logo

KURBAN BAYRAMI

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

İslam dünyasının en seçkin günlerinden biri olan Kurban Bayramı’na yine eriştik Elhamdülillah.

Mali bir ibadet olan ve aynı zamanda sosyal yardımlaşmayı sağlayan Kurban,”kurbet” dini terim olarak ibadet niyeti ile tebit edilmiş günlerde belirlenmiş bir hayvanı Allah rızası için kesmektir.Buna “udhiyye” de denir. Kurban kesmak hanefi fıkhına göre vacip diğer mezheplere göre sünnettir.Bu ibadet hicretin ikinci yılından itibaren eda edilmeye başlamış ve Peygamber Efendimiz(s.a.v) de vefatına kadar kurban kesmiştir. Kurban “kurbet” yani Allah’a yakınlık anlamında olduğundan dolayı Hz.Adem’(as)den itibaren bütün semavi dinlerde mevcuttur.

Yüce Allah Maide Suresi 27.ayetinde “Ey Muhammed, onlara Adem’in iki oğlunun kıssasını doğru olarak anlat. İkisi birer kurban sunmuşlardı da birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti.” Buyurmaktadır.Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’i  kurban etme adağı her ikisinin göstermiş olduğu teslimiyet karşısında Allah(cc) tarafından mükafatlandırılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bu olay şöyle buyurulmuştur.”Ey İbrahim rüyayı gerçek yaptın.İşte biz iyi davrananları böylece mükafatlandırırız diye seslendik.Doğrusu bu apaçık bir deneme idi. Ona fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik. Sonra gelenler içinde “İbrahim’e selam olsun diye” ona iyi bir ün bıraktır.İşte biz iyileri böyle mükafatlandırırız.”(Saffat. 102-110)

Peygamber Efendimiz’(s.a.v)in dedesi Abdulmuttalip te peygamber(s.a.v) babası Abdullah’ı kurban etmeye niyetlenmişse de sonra vazgeçmiştir. Bu nedenle Peygamber Efendimiz(s.a.v) “ ben iki kurbanlığın çocuğuyum”buyurmuşlardır.Bugün İslam dünyası, kurban ibadetini yerine getirirken, Hz.İbrahim ve Hz.İsmail’in Allah’ın buyruğuna karşılık göstermiş oldukları mutlak itaat karşısında,kendilerinin de aynı itaati  göstermeye hazır olduklarını sembolik olarak bildirmektedirler.

İslam toplumunda kurban kardeşlik,yardımlaşma,dayanışma,birlik ve beraberlik duygusunu canlı tutar. Bayramlar Müslümanlar arasında kaynaşmanın,dostluk ve ahbaplıkları ilerletmenin, sosyal dayanışmanın kuvvetle hakim olduğu günlerdir.,bu itibarla kesilen kurban etlerinin derin dondurucularda saklanması uygun değildir. Zira Peygamber Efendimiz(s.a.v) bir kurban bayramında Hz.Aişe’ye kurban etini ne yaptığını sorduğunda Aişe annemiz etin üçte birini dağıttığını üçte ikisini de kendilerine ayırdığını söyler,Peygamber Efendimiz, üçte ikisini dağıttın üçte birini ayırdın öyle mi buyurur.Hz.Aişe , hayır ya resulullah üçte birini dağıttım üçte ikisini bize ayırdım der. Peygamber Efendimiz(s.a.v) yine , demek öyle ,üçte ikisini dağıttın üçte birini ayırdın buyurur.Bu konuşma üç kere tekrarlanır.Sonunda Fahri Kainat Efendimiz “Ya Aişe dağıttığın bizimdir” buyurur.

Bayram günlerinde meşru daire içerisinde eğlenmek mübahtır. Ancak bu oyun ve eğlence ibadet taatlerimizi ihmal etmeden olmalıdır. Bayram günlerinde anne ve babalarımızın ellerini öpüp hayır dualarını almalı , vefat eden anne ve babalarımıza dua ile ikramda bulunmalıyız. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de yüce Rabbimiz  kendisine ibadetten sonra anne babalarımıza saygı ile iyilik etmemizi emretmiş, onlara “öf” bile dememizi yasaklamıştır.

