logo

MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK

ZEYNEP ACAR

ZEYNEP ACAR
zeynep.acar@sonsaat.com.tr

Eylül 2016’da Douyin adıyla Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan, daha sonra reklamlarla ilk ülke dışı Endonezya’da satın alınıp kullanılmaya başlamasıyla uluslararası pazara uygun olarak ismi değiştirilen TikTok programı. Bu program Türkiye ve dünyada sanal pazarlarda en çok indirilen uygulama olup, 2019 yılındaki istatistiklere göre ülkemiz, uygulamayı en çok kullananlar sıralamasında 3.sırada ve 27.6 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünyada ise 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip.

Bu programı herkesin duyduğunu düşünerek kısaca özet geçecek olursak; 15 saniyelik videolar çekilir, düetler ve canlı yayınlar yapılır. Böylelikle izlenilir, fenomen olunur, kendi çapında ünlenir.

Ülkemize gelmeden önce dünyada TikTok ile ilgili neler olduğunu hatırlayacak olursak, Ağustos ayında uygulamayı satın almak isteyen ABD, 15 Ağustos’a kadar süre vermişti. Uygulama ABD’ye satılmazsa Trump, ülkede TikTok’u yasaklama kararnamesini imzaladıktan 45 gün sonra, uygulamayı ülkesinden kaldıracağını açıklamıştı.

Hindistan’da TikTok uygulamasının kaldırıldığını, hatta bundan dolayı genç bir kadının intihar ettiğini hepiniz duymuşsunuzdur.

Bunun dışında Hollanda ve İngiltere çocukları koruma adına TikTok’a soruşturma açarken, AB uygulama üzerine sert yaptırımlar hazırlıyor. Ülkemizde de TikTok’a karşı kişisel verilerin ihlali gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı.

Programın 13 yaş sınırlaması var. Fakat bu sınırlama ile ilgili her hangi bir inceleme ve kısıtlama yok. Yani 7 yaşında bir çocuk, TikTok’a 15-20 yaşında olduğunu kaydedebilir.

TikTok programını dünyada ve ülkemizde en çok milenyum ve z kuşağı kullanıyor, ancak kendisini 13 yaş üstü kullanıcı olarak kaydeden çocukları da göz ardı etmemek gerekir.

BBC Türkçe’nin belgeseline göre, kendi çevresinde ve diğer kullanıcılar tarafından keşfedilen sözde ‘cevherler’, TikTok tarafından videolarını yayınlayarak izinsiz akım başlatabiliyor. Eklenen videolar TikTok mühendislerinin kaydı altında tutuluyor ve kullanıcılar hesaplarını kapatsa bile TikTok arşivinde paylaşılan videolar silinmiyor.

Bu uygulamada sosyal ortamlarda kabul görmeyen, hayatında herhangi bir başarı sağlayamamış insanların, 15 saniyede kendi ilhamıyla ya da TikTok lügatındaki ‘akım’a uyarak çektiği videolarını ‘başarı’ olarak görmeleri içler acısı.

Gazeteci Önder Abay’ın da dediği gibi; ’bu tip insanlar kendi mahallelerinde fenomen ve popstar oldular. Yaşadığı hayatlardan çıkmak istiyorlar. Bunlar kendi hayatlarının ünlüleri olmak istiyorlar. Çünkü kendilerini başka başarılarda gösterecekleri alanları yok.’ Çok doğru.

Bunun maddiyatla ilgisi olmadığını belirterek, herhangi bir başarıyla ya da başarılı olmak zorunda olmayıp sadece karakteriyle bile var olamayan insanların bulunduğu bir ortam TikTok! Ve bu programdaki var oluşlarını ise başarı addeden bir güruh!

TikTok’da kendini kanıtladığını zanneden, Kuran Kursunda büyüdüğünü ve bunun bir baskı ortamı olduğunu söyleyen bir abla, kocasıyla evin içinde neler yaşadığını, danslarını, şakalarını paylaşan bir teyze, göbeğini açıp dans ederken, annesinin odaya girmesiyle telefonunu kapan ve göbeğini kapatan bir genç kız, TikTok’tan ayrılacağını söylerken hüngür hüngür ağlayan bir kadın, eksik akıl bir gencin videolarına bakılmadığı ve yorum atılmadığı için üzülen Z Kuşağı mensubu ve daha niceleri…

Böyle kısıtlamasız, sansürsüz bir ortamda çocukların da olması çok ürkütücü gelmiyor mu size de? Pedofilinin çoğalmasındaki ana etkenin TikTok olduğunu düşünüyorum.

15 yaşındaki bir çocuğun yüzünü göstermeden canlı yayın açarak vücudunu gösteriyor olması ve izleyenlerin kullanıcıya hediye jeton göndermesi, böylelikle kızın para kazanması, bununla beraber 15 yaşındaki kıza 40 yaşındaki adamın canlı yayında uygunsuz yorumlar atması, TikTok  için normal! Bizim içinde normal mi?  Türkiye’de bu kadar kullanıcının olması, bu kullanıcılar arasında ebeveynlerinde bulunması neticesinde bu durum, normal olsa gerek! Çocuğuyla TikTok’ta akıma uyarken ulusal ve yerel kullanıcılar tarafından pedofiliye malzeme haline geldiğini idrak edemiyor mu bu insanlar?

