logo

MESCİD-İ AKSA İLK KIBLEMİZ

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

“Bir gece kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid’i Aksa’ya götüren Allah, eksikliklerden münezzehtir.O gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir.”İsra.1

Yüce Allah (c.c) Hz. Peygamber efendimizi bir gece vakti Mescid-i Haram’dan çevresi mübarek kılınan Mecsid-i Aksa’ya götürüyor.Surede bu yolculuğun ilahi ayetleri göstermek için olduğu buyuruluyor.

İsra ve Mirac olayı Peygamber efendimizin (sav) amcası Ebu talib’in ve muhterem eşi Hz.Hatice’nin vefatlarının vermiş olduğu derin üzüntünün ardından gerçekleşmiştir. Üstelik maddi ve manevi eziyetlerle sonuçlanan Taif seferi dönüşünde Allah tarafından kendisine ilahi bir lütuf olduğu anlaşılmaktadır.

İsra ve miraç olayı klasik mucize ölçülerinin dışında sadece peygamber (sav) efendimize manevi bir destek olduğu açıktır.

Hz. Peygamber (sav) bir gece içinde Önce Mekke’den Kudüs’e götürüldü,oradan da İlahi sırlara mazhar olduğu

Allah’ (cc) tan başkasına gayb olan bir aleme çıkarıldı ve aynı gece geri döndü.Bu yolculuğun Kudüs’te Mescid- Aksa kısmına kadar olan safhasına İsra, gayb alemine çıkarılma safhasına da Miraç denilir.

Tefsir alimlerinden Kasımi, Aksa kelimesi en uzak anlamında olduğunu Mescid-i Aksa’nın da Mekke’ye olan uzaklığından dolayı böyle adlandırıldığını açıklamıştır.

Tarihi kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Mescid-i aksa’nın ilk şeklinin Hz.Süleyman (as) tarafından yaptırıldığını öğreniyoruz.

Abdullah ibni Ömer’den nakledilen bir hadisi şerifte “Süleyman (as) Mescid-i Aksa’yı yaptığında Rabbinden üç şey istedi. Rabbi ona ikisini verdi. Ben üçüncüsünü de vermiş olmasını ümit ediyorum.”Kendisine,kendi hükmüne denk gelecek hüküm vermesini istedi.Rabbi bu isteğini kabul etti.Kendisinden sonra hiç kimsenin ulaşamayacağı bir saltanat vermesini istedi. Rabbi bu isteğini de verdi. Bir de her kim Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için evinden çıkarsa annesinden doğmuş gibi günahlarından arınsın istedi. Allah’ın (cc) bu isteğini de vermiş olmasını ümit ediyorum”. Buyurdu.

Kur’an-ı Kerim’de açıkça Mescid-i Aksa’dan ismiyle bahsedilmesi bölgenin önemini göstermektedir.

Etrafı mübarek kılınan Mescid-i Aksa İslam’ın üç büyük mescidinden biridir. Sevgili Peygamberimiz (svt) bir hadisi şeriflerinde “Mescid-i Aksa’ya gidin ve içinde namaz kılın. Kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.”buyurmuşlardır.

Hadisi şeriflerde yeryüzünün en faziletli mekanlarının mescidler olduğu bu mescidler içinde de en faziletlilerinin Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa olduğu bu üç mescidlerde kılınan namazların diğer mescidlerde kılınan namazlardan çok daha fazla sevap kazandırdığı buyurulmuştur.

Unutulmamalıdır ki Mescid-i Aksa harem mescidlerinden biridir.Ona sahip çıkmak tüm dünya Müslümanlarının ortak görevidir.

Allah’(cc)ın çevresini mübarek kıldığı, müslümanların ilk kıble yönüdür.Bu nedenle Kudüs İslam dininde özel bir kutsiyete sahiptir.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırması aynı zamanda Fahri Kainat Efendimiz Hz.Peygamberimizin İsra ve Mirac mücizesine tanıklık etmesi, kutsiyetinin ilk sebeplerindendir.

Kudüs kurulduğu günden beri peygamberlik müessesini temsil ederek ilahi tebliğe mazhar olmuş bir şehirdir. Dolayısıyla burası bir İslam şehridir.Zira bütün peygamberlerin yolu birdir ki, o da tevhit yoludur.

Bu durum Kuran-ı Kerim ayetleri ile sabittir.

“İbrahim ne bir Yahudi ne de bir hıristiyandı. Ancak o dosdoğru çizgideki bir Müslümandı. O müşriklerden de değildi.”Ali İmran 67

“Sana söylenen senden önceki peygamberlere de söylenmiş olandan başka bir şey değildir.”Fussilet suresi 43

Bu gün Kudüs işgalci Siyonistlerin komploları ile karşı karşıyadır.

Tüm dünya Müslümanlarının, Allah’(cc) ın kitabında “ayeterimizi gösterelim diye çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götürdük” olarak anılan bu mabede sahip çıkma konusunda duyarlı olmaları gerekir.Eğer olamıyorlarsa tevhit bilinçlerini sorgulamaları gerekir.

Fi Emanillah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...
 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...