enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
8,6803
EURO
10,3507
ALTIN
500,69
BIST
1.409
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Gök Gürültülü
26°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
27°C

KUDÜS (2)

05.07.2020
A+
A-

Yahudilerin yetmiş yıl süren esaretlerinin sonunda bugünkü İranlıların atası olan Pers Kralı Kiros, Babil krallığına son vererek Yahudilerin Filistin topraklarına dönüşlerine izin verdi. Yahudiler yıkılan birinci tapınağın yerine ikinci tapınaklarını inşa ettiler.

M.Ö. 332’ de Makedonya Kralı Büyük İskender’ in Mısır’dan Fırat’ a kadar uzanan toprakları ele geçirmesi Yahudi tarihinde Helenistik dönemi başlatmıştır. Yahudilere Tevrat okumak yasaklanmıştır. Daha sonra Romalılar Kudüs’ e yönelerek orada hakimiyetlerini kurarak ikinci tapınağı yıkmışlardır.

Yahudiler için Kudüs’ ün kutsallığı, içinde mabedi barındırmasındandır. Yoksa Hz Musa Kudüs’ e hiç gelmemiştir. Yahudiler için hac ve kurban ibadeti önemlidir. Erkeklere farz olan bu ibadet mabet yıkıldığı için yapılamıyor. Aslında tapınakla hiçbir alakası olmayan ağlama duvarında sembolik olarak bulunuyorlar.

Yahudiler, Tanrı Yahve kutsal toprakları kendilerine miras olarak verdi derler. Bu yüzden buralar bizimdir derler.Halbuki kendi kutsal metinlerinde bile Yahudi Tanrısı Yahve “eğer siz benim dediklerimi yaparsanız bu toprakları size ebedi olarak miras bırakıyorum “der. Bu mutlak bir vaad değildir. Bu şarta bağlı bir vaaddir. Bu şart Musa’ ya verdiğim ilahi şeriatı yaşayacaksınız şartıdır.

Bu vaad ilk defa Hz.Musa’ ya değil Hz.İbrahim’e yapılmıştır. Yine Tevrat’ a göre senin zürriyetine ebedi olarak vereceğim o topraklara git vaadi vardır. Fakat bu vaad ilahi kanunlara uyma şartına bağlanmıştır. Bu günün Tevratında Yahve diyor ki orada adaletle davranacaksınız. Haksız yere insanların kanını dökmeyeceksiniz, garibe yetime öksüze iyi davranacaksınız.

Hz.İbrahim’ in zürriyeti olarak Hz.İshak’ ın ne kadar hakkı varsa Hz.İbrahim’ in de o kadar hakkı vardır. Üstelik Yahudi inancına göre ilk doğan erkek çocuk mirastan asıl hak sahibidir.

Bunu bilmelerine rağmen muharref Tevrat’ ın yeremya bölümünde Yahudiler, Hz.İsmail’ i cariye ve siyahi olan Hz. Hacer’ den doğduğu için mirastan reddediyorlar. Halbuki Yahudiler için ilk oğul hak sahibidir. Hz. İsmail, Hz.ibrahim’in ilk oğludur ve Hz. İshak’ tan 14 yaş büyüktür.

Yahudiler tarih boyunca peygamberlerini şair, kahin gibi sıfatlarla adlandırmışlardır. Yüce Allah ( cc ) yahudilerin defalarca ikaz edilmelerine rağmen peygamberlerini öldürdüklerini bildirmektedir.

Hz.Zekeriya ve Hz.Yahya Yahudiler tarafından şehid edilmişlerdir.Peygamberleri yanlarından birkaç günlüğüne ayrıldığı vakit buzağıyı ilah edinmişlerdir.

“Verdikleri sağlam sözü bozmalarından ,Allah’ ın ayetlerini inkar etmelerinden , peygamberleri haksız yere öldürmelerinden ve “kalplerimiz muhafazalıdır”demelerinden dolayı başlarına türlü belalar verdik. Onların kalpleri muhafazalı değildir. Tam aksine inkarları sebebi ile Allah onların kalplerini mühürlemiştir. Artık onlar inanmazlar.” ( Nisa Suresi 155. Ayet )

İsrailoğulları sadece peygamberlerini öldürmekle kalmamış Allah ( cc )’ a da isyan etmişlerdir. Allah ( cc ) Hz. Musa öncülüğünde Tih Vadisi’ nde uzun süre yaşadıktan sonra Kenan diyarına gitmelerini emretmiştir. Allah ( cc )’ a şirk koşmadan ibadet etmelerini, kimseyle savaşmadan insanlara iyilik etmelerini eğer böyle yaparlarsa kendisinin yardımının da onlarla beraber olacağını İsrailoğulları’ na bildirmiştir. Fakat İsrailoğulları bölgede Amelikalıların yaşadığını iddia ederek korktuklarını söylemişlerdir.

‘’ Dediler ki ‘’ Ey Musa! Onlar orada bulundukça biz oraya asla girmeyeceğiz. Sen ve Rabbin gidin, onlarla savaşın. Biz burada oturacağız.’’  ( Maide Suresi 24. Ayet )

‘’ Allah şöyle dedi; ‘’ O halde orası onlara kırk yıl haram kılınmıştır. Bu süre içinde yeryüzünde şaşkın şaşkın dönüp dolaşacaklar. Artık böyle yoldan çıkmış kavme üzülme.’’ ( Maide Suresi 26. Ayet )

Bugün siyonislerin  dilinden düşürmediği vadedilmiş topraklar denilen bir yer, Allah ( cc )’ a isyanları sebebiyle onlar için hükmünü kaybetmiştir. Çünkü İsrailoğulları sözlerini yerine getirmemiş, salih kul olamamışlar ve lanetli kavim vasfına haiz olmuşlardır.

Fiemanillah

Yorumlar

  1. Zeynep su dedi ki:

    Yahudiler verdikleri sözü tutmamakla meşhurlardır evet demek ki atalarından geliyormuş