logo

ERMENİSTAN NE YAPMAK İSTİYOR?

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Türkiye yedi düvele karşı tek başına, yekvücut olarak mücadelesine devam ediyor Elhamdülillah, sonuna kadar da devam edecek kimsenin şüphesi olmasın.

Ege’de Yunanistan- Fransa Akdeniz’de İsrail-Mısır-Güney Kıbrıs, Batı Trakya, Yunanistan, Libya’da Fransa-Rusya-Bae-Suudi Arabistan, Suriye’de Esad-Abd-Pkk-Pyd, Azerbaycan’da Ermenistan ve Rusya…                                                Ermenistan’ın son savaş kokan adımlarını, Azerbaycan’ın sınırlarını taciz eden tutumunu, normal bir vaka olarak göremeyiz!

Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşinyan göreve geldiğinden beri verdiği sözlerini tutmamakta. Ermenistan yönetimindeki Karabağ Ermenileri faktörünü ortadan kaldırmayı kendine hedef seçmiş Paşinyan, yeniden Karabağ’da savaş ortamı retoriği ile kendini affettirmenin ve ön plana çıkarmanın peşinde.

İtibarını korumanın yolunu savaş ortamı ve toplumun milliyetçi duygularına hitapla örtüleyen Paşinyan her ne kadar  Rusya karşıtı görünse de, adımlarını Rusya’nın da çıkarlarına uygun attığını görebiliyoruz.

Rusya, Kafkasya’da “Türkiye varlığını” yıllarca yok saydı.  Türkiye’nin varlığı son 90 yılda ilk kez gerçek mana da etkisini göstermeye başladı. Tabii ki Rusya’nın hazımsızlığı da ortaya çıkmış oldu.

Ermenistan’ın himayesinden çıkmasını ve varlığını orada pekiştirmek istediğini, Moskova hep açık şekilde gösterdi.  Son durumlar üzerinden Paşinyan’ın  Azerbaycan sınırlarını taciz etmesi Rusya açısından da farklı bir durum ortaya çıkarabilir. Savaş ortamının kendilerine farklı bir avantaj sağlayacağını düşünebilirler fakat ne Azerbaycan eski Azerbaycan ne de Türkiye eski Türkiye.

Paşinyan hem vaat ettiği sözleri tutmuyor, hem de kendisinden önceki yönetimden farklı yeni bir oluşum çıkaramıyor. İşte cevap tam da burada saklı!  Esasında burada Ermenistan tek başına etkin olma peşinde. Ama Rusya burada ve tüm süreci kendi himayesi altında tutmakta. Ermenistan’ın bu sistemi, Rusya için yeni avantajlı bir yapının oluşumu anlamına geliyor. Hiç şüphe yok ki Rusya bu durumu sonuna kadar kullanmanın hesabı içerisinde. Azerbaycan, Rus ordularını bünyesinden çıkarmıştır. Fakat Yukarı Karabağ sorununun uzun  yıllar çözülmemesinin asıl nedeni, bu kanayan yarayı Rusya’nın istediğinde kullanabilmesidir. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yeni açıklamasında, Yukarı Karabağ çevresindeki işgal edilen beş yerin geri verileceğini söylüyor. Verilirse, diğer bölgelere sınır boyunca barış gücünün girmesinden bahsediyor ki buda Rus Ordusunun varlığı demektir.

Tüm bu olup bitenler çerçevesinde, Türkiye bağlantıda olduğu her yerde olduğu gibi can Azerbaycan’ı da yalnız bırakmayacaktır. Nitekim bugün yapılan tüm açıklamalar da bunu göstermiştir. Bizi,birlikteliğimizi kimse sınamasın. Merak edenler tarih sahnesine dönüp bir baksınlar.

İki devlet bir millet… ilelebet ilelebet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUHAMMED PARİSA HZ.

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed, lakabı Hâfız-ı Buhârî ve Pârisâ'dır. 1355 (H.756) senesindeBuhârâ'da doğdu. 1419 (H.822) senesinde Medîne-i münevverede vefât etti. İlim öğrenmek için medrese tahsîline başlayıp, zamânının âlimlerinden ders alarak, hadîs ve fıkıh ilmini öğrendi. Bu ilimlerde yetişip âlim olduktan sonra, tasavvuf ilmini öğrenip, büyük bir velî olarak yetişti. Muhammed Pârisâ hazretlerinin tasavvufta hocası, evliyânın en büyüklerinden olan meşhûr İslâm âlimi Şâh-ı Nakşîbend Behâeddîn-i Buhârî'dir. Ona talebe olduktan so...
 • ŞÜKÜR ETMEK

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz şartlarında konfor içinde yaşayan yediği önünde yemediği ardında olan biz insanlar ne kadar şükür ediyoruz? Etrafıma  bakıyorumda  hepimiz şükürden çok şikayet ediyoruz. Eşimizden çocuğumuzdan işimizden dostumuzdan hayatımızdan hastalığımızdan şikayet. Yağmur yağıyor şikayet ,hava sıcak olur şikayet soğuk olur yine bir şikayet. Şikayet ettiğimiz  nedenleri say say bitiremiyoruz. Her şeyden ve herkesten şikayetçiyiz, gardımızı almış savaşa hazır pozisyonda bekliyoruz. Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış bahane arar duru...
 • UBEYDULLAH-I AHRAR HZ.

  22 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  İnsanların i’tikâd, ibâdet ve ahlâk husûsunda doğruyu öğrenip yapmalarını sağlayan ve Allahü teâlânın rızâsına kavuşturmak için rehberlik eden ve kendilerine “Silsile-i âliyye” denilen İslâm âlimlerinin onsekizincisidir. İsmi, Ubeydullah bin Mahmûd bin Şihâbüddîn’dir. 806 (m. 1403)’da Taşkend’de doğdu. 895 (m. 1490) senesinde Semerkand’da vefât etti. Babası, o zamanın büyük âlimlerinden evliyâ bir zât idi. Annesi ise Hazreti Ömer’in soyundandır. Ubeydüllah-i Ahrâr hazretleri doğduğunda, kırk gün annesini emmemiştir. Annesi nifasdan temizlend...
 • Karabağ’a adım adım yürüyorlar

  22 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Azerbaycan topraklarını işgal eden ve tarihi utanç vesikalarıyla dolu Ermenistan bugün Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin harp sahasında güçlü ve teknolojik üstünlüğünün altında ezildikçe çıldırıyor. Çıldırdıkça yine katilliğini gösterip Azerbaycanlı sivillere saldırıyor. Masun siviller evlerinde uykuda iken üzerlerine füzeler yağdırıyor, Gece uykuda iken sivil halkın evlerini başlarına yıkıyor. Can kardeşler çoluk çocuk kan kusan katil bir milletin attığı bombalarla şehit düşüyor. Ermenistan savaş suçu işliyor. Bir hayvanın ölümünden sokaklara ...