logo

KUDÜS (2)

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

Yahudilerin yetmiş yıl süren esaretlerinin sonunda bugünkü İranlıların atası olan Pers Kralı Kiros, Babil krallığına son vererek Yahudilerin Filistin topraklarına dönüşlerine izin verdi. Yahudiler yıkılan birinci tapınağın yerine ikinci tapınaklarını inşa ettiler.

M.Ö. 332’ de Makedonya Kralı Büyük İskender’ in Mısır’dan Fırat’ a kadar uzanan toprakları ele geçirmesi Yahudi tarihinde Helenistik dönemi başlatmıştır. Yahudilere Tevrat okumak yasaklanmıştır. Daha sonra Romalılar Kudüs’ e yönelerek orada hakimiyetlerini kurarak ikinci tapınağı yıkmışlardır.

Yahudiler için Kudüs’ ün kutsallığı, içinde mabedi barındırmasındandır. Yoksa Hz Musa Kudüs’ e hiç gelmemiştir. Yahudiler için hac ve kurban ibadeti önemlidir. Erkeklere farz olan bu ibadet mabet yıkıldığı için yapılamıyor. Aslında tapınakla hiçbir alakası olmayan ağlama duvarında sembolik olarak bulunuyorlar.

Yahudiler, Tanrı Yahve kutsal toprakları kendilerine miras olarak verdi derler. Bu yüzden buralar bizimdir derler.Halbuki kendi kutsal metinlerinde bile Yahudi Tanrısı Yahve “eğer siz benim dediklerimi yaparsanız bu toprakları size ebedi olarak miras bırakıyorum “der. Bu mutlak bir vaad değildir. Bu şarta bağlı bir vaaddir. Bu şart Musa’ ya verdiğim ilahi şeriatı yaşayacaksınız şartıdır.

Bu vaad ilk defa Hz.Musa’ ya değil Hz.İbrahim’e yapılmıştır. Yine Tevrat’ a göre senin zürriyetine ebedi olarak vereceğim o topraklara git vaadi vardır. Fakat bu vaad ilahi kanunlara uyma şartına bağlanmıştır. Bu günün Tevratında Yahve diyor ki orada adaletle davranacaksınız. Haksız yere insanların kanını dökmeyeceksiniz, garibe yetime öksüze iyi davranacaksınız.

Hz.İbrahim’ in zürriyeti olarak Hz.İshak’ ın ne kadar hakkı varsa Hz.İbrahim’ in de o kadar hakkı vardır. Üstelik Yahudi inancına göre ilk doğan erkek çocuk mirastan asıl hak sahibidir.

Bunu bilmelerine rağmen muharref Tevrat’ ın yeremya bölümünde Yahudiler, Hz.İsmail’ i cariye ve siyahi olan Hz. Hacer’ den doğduğu için mirastan reddediyorlar. Halbuki Yahudiler için ilk oğul hak sahibidir. Hz. İsmail, Hz.ibrahim’in ilk oğludur ve Hz. İshak’ tan 14 yaş büyüktür.

Yahudiler tarih boyunca peygamberlerini şair, kahin gibi sıfatlarla adlandırmışlardır. Yüce Allah ( cc ) yahudilerin defalarca ikaz edilmelerine rağmen peygamberlerini öldürdüklerini bildirmektedir.

Hz.Zekeriya ve Hz.Yahya Yahudiler tarafından şehid edilmişlerdir.Peygamberleri yanlarından birkaç günlüğüne ayrıldığı vakit buzağıyı ilah edinmişlerdir.