Çekilen videolar onlara göre normal olabilir, ya da ‘çocuk işte’ deyip gülüp geçebilirler ama sapıkları bir canlandırın gözünüzde.

Bunun dışında TikTok uygulaması çocuklarımızı pedagojik anlamda olumsuz etkilemektedir. Şiddet, istismar, üslup bozukluğu, cinsiyet değişikliği gibi konular ergenlik veya çocukluk dönemindeki yavrularımızı hafife alınmayacak kadar özendiriyor.

Netflix ve TV programlarından önce bu uygulamaya el atılmalı. Dünyanın sayılı tehditlerinden birisi olduğunu düşünüyorum. Çocukların sanal pazarda sergilendiği fakat çocukların bunun farkında olmadığı bir uygulama.

Bu programın bazı ülkelerde kapatılması bazı ülkelerdeise kapatılma sürecinde olması yeni tiktokvari uygulamalara fırsat doğurdu. Instagram’ın reel güncellemesi, Youtube’un Youtube Short platformu. Yeni tehlikeler gümbür gümbür geliyor.

Demem o ki, karakteri oluşma çağındaki çocuklarımız dış dünyayı taklit eden ergen evlatlarımız, TikToker lehçesini, TikTok giyimini, TikToker davranışlarını ‘kalıcı öğrenme’ haline getirmeden, bu eğitimin aile içi olması son derece önemlidir.

Esenlikler!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK” için 2 Yorum

 1. G.tekin : diyor ki:

  Ağzınıza sağlık ❤️

 2. Tabiri caizse, gına geldi artık… Çocuklarımızı dışarı çıkarsak sıkıntı eve kapatsak yine sıkıntı.. Rabbim CC bütün çocuk ve gençleri korusun. Bizi de şaşırtmasın. Amin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ALAEDDİN-İ ATTAR HZ.

  19 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Buhârâ’da yetişen en büyük velîlerdendir. İnsanları Hakk’a dâvet eden, onlara doğru yolu gösterip hakîkî saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i aliyye” denilen büyük âlim ve velîlerin on altıncısı. İsmi Muhammed bin Muhammed Buhârî, lakabı Alâeddîn’dir. Doğum yılı belli değildir. 1400 (H.802) senesinde Buhârâ’nın Cağanyân nâhiyesinde vefât etti. Alâeddîn-i Attâr’ın babası, Buhârâ’nın zengin eşrâfından idi. Üç oğlu vardı. Bunlardan büyük oğullarının isimleri; Şehâbeddîn ve Hâce Mübârek’tir. Alâeddîn en küçükleri idi. Babası vefât edince, ...
 • ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR

  19 Ekim 2020 Köşe Yazıları

    Türkiye İstatistik Kurumu,(TÜİK) temmuz ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puanlık azalışla yüzde 13,4 oldu. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. Haber bu, fakat bu bu kadar kolay söylenemeyecek kadar basit değil, çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor. Nerdeyse her 100 kişiden 14’ü işsiz. Genç nüfusta dört kişiden biri boşta. Ö...
 • ŞAH-I NAKŞİBEND HZ.

  18 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Evliyânın büyüklerinden ve müslümanların gözbebeği olan yüksek âlimlerden. Seyyid olup insanları Hakka dâvet eden, doğru yolu göstererek saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i aliyye” denilen büyük âlim ve velîlerin on beşincisidir. Muhammed Bâbâ Semmâsî ile Emîr Külâl’in talebesidir. İsmi, Muhammed bin Muhammed’dir. Behâeddîn ve Şâh-ı Nakşibend gibi lakabları vardır. Allahü teâlânın sevgisini kalplere nakşettiği için, “Nakşibend” denilmiştir. 1318 (H.718) senesinde Buhârâ’ya beş kilometre kadar uzakta bulunan Kasr-ı Ârifân’da doğdu. 1389...
 • GÜNDÜZ KUŞAĞI BELASI

  18 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Ev hanımlarına göre, çalışan kadınlar, kendilerinden birkaç gömlek alttadır. Haklılar mı? Günümüzde evet kısmen haklılar. Çalışan kadın, sorumluluğundaki mali, maddi tüm işleri hallederken, ev hanımı, sonsuz saygı duyulması gereken ev, yemek, çocuk bakımı gibi işleri yapmakta. Buraya kadar önünde şapka çıkarılası tabii. Fakat bazı hemcinslerim bu işlerden sonra geçiyor televizyon karşısına gündüz kuşağı programlarını izliyor. İşte sorun burası. Gündüz kuşağında her kanalda ayrı bir fiyasko! Kim daha iyi temizlik yapıyor, kim daha iyi giyiniy...