logo

KURBAN

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Ne büyük bir nimettir ki maneviyatının dışında Müslüman ya da gayri müslüm, inanan ya da inanmayan tüm insanlığa doğrudan ya da dolaylı katkısı ve katma değeri olan bir inanç .

Bu seferki yazımızda  Kurban Bayramı’na denk gelmesi hasebiyle, inancımızın yanında ekonomiye katkılarından bahsedelim.

Kurbanın anlamıyla başlayalım.

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicrî takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir.

Bu vesile ile gazetemiz okurlarının ve dünya müslümanlarının Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Rabbim kestikleri kurbanları kabul ve makbul eylesin.

İstatistiklere göre Türkiye’de yaklaşık kurbanlık vasfı taşıyan 4 milyon 700 bin baş hayvan bulunuyor.

Yıllık ortalama 800 bini büyükbaş, 2 milyon 700 bini küçükbaş olmak üzere toplam 3,5 milyon hayvan Kurban kesileceğini düşündüğümüzde gözümüzün önünde devasa rakamların canlandığını görüyoruz.

2020’de kurbanlıklar için ödenecek tutar sadece ülkemizde kabaca , 12,3 milyar lira.

Hiç te küçümsenecek bir rakam değil.

Afrikadan, Avustralya ya uzanarak  ülke dışında  bağış yoluyla kesilen kurbanları düşündüğümüzde işte o zaman Allahım ne büyük bir nimet bu kurban demeden geçemiyor insan.

Müslüman ülkelerin ve  Suudi Arabistan da hac vazifesini yerine getirmek için giden yaklaşık üç dört milyon hacının kestiği kurbanları da hesaba kattığımızda insanlığa ekonomik olarak sağladığı katma değerin ne kadar büyük olduğunu görüyoruz.

Hatta Müslüman olmayanları bile doğrudan ilgilendiriyor. Deri  sektörü bu işin başında.

Bu sektör doğrudan 250 bin  dolaylı olarak ta yaklaşık 100 bin insana iş imkanı sağlıyor.

Sadece ülkemizde yüzden fazla deri işleme fabrikası bulunuyor.

Bir zamanların deri savaşların bile yaşandığını hatırlarsak derinin dolayısıyla da  Kurbanın  ekonomiye olan katkısını  daha iyi anlarız.

Bayram bayram fazla kafaları rakamlarla boğmadan sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İslamdaki dini vecibeler yeni jenerasyona uyarlamış ritüeller sadece Müslümanların faydasına değil tüm insanlığın faydasınadır.

Şimdi ülkemdeki sözde kara cahillere ve  sözde hayvan hakları savunucularına seslenmek istiyorum;  Kurban kesmek vahşet değildir. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi insanlığa hizmettir.

Daha da ötesi müslümana vaciptir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜSAME BİN ZEYD (R.A)

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Ömrünün 20 seneye yakın bir zamanını Resul-i Ekrem’in (a.s.m.) çok yakı­nında ge­çiren ve onun ahlakıyla ahlaklanan kahraman bir sahabi de Üsame bin Zeyd’dir (r.a.). Babası, Peygamberimizin azatlı kölesi ve vefakar hizmetçisi Zeyd bin Hari­se (r.a), annesi ise Re­su­lul­lah’ın mübarek evlatlarının mürebbiyesi Ümmü Eymen’dir (r.anha). Bu itibarla Hz. Üsame, Re­su­lul­lah’ın hususi şefkat, himaye ve terbiyesine mazhar olmuş, çocukluğunu Yüce Peygamber’in dizi dibinde geçirmişti. Üsame, Resul-i Ekrem’in birçok iltifatına nail olmuştu. Bir la...
 • NAÇİZANE ÖNERİ

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Takdir edilmek, çevremizdekileri gururlandırmak veya “aferin delisi” olmak... Bu insanın içgüdüsünden gelen duygulardır. Kim takdir edilmeyi sevmez ki? Hele ki başarımız takdir ediliyorsa, veya yaptığımız herhangi bir şey başarı olarak görülüyorsa. Hepimizin gururu okşanır böyle bir durumda ve bize sonsuz güven verir. Esasen kararında egomuzun okşanması gereklidir. Çünkü insan değerlidir. Zira Allah yaratırken bize değer vermiştir. Tüm canlılardan üstün kılmıştır başta. Buna karşın biz nasıl değer vermeyelim kendimize? Değerliyiz, özeliz, takdi...
 • ZEYD BİN HARİSE (R.A)

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Küçük Zeyd daha sekiz yaşındayken gurbete düşmüştü. Annesiyle birlikte de­delerinin ve ninelerinin türbelerini ziyarete gittikleri bir sırada düşmanlar tara­fından esir alınmış ve Ukaz Panayırı’nda satışa çıkarılmıştı. Orada Hakim ibni Huzam 400 dirhem karşılığında Hatice validemiz için satın almıştı onu. İlahi kudret, Zeyd’in maceralarını daha çocukluğunda iken çileli başlatmıştı. Ancak bu çilelerin arkasından büyük saadetler gelecekti. Hz. Peygamber’le (a.s.m.) evlenen Hz. Hatice (r.anha), Zeyd’i Hz. Peygamber’e köle ve hizmetçi olarak hed...
 • BEYRUT’UN FİŞİ ÇEKİLDİ

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Lübnan tarih boyunca altı kez yıkılıp yedi kez inşa edilen bir bölge.  Şimdi yedinci kez yıkıldı. 2013 yılında Batum’dan Mozambik’e giden Amonyum Nitrat yüklü bir gemi, seferi engellenerek Beyrut limanında tutuluyordu.2750 ton Amonyum Nitrat altı yıldır Beyrut limanında depolardaydı. Yıllardır bekleyen bu madde neden şimdi patladı veya patlatıldı? Tamda buradan çıkaralım dedikleri zamanda. Tam da Afrika’ya sevk edilmek istenirken. Patlamanın şiddetinden otomobiller takla attı,binalar yıkıldı.Patlama bir buçuk saatlik mesafeden hisse...