“Verdikleri sağlam sözü bozmalarından ,Allah’ ın ayetlerini inkar etmelerinden , peygamberleri haksız yere öldürmelerinden ve “kalplerimiz muhafazalıdır”demelerinden dolayı başlarına türlü belalar verdik. Onların kalpleri muhafazalı değildir. Tam aksine inkarları sebebi ile Allah onların kalplerini mühürlemiştir. Artık onlar inanmazlar.” ( Nisa Suresi 155. Ayet )

İsrailoğulları sadece peygamberlerini öldürmekle kalmamış Allah ( cc )’ a da isyan etmişlerdir. Allah ( cc ) Hz. Musa öncülüğünde Tih Vadisi’ nde uzun süre yaşadıktan sonra Kenan diyarına gitmelerini emretmiştir. Allah ( cc )’ a şirk koşmadan ibadet etmelerini, kimseyle savaşmadan insanlara iyilik etmelerini eğer böyle yaparlarsa kendisinin yardımının da onlarla beraber olacağını İsrailoğulları’ na bildirmiştir. Fakat İsrailoğulları bölgede Amelikalıların yaşadığını iddia ederek korktuklarını söylemişlerdir.

‘’ Dediler ki ‘’ Ey Musa! Onlar orada bulundukça biz oraya asla girmeyeceğiz. Sen ve Rabbin gidin, onlarla savaşın. Biz burada oturacağız.’’  ( Maide Suresi 24. Ayet )

‘’ Allah şöyle dedi; ‘’ O halde orası onlara kırk yıl haram kılınmıştır. Bu süre içinde yeryüzünde şaşkın şaşkın dönüp dolaşacaklar. Artık böyle yoldan çıkmış kavme üzülme.’’ ( Maide Suresi 26. Ayet )

Bugün siyonislerin  dilinden düşürmediği vadedilmiş topraklar denilen bir yer, Allah ( cc )’ a isyanları sebebiyle onlar için hükmünü kaybetmiştir. Çünkü İsrailoğulları sözlerini yerine getirmemiş, salih kul olamamışlar ve lanetli kavim vasfına haiz olmuşlardır.

Fiemanillah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

KUDÜS (2)” için 1 yorum

 1. Zeynep su : diyor ki:

  Yahudiler verdikleri sözü tutmamakla meşhurlardır evet demek ki atalarından geliyormuş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Re­su­lul­lah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa he­men hare­kete geçerdi. Bir defasında Re­su­lul­lah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Re­su­lal­lah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koy­madım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Re­su­lul­lah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan ...
 • SÖZÜN SÖYLENDİĞİ MEVSİM

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlarım, Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağ...
 • Ağustos ayı Türklerin bayramıdır

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Türk tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri ve ayrı bir şuuru vardır. Ve Ağustos ayı dünden bugün uzanan tarih serüvenimizde bir sıçrayışın bir zaferin ve bir bayramın ismi olmuştur. 16’ncı yüzyıldan 20’nci yüzyıla gelene kadar tesadüf olmayan ama Türkün Milli Şuurunu, Milli direnişini, hürriyetini dibine kadar yaşadığı bir ay olmuştur. Ağustos ayı Türkler için bayramdır. Çünkü bu tarih bir tesadüf değildir. İlkinde Sultan Alparslan Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde Anadolu’nun adını koyduğu zaferle başladı. Büyük Selçuk...
 • ŞEYBE BİN OSMAN (R.A)

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Şeybe intikam hırsıyla yanıp tutuşuyordu. En sevdiği varlığı, babası Osman bin Ebi Talha, Uhud Savaşı’nda Müslümanlar tarafından öldürülmüştü. Hem de öl­düren, Re­su­lul­lah’ın en yakın akrabalarındandı… Şeybe, babasının intikamını almak için çırpınıyordu. Planlar kuruyor, desise­ler hileler arıyordu. O doymak bilmez hırsı ancak Re­su­lul­lah’ın öldürülmesiyle tatmin olabilirdi. Bunu kafasına koymuştu. Uhud Savaşı’nda bir şey yapamama­nın sıkıntısını taşıyordu. Bu planı uygulamak için arkadaş arıyordu. Huneyn Savaşı bütün şiddetiyle devam...