logo

KURBAN BAYRAMI

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

İslam dünyasının en seçkin günlerinden biri olan Kurban Bayramı’na yine eriştik Elhamdülillah.

Mali bir ibadet olan ve aynı zamanda sosyal yardımlaşmayı sağlayan Kurban,”kurbet” dini terim olarak ibadet niyeti ile tebit edilmiş günlerde belirlenmiş bir hayvanı Allah rızası için kesmektir.Buna “udhiyye” de denir. Kurban kesmak hanefi fıkhına göre vacip diğer mezheplere göre sünnettir.Bu ibadet hicretin ikinci yılından itibaren eda edilmeye başlamış ve Peygamber Efendimiz(s.a.v) de vefatına kadar kurban kesmiştir. Kurban “kurbet” yani Allah’a yakınlık anlamında olduğundan dolayı Hz.Adem’(as)den itibaren bütün semavi dinlerde mevcuttur.

Yüce Allah Maide Suresi 27.ayetinde “Ey Muhammed, onlara Adem’in iki oğlunun kıssasını doğru olarak anlat. İkisi birer kurban sunmuşlardı da birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti.” Buyurmaktadır.Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’i  kurban etme adağı her ikisinin göstermiş olduğu teslimiyet karşısında Allah(cc) tarafından mükafatlandırılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bu olay şöyle buyurulmuştur.”Ey İbrahim rüyayı gerçek yaptın.İşte biz iyi davrananları böylece mükafatlandırırız diye seslendik.Doğrusu bu apaçık bir deneme idi. Ona fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik. Sonra gelenler içinde “İbrahim’e selam olsun diye” ona iyi bir ün bıraktır.İşte biz iyileri böyle mükafatlandırırız.”(Saffat. 102-110)

Peygamber Efendimiz’(s.a.v)in dedesi Abdulmuttalip te peygamber(s.a.v) babası Abdullah’ı kurban etmeye niyetlenmişse de sonra vazgeçmiştir. Bu nedenle Peygamber Efendimiz(s.a.v) “ ben iki kurbanlığın çocuğuyum”buyurmuşlardır.Bugün İslam dünyası, kurban ibadetini yerine getirirken, Hz.İbrahim ve Hz.İsmail’in Allah’ın buyruğuna karşılık göstermiş oldukları mutlak itaat karşısında,kendilerinin de aynı itaati  göstermeye hazır olduklarını sembolik olarak bildirmektedirler.

İslam toplumunda kurban kardeşlik,yardımlaşma,dayanışma,birlik ve beraberlik duygusunu canlı tutar. Bayramlar Müslümanlar arasında kaynaşmanın,dostluk ve ahbaplıkları ilerletmenin, sosyal dayanışmanın kuvvetle hakim olduğu günlerdir.,bu itibarla kesilen kurban etlerinin derin dondurucularda saklanması uygun değildir. Zira Peygamber Efendimiz(s.a.v) bir kurban bayramında Hz.Aişe’ye kurban etini ne yaptığını sorduğunda Aişe annemiz etin üçte birini dağıttığını üçte ikisini de kendilerine ayırdığını söyler,Peygamber Efendimiz, üçte ikisini dağıttın üçte birini ayırdın öyle mi buyurur.Hz.Aişe , hayır ya resulullah üçte birini dağıttım üçte ikisini bize ayırdım der. Peygamber Efendimiz(s.a.v) yine , demek öyle ,üçte ikisini dağıttın üçte birini ayırdın buyurur.Bu konuşma üç kere tekrarlanır.Sonunda Fahri Kainat Efendimiz “Ya Aişe dağıttığın bizimdir” buyurur.

Bayram günlerinde meşru daire içerisinde eğlenmek mübahtır. Ancak bu oyun ve eğlence ibadet taatlerimizi ihmal etmeden olmalıdır. Bayram günlerinde anne ve babalarımızın ellerini öpüp hayır dualarını almalı , vefat eden anne ve babalarımıza dua ile ikramda bulunmalıyız. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de yüce Rabbimiz  kendisine ibadetten sonra anne babalarımıza saygı ile iyilik etmemizi emretmiş, onlara “öf” bile dememizi yasaklamıştır.