Yetimleri ve kimsesizleri gözetmeli, çevremizdeki yoksullara yardım elimizi uzatmalıyız.Tanıdıklarımız içerisinde dargın olanlar varsa barıştırmaya çalışmalıyız. Çocukları sevindirmeli,çevremizdeki insanlara iyi davranmalıyız.

Bütün dünya Müslümanlarının selamete çıkması, birlik ve beraberliği ve İslam sultası altında yaşamaları için dualar etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz bu kurban bayramı vesilesi ile Yüce Allah’tan İslam Ümmetinin birbiri ile  kaynaşması, fitnelerden beri olmaları ve selamete ermeleri için dua edelim.

Hayırlı bayramlar.

Fi emanillah…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şark Fatihi Kazım Karabekir

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Bir yerlerde okumuştum. Söz aynen şöyle; “Bu dünyada herkesin hayatı, kendi hatırasında bir resimli kitaptır. Eğer bunu yazmazsa, kendisiyle beraber silinip gidecektir. Kalacak üç-beş mühim hatıra da, yakınları tarafından mahiyeti değiştirilmiş, birer masal olacak, kimseye faydası değil, belki de zararı olacaktır.” İlk okuyuşta pek anlamlandıramadığımız bir cümle olarak görülse de; her hayatın kendi içerisinde bir bilgiyi, bir tecrübeyi, bir muhasebeyi gerektirdiğini savunanlardan birisiyim. Yani hayat yaşandıktan sonra tecrübelenir. Bizler ...
 • ASYA GRİBİ AŞISI CORONA DA KULLANILIR MI?

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  1957’DE COVİD19 GİBİ AYNI ÖZELLİKLER GÖSTEREN ASYA GRİBİ 1957-58 ARASINDA 4 MİLYON İNSANI ÖLDÜRDÜ. MAURİCE HİLLEMAN AŞISINI BULDU VE 40 MİLYON KİŞİ AŞILANDI VE SALGIN ÖNLENDİ. BU AŞI COVİD 19 DA DA KULLANILIR MI? Maurice Hilleman, kırktan fazla aşının geliştirilmesine katkıda bulunan bir mikrobiyolog. 1957 Asya gribi salgınında, bir toplumun kurtarıcısı ve kahramanı olmuştur. Çin’de ortaya çıkan Asya Gribi aynen Covid19’un belirtilerini gösteriyordu. Aşı uzmanı Maurice Hilleman bu salgının ülkesine geleceğini anladı ve aşı çalışmalarına baş...
 • FENERBAHÇE LİDERİN PEŞİNDE

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Fenerbahçe - Kayserispor: 3-0 Süper Lig'in 21. haftasında Fenerbahçe, sahasında Kayserispor' u konuk etti. Fenerbahçe evinde 3-0 kazanarak zirve takibini sürdürdü. Fenerbahçe sahadan 3-0 galip ayrıldı. Fenerbahçe'nin gollerini 20. dakikada Thiam, 51. dakikada Samatta ve 86. dakikada Cisse kaydetti. Bu sonuçla Fenerbahçe 42 puanla 2. sırada yer aldı. Kayserispor ise 19 puanla 17. sırada kaldı. Lider Beşiktaş ile arasındaki 2 puan farkı korudu. Süper Ligin ilk yarısı böylece bitmiş oldu. Ligin 23 Takımla oynanması nedeniyle Süper Lige uzun bir...
 • İYİ BİR LİSE NEDEN ÖNEMLİ?

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  İyi bir lise = İyi bir üniversite denilir hep duymuşsunuzdur. Gerçekten de öyle. Lgs hazırlık öğrencilerimizin çoğu durumun farkında değil ama durum çok kritik aslında. Maalesef ülkemiz gelişmekte olan yani henüz gelişememiş bir ülkedir. Hal böyle olunca ekonomiden sağlığa, tarımdan sanayiye her alanda büyük zorluklarla yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu alanlardan biri de maalesef eğitim. Şu anda Lgs hazırlık öğrencilerim eğitim hayatında, lisede ve üniversitede ne tarz sıkıntılarla karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Eğer Lgs ye hazırlanan 8.sınıf öğ...