logo

CEMAAT SAVAŞLARI

ZEYNEP ACAR

ZEYNEP ACAR
zeynep.acar@sonsaat.com.tr

‘’Cemaatten bir karış kadar ayrılan kimse, İslam’ın boyunduruğunu boynundan çıkarmış olur.’’ (Tirmizi, Emsal,3)

‘’Allah, ümmetimi delalette birleştirmez. Allah’ın (yardım) eli cemaatin üzerindedir. Cemaatten ayrılan, ateşe ayrılmış olur.’’ (Tirmizi, Fiten,7)

Cemaat demek, bir dinden veya bir soydan olanların topluluğu demektir. Öyleyse İslam ekseni etrafında birleşen topluluk cemaattir. Dolayısıyla ülkemizdeki inançlı insanlarda bir cemaattir. Peki cemaat içinde birçok cemaat kurmanın gereği var mı? Bu iş ‘KPSS sınavı’ demeye benzemiyor mu? Yani ‘’Kamu Personel Seçme Sınavı Sınavı’’.

Türk tarihinde öteden beri cemaatler vardır. Yalnız cami cemaati dışında, cemaat olmak için bir lidere gerek yoktur. Cemaat, Peygamberimize ve ashabına uyan, onları taklit eden topluluktur, yani biziz, hepimiz!

Hele bugün, o geçmişten beri süregelen cemaatler, yukarıdaki hadisleri o kadar yanlış taraflara çektiler ki! Sonra işte böyle tarikat, cemaat adı altında ticarethanelere, hurafelere, cemaat liderlerini övücü toplantılara çevirdiler işi. Hepsi o kadar komikler ki, kutlu doğum haftası diye davet edilen insanlara sözde liderlerinin kitaplarını, sözlerini okuyorlar. Bazıları, kendilerine göre fetva çıkarıyorlar (küpe takmak günah, kaş almak günah gibi), bazıları sözde liderlerine peygamber soyundan gelmiş diye tapacak kıvama geliyor, kimi anaokulu velisine alacağı kırtasiye malzemelerini cemaat mensubu arkadaşının dükkanından almasını rica etmiyor mecbur ediyor, bir de bunların yanında kızlarını önlerine atıp mehdi karısı olacaksın safsatalarını söyleyen anneler var işte.

Bir bakın etrafınızdaki cemaatlere, müritlere, talebelere hepsi kendi içerisinde alışverişlerini yapan, birbirlerini yücelten masonik yapılara dönüşmüştür. Eğer bir cemaatin içinde değilsen, kesin münafık ya da kafirsindir. Tabi her tarikat-cemaat mensupları kendi cemiyeti dışındakiler için düşünür bunu. Ayrıca herhangi bir cemaate bağlı olan kişi, diğer cemaatleri de hep yalanlar, hep kötüler.

Kuran-ı Kerim’den önce, kendi şeyhlerinin yazdığı kitapları okurlar.

Kuran-ı Kerim tefsirini ise hep kendi şeyhlerinden kabul ederler. Sanki başka Kuran, Kuran değilmiş gibi. Daha trajikomiği ise tavuk, yumurta ve yoğurdu bile kendi cemaatlerine mensup insanlardan alırlar. Sanki başkalarının sattığı yumurta, tavuktan çıkmıyormuş gibi. Zaten artık o kadar samimiyetsiz hale geldiler ki, çeşitli cemaatlere-tarikatlara giren insanlar, sadece kendi menfaatlerini düşünür oldular. ‘’Gireyim şu cemaate, birkaç iş bağlarım’’ düşüncesi Allah rızasını gözeten bir düşünce olmasa gerek. Oysa ki Peygamberimizin yanına gelenler sadece ilim öğrenmek ve Allah rızasını kazanmak için geliyorlardı.