Yetimleri ve kimsesizleri gözetmeli, çevremizdeki yoksullara yardım elimizi uzatmalıyız.Tanıdıklarımız içerisinde dargın olanlar varsa barıştırmaya çalışmalıyız. Çocukları sevindirmeli,çevremizdeki insanlara iyi davranmalıyız.

Bütün dünya Müslümanlarının selamete çıkması, birlik ve beraberliği ve İslam sultası altında yaşamaları için dualar etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz bu kurban bayramı vesilesi ile Yüce Allah’tan İslam Ümmetinin birbiri ile  kaynaşması, fitnelerden beri olmaları ve selamete ermeleri için dua edelim.

Hayırlı bayramlar.

Fi emanillah…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜSAME BİN ZEYD (R.A)

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Ömrünün 20 seneye yakın bir zamanını Resul-i Ekrem’in (a.s.m.) çok yakı­nında ge­çiren ve onun ahlakıyla ahlaklanan kahraman bir sahabi de Üsame bin Zeyd’dir (r.a.). Babası, Peygamberimizin azatlı kölesi ve vefakar hizmetçisi Zeyd bin Hari­se (r.a), annesi ise Re­su­lul­lah’ın mübarek evlatlarının mürebbiyesi Ümmü Eymen’dir (r.anha). Bu itibarla Hz. Üsame, Re­su­lul­lah’ın hususi şefkat, himaye ve terbiyesine mazhar olmuş, çocukluğunu Yüce Peygamber’in dizi dibinde geçirmişti. Üsame, Resul-i Ekrem’in birçok iltifatına nail olmuştu. Bir la...
 • NAÇİZANE ÖNERİ

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Takdir edilmek, çevremizdekileri gururlandırmak veya “aferin delisi” olmak... Bu insanın içgüdüsünden gelen duygulardır. Kim takdir edilmeyi sevmez ki? Hele ki başarımız takdir ediliyorsa, veya yaptığımız herhangi bir şey başarı olarak görülüyorsa. Hepimizin gururu okşanır böyle bir durumda ve bize sonsuz güven verir. Esasen kararında egomuzun okşanması gereklidir. Çünkü insan değerlidir. Zira Allah yaratırken bize değer vermiştir. Tüm canlılardan üstün kılmıştır başta. Buna karşın biz nasıl değer vermeyelim kendimize? Değerliyiz, özeliz, takdi...
 • ZEYD BİN HARİSE (R.A)

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Küçük Zeyd daha sekiz yaşındayken gurbete düşmüştü. Annesiyle birlikte de­delerinin ve ninelerinin türbelerini ziyarete gittikleri bir sırada düşmanlar tara­fından esir alınmış ve Ukaz Panayırı’nda satışa çıkarılmıştı. Orada Hakim ibni Huzam 400 dirhem karşılığında Hatice validemiz için satın almıştı onu. İlahi kudret, Zeyd’in maceralarını daha çocukluğunda iken çileli başlatmıştı. Ancak bu çilelerin arkasından büyük saadetler gelecekti. Hz. Peygamber’le (a.s.m.) evlenen Hz. Hatice (r.anha), Zeyd’i Hz. Peygamber’e köle ve hizmetçi olarak hed...
 • BEYRUT’UN FİŞİ ÇEKİLDİ

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Lübnan tarih boyunca altı kez yıkılıp yedi kez inşa edilen bir bölge.  Şimdi yedinci kez yıkıldı. 2013 yılında Batum’dan Mozambik’e giden Amonyum Nitrat yüklü bir gemi, seferi engellenerek Beyrut limanında tutuluyordu.2750 ton Amonyum Nitrat altı yıldır Beyrut limanında depolardaydı. Yıllardır bekleyen bu madde neden şimdi patladı veya patlatıldı? Tamda buradan çıkaralım dedikleri zamanda. Tam da Afrika’ya sevk edilmek istenirken. Patlamanın şiddetinden otomobiller takla attı,binalar yıkıldı.Patlama bir buçuk saatlik mesafeden hisse...