleyman’ ın ölümünden 70 yıl sonra 12 kabile arasında ihtilaflar çıkmış ve İsrail, Kuzey ve Güney İsrail olarak ikiye ayrılmıştır. Kuzey İsrail krallığı Asurluların saldırıları ile başkent Samaria’nın düşmesiyle yıkılmıştır. Güney İsrail’ de kurulan Yahuda Krallığı ise Nebukadnezar önderliğinde Babil İmparatorluğu’ na yenik düşerek son bulmuştur. Süleyman mabedi yıkılarak Yahudiler sürgün edilmişlerdir.

(Konu uzun ve önemli  , yarın devam edeceğiz inşallah)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

KUDÜS (1)” için 2 Yorum

 1. Abdullah Aslan : diyor ki:

  Büyük bir heyecanla okudum. Yarın devamıni okuyacağım.

 2. Üsküp : diyor ki:

  Devamını merakla bekliyorum .Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ZEYD BİN HARİSE (R.A)

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Küçük Zeyd daha sekiz yaşındayken gurbete düşmüştü. Annesiyle birlikte de­delerinin ve ninelerinin türbelerini ziyarete gittikleri bir sırada düşmanlar tara­fından esir alınmış ve Ukaz Panayırı’nda satışa çıkarılmıştı. Orada Hakim ibni Huzam 400 dirhem karşılığında Hatice validemiz için satın almıştı onu. İlahi kudret, Zeyd’in maceralarını daha çocukluğunda iken çileli başlatmıştı. Ancak bu çilelerin arkasından büyük saadetler gelecekti. Hz. Peygamber’le (a.s.m.) evlenen Hz. Hatice (r.anha), Zeyd’i Hz. Peygamber’e köle ve hizmetçi olarak hed...
 • BEYRUT’UN FİŞİ ÇEKİLDİ

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Lübnan tarih boyunca altı kez yıkılıp yedi kez inşa edilen bir bölge.  Şimdi yedinci kez yıkıldı. 2013 yılında Batum’dan Mozambik’e giden Amonyum Nitrat yüklü bir gemi, seferi engellenerek Beyrut limanında tutuluyordu.2750 ton Amonyum Nitrat altı yıldır Beyrut limanında depolardaydı. Yıllardır bekleyen bu madde neden şimdi patladı veya patlatıldı? Tamda buradan çıkaralım dedikleri zamanda. Tam da Afrika’ya sevk edilmek istenirken. Patlamanın şiddetinden otomobiller takla attı,binalar yıkıldı.Patlama bir buçuk saatlik mesafeden hisse...
 • ENES BİN NADR (R.A)

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Enes bin Nadr (r.a.), Medine'liydi. Meşhur sahabi Enes bin Malik’in amcasıydı. Me­dine’de İslam güneşinin doğduğu ilk yıllarda Müslüman olmuştu. Onun Re­su­lul­lah’ın yanında ayrı bir yeri vardı. Peygamberimiz kendisini çok se­ver, zaman zaman iltifatta bulunurdu. Bir defasında kız kardeşi, bir kadının birkaç dişini kırmıştı. Enes bin Nadr’ın (r.a.) ricasına rağmen kısas yapmada direndiler. Mesele Peygamberimize inti­kal etti. Peygamberimiz de kısasla emretti. Hz. Enes, Re­su­lul­lah’a, “Ya Re­su­lal­lah! Sizi hak ile gönderen Allah’a yemin ...
 • ŞİDDET HER YERDE!

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Bir bakın etrafınıza! Evet! Şiddet her yerde! Televizyonu açtığınızda! Gazete haberlerinde! Reyting rekorları kıran dizilerde! Sinemada! İnternete girdiğimizde! Yan komşuda! Evimizde! Ünlülerde! Ünsüzlerde! Türkiye’de televizyon izleme saati ve internet kullanma saatlerine baktığımızda; Ajans Press’in, TV izleme alışkanlıkları üzerien RTÜK’ten derlediği verilere göre Türkiye, günlük televizyon izlemem oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırıyor. Bu günlük 6 saate tekabül ediyor.  We are social ekibinin 2017 yılında yaptığı ar...