Keşke bu masonik yapılarda, sadece ticaret menfaatlerini konuşsaydık. Ama ne yazık ki öyle olmuyor. İşi en ahlaksız boyuta taşıyıp taciz-tecavüz duymaya başladık. Toplum içerisinde kadınlar tarafından kabul görmeyen ve bunun farkında olan insanlar, ‘şeyh’ adı altında müridlerini taciz etmeyi, kendilerinde hak gördüler. Tacize kadar ‘şeyh’ olarak anılan adama, tacizden sonra ‘sahte’ sıfatı eklendi. Yalnız tacizden önce de sahteydi zaten. Adam ‘nasıl devlete sızarız?’ sorusunun cevabını vaazlarında arıyor. Bugünün cemaatlerinin-tarikatlarının safiliği ve berraklığı yok. Bir insanı yüceltip başa getirirsen haddinden fazla değer verip saygı duyarsan ki bu insan kendini bilmez, ilim, irfan, kültür ve görgü sahibi değilse, kendine safça inanan, yolundan giden insanları malı, kölesi olarak görür. Bu sadece cemaatte değil, insan ilişkilerinde de böyledir. Kendi dinini yaşamak için şeyh de, üstad da, hoca efendi de, gavs da Peygamberimizdir. Başka bir lidere ihtiyacımız yoktur. Peygamberimizin hadislerinde vurguladığı ‘cemaat’ kelimesi dine, peygambere ve ashabına sadık kalan topluluktur. Bunun yanında da cami topluluğunu bırakmamaktır. Ama ümmet olarak o kadar yanlış anladık ki ‘cemaat’ kavramını, gidip sıradan insandan ‘’tövbe aldık’’, el öptük, peygambermiş gibi yanında heyecandan titredik, yazdığı çiçekli böcekli kitapları Kuran mertebesine koyduk. Biz onlara bu primleri verdikçe, onlar böbürlendi, egoları arşa kadar yükseldi. Biz iyi temiz niyetle, lider dedik ‘’darbeci’’ çıktı, önder dedik ‘’dalgacı’’ çıktı, hoca dedik ‘’tacizci’’ çıktı, şeyh dedik ‘’sahte’’ çıktı, metefekkir dedik ‘’mecnun’’ çıktı, mehdi dedik ‘’kedicik’’ çıktı.

Cemaat kelimesinin kökü cem olmaktan gelir. Birleşmektir. Çete savaşlarına dönen, birbirlerine kafir gibi bakan takımlar değillerdir. Bir lidere gerek yoktur ayrıca. Şuandaki topluluklar, hem ticarethane hem de garanti seçmendir. Cemaat değil.

Bu yüzden gerçek manada birleşemeyen bugünkü cemaat ve tarikatlar, evet, kapatılsın!!!

Esenlikler!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

CEMAAT SAVAŞLARI” için 1 yorum

 1. İslamiyeti benimsemiş gerçek müslümanlara; Allah,Kuran ve Peygamber den baskası doğru yolu gösteremez. Bu nedenle; bütün cemaatler dinimize zarar vermektedir. Kapatılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...
 • MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eylül 2016’da Douyin adıyla Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan, daha sonra reklamlarla ilk ülke dışı Endonezya’da satın alınıp kullanılmaya başlamasıyla uluslararası pazara uygun olarak ismi değiştirilen TikTok programı. Bu program Türkiye ve dünyada sanal pazarlarda en çok indirilen uygulama olup, 2019 yılındaki istatistiklere göre ülkemiz, uygulamayı en çok kullananlar sıralamasında 3.sırada ve 27.6 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünyada ise 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu programı herkesin duyduğunu dü...
 • MUAZ İBNİ ENES (R.A)

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Muaz ibni Enes el-Cüheni(r.a), Resulullah (s.a.v) Efendimiz’le gazvelerde bulunmuş, müslümanın günlük hayatında lazım olacak bilgileri öğreten hadisleri nakleden bahtiyar bir sahabidir ! Selam vermek, öfkeyi yenmek, mütevazi olmak, sade giyinmek, hamd ve şükür halinde yaşamak gibi İslâm’ın üstün ahlâkı ile ilgili hadis-i şerifleri rivayet etmiştir. Muaz ibni Enes el-Cüheni (r.a), “Medine’li Sahabi” diye meşhurdur. “Halifu’l-Ensar / Ensarla anlaşmalı” diye tanınır. Meşhur Cüheyne kabilesine mensupdur. Bu kabile, Hicaz ülkesinde Medine’y...