logo

10 Ağustos 2020

SICAK TEMMUZ

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Piyasayalar hareketli

Enflasyonda trend yukarı seyirli

İhracat ufak ufak yukarı hareketli

Tüketici enflasyonu 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,51 artış gerçekleştiğini TUİK in açıkladığı verilere göre enflasyondaki artışları gördük.

Yıllık en düşük artış yüzde 5,81 ile haberleşme grubunda gerçekleşmiş.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplara   baktığımızda : % 6,04 ile eğlence ve kültür, % 7,78 ile ev eşyası ve % 8,81 ile ulaştırma olmuş .

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana grupların  ise sırasıyla, % 21,90 ile çeşitli mal ve hizmetler, % 21,78 ile alkollü içecekler ve tütün ve % 14,17 ile sağlık olduğunu görüyoruz.

Yükselişler olduğu kadar inişlerde var elbette onlara da bir bakalım.

Aylık en yüksek azalış %3,48 ile giyim ve ayakkabı grubunda olmuş. Buda sevindirici bir durum. Bayram arefesinde halkın satınalma gücü artmış.

Diğer düşen ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Temmuz ayında azalış gösteren diğer ana grup ise %1,28 ile gıda ve alkolsüz içecekler olmuş Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Temmuz ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %2,44 ile ulaştırma, %2,39 ile çeşitli mal ve hizmetler ve %2,38 ile ev eşyası oldu.

Temmuz 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 111 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 54 maddenin ortalama fiyatında değişim olmamış. 253 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşmiş.

Diğer taraftan da Temmuz ayında ihracat yüzleri güldürdü.

Temmuz ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 11,5 artışla 15 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı Ticaret Bakanı Pekcan.

Hatta öyle ki Kovid-19 salgını öncesi seviyelerini de aşarak 2020 yılının en yüksek değerine ulaştığına ve bugüne kadarki en yüksek ikinci temmuz ayı rakamının gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bunlar sıcak Temmuzun serinletici unsurları elbette, ama diğer taraftan altın ve kurda bırakın sıcaklığı ortalık kaynıyor kurdaki oynaklığın bir türlü önüne geçilemiyor.

Bir an önce kurun ve altının ateşi söndürülmeli, ihracattaki başarı kurdaki yükselişle boşa gitmemeli

Yazıyı kaleme aldığımda yazının başlığını sıcak Temmuz demiştim yazı bittiğinde kurdaki dalgalanmayı görünce kaynayan Temmuz demek lazımdı neyse bir kere yazmış olduk.

Ez cümle bu tür oynaklıklar döneminde yatırım pozisyonunuzu korumak en akıllıca harekettir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EBU UBEYDE BİN CERRAH (R.A)

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Her ümmetin bir emini vardır. Bu İslâm ümmetinin de emini Ebu Ubeyde bin Cerrah’dır.(Hadis-i şerif) Dünyada iken Cennetle müjdelenen on bahtiyardan birisi olan Ebu Ubeyde bin Cerrah (r.a.) İslama ilk gönül verenlerdendi. Asıl ismi Amir, künyesi Ebu Ubeyde’dir. Dedesine nisbetle de Ebu Ubeyde bin Cerrah olarak meşhur olmuştur. Hz. Peygamber (a.s.m.) “Her ümmetin bir emini vardır. Bu İslâm ümmetinin de emini Ebu Ubeyde bin Cerrah’dır” (Tirmizi, Menakıb , 33.) buyurarak onu övmüştü. Hatırlanacağı üzere, Peygamberimize verilen bir lâkab da “e...
 • SÜPER LİG 2020-21 SEZONU : 2 HAFTA ANALİZİ

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  GALATASARAY KAZANDI. BEŞİKTAŞ-TRABZONSPOR VE FENERBAHÇE BERABERE KALDILAR. 21 Takıma çıkarılan Süper lig de bu sezon 4 takım düşecek ve yerine 3 takım alınacak ve bir sonraki sezon Süper Lig 20 Takım ile oynanacak. O yüzden alınacak her puan sezon sonunda küme düşmede çok gerekli olacak. 1  puan ile ligde kalan veya düşen takımlar görülecek. Başakşehir-Galatasaray Haftanın maçında Başakşehir Galatasaray’ı ağırladı. Maç başında gelen penaltı ile yenik duruma düşen Başakşehir’in lige daha hazır olmadığı görüldü. Transferlerini de bitire...
 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...