logo

HAYVANLARI SEVMELİYİZ

NAZLI KÖSEOĞLU

NAZLI KÖSEOĞLU
nazli.koseoglu@sonsaat.com.tr

Hayvan sevgisini çocuklarımıza küçük yaşta aşılamayız ki onlara sevgi ve merhamet göstersinler. Evlerimizde kedi besleyebiliriz onlar evcil ve uysal hayvanlardır. Çocuklarımızın en yakın arkadaşları olabilirler ve  sorumluluk sahibi olmalarına sebep  olurlar. Onları beslemek eve bereket getirir. Köpek ise çobanlık avcılık güvenlik için beslenir. Köpekler sadık ve arkadaş canlısı hayvanlardır.

Yaratılan her bir hayvanın yaradılış gayesi vardır ve her birinin farklı vazifeleri vardır. Onlar görevlerini yerine getirirken kendi ibadetlerini yapar ve mutlu olurlar. Zaten hayvanlar alemini incelediğimizde gerçekten her birinin bir görevi olduğunu fark ediyoruz . Nasıl ki İnsanlar yaşadıkları evleri, sokakları temizlerler. Tabiatta da zamanla bazı kirlilikler oluşur, onların da temizlenmesi gerekir. İşte bazı hayvanların görevleri de odur. Allah’ın güzel isimlerinden olan “Kuddüs” isminin yansımasıdır yeryüzünün  temizliğine bazı hayvanlar aracılık ederler. Leşleri yiyen kartallar, martılar, kurtlar, sansarlar ve karıncalar kendileri bilmeden bu temizlik görevinde çalıştırılırlar. Bu konunun risalei nurda bahsi geçer.

“Bu sarây-ı âlem ve bu fabrika-i kâinât, ism-i Kuddûs’ün bir cilve-i a‘zamına mazhardır ki, o tanzîf-i kudsîden gelen emirleri, değil yalnız bahrin âkilüllahm tanzîfâtçıları, berr ve karaların kartalları, belki kurtları ve karıncaları gibi cenazeleri toplayan sıhhiye me’murları dahi dinliyorlar”. (LEMALAR, 30.) Her yaratılan hayvanın bir görevi var ve programlı bir şekilde görevini yerine getiriyor.Ama ne yazık ki bazı insanların Allah sevgisi ve kalbinde ki merhameti  azaldıkça hayvanlara çok ağır işkenceler yapmaktan zevk almaktadırlar.Allahın dilsiz kullarına acımayan ve merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.

Said nursinin talebeleri ile aralarında geçen bir olaydan bahsedeceğim. “Bediüzzaman Van’da kaldığı günlerden bir gün talebelere “Ben tesbihatımla meşgul olacağım, siz gidip gezin” demişti.

Bu gezinti sırasında bir taşın üstünde, bir kertenkeleyi öldürmüştüm. Dönüşte Üstad ne yaptığımızı, nerelere gittiğimizi sordu. Ben de gezdiğimiz yerleri anlattım. Sonra da bir kertenkeleyi öldürdüğümü söyleyince, Üstad çok üzüldü. Bana:

“Evini harap etmişsin!’ dedi. Ben de “Bizde yedi kertenkele öldürmenin bir hac sevabı kazanacağını söylerler” dedim. Bu defa Üstad: “Otur da konuşalım, kim haklı, kim haksız?”

“O hayvan sana taarruz etti mi?”

“Hayır. ”

“O hayvanın rızkını sen mi veriyorsun?”

“Hayır. ”

“Sen mi yarattın?”

“Hayır. ”

“Bu hayvanların niçin yaratıldıklarını, yani fıtrî vazifelerini biliyor musun?”

“.Hayır.’

“Bu hayvanı yaratan Hâlık senin öldürmen için mi yaratmış?

“Sana kim dedi öldür?

Bu hayvanların yaratılışında binlerle hikmet var. Bu hikmetler saymakla bitmez. Onu öldürmekle hata etmişsin!” diye bana orada ders verdi.

(Molla Hamid anlatıyor, Son Şahitler)

İnsanlar bazen hayvanların tehlikeli ve zehirli oldukları veya öyle zannettikleri  için yahut da korktukları için öldürürler.

Bir canlıyı sana zarar vermediği sürece öldüremezsin.

Hayvanlarımızı koruyalım ve lütfen bizim davranışlarımızı kopyalayıp uygulayan çocuklarımıza örnek olalım. Eğer biz aç hayvan görür besler merhamet gösterirsek çocuklarımızda bir süre sonra bütün hayvanların yardımına koşar.

Hayvanları izlerken çok tefekkür ederim yaradanın sonsuz gücü ve kudretini görürüm.

Bir kuşun sabah erkenden rızkını toplaması köpeğin lokmasını ağzına alıp kaçışı…

Hayvanların kendine özgü hal ve hareketlerinde öylesine derin bir güzellik var ki her baktığımda maşallah suphanallah yaradan ne güzel yaratmış sizi derim.  Yaratılanı severim yaratandan ötürü demeliyiz. Kainatta gözle görülen veya görülmeyen her varlıkta Allah’ın mührü var Allah ı seven onun mührünü taşıyan her canlıyı sever.

Güzel görüp güzel düşünen okurlarıma sağlıklı mutlu haftalar diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

HAYVANLARI SEVMELİYİZ” için 2 Yorum

 1. Bence çok haklısınız sevmeyi öğrenen çocuklar büyüdüklerinde sevgili ve saygılı birer bişey olurlar…

 2. Gökçe Aktaş : diyor ki:

  Ne güzel anlatılmış yüreğinize kaleminize sağlık Nazlı hanımcım
  HayvanlarYaratıcının dilsiz kulları onları sevelim merhamet edelim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YAMYAM FRANSIZLAR MÜSLÜMANLARI YEDİLER

  28 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Fransızların Müslüman düşmanlığı Haçlı Seferlerinde başlamıştır. Haçlı Seferleri sırasında 1101 Yılında Anadolu’dan geçip Kudüs’e gitmek isteyen Haçlı Orduları Anadolu Selçuklu Sultan’ı Kılıçarslan’ ın yıpratma savaşları sonucunda aç kaldılar. Antakya’ya varan bir bölüm Fransız Haçlı Ordusu yiyecek bulamayınca Antakya da yaşayan 40 Binden fazla Müslüman’ı öldürüp etlerini pişirerek yediler. Fransız Tarihinde yamyamlıkları bulunan Fransa’nın İslam Düşmanlığını bugünde Macron eliyle sürdürmesi dikkat çekicidir. Peki Fransa’nın İslam Düşmanlığı...
 • İMAM-I RABBANİ HZ. (1)

  28 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Hindistan’da yetişen en büyük velî ve âlimlerdendir.. Âriflerin ışığı, velîlerin önderi, İslâmın bekçisi, müslümanların baştâcı, müceddid, müctehid ve İslâm âlimlerinin gözbebeğidir. İnsanların îtikâd, ibâdet ve ahlâk husûsunda doğruyu öğrenmelerini, öğrendikleri bu bilgiler ile amel etmelerini sağlayan, insanları Allahü teâlânın rızâsına kavuşturmak için rehberlik eden ve kendilerine “Silsile-i aliyye” denilen İslâm âlimlerinin yirmi üçüncüsüdür. İsmi, Ahmed bin Abdülehad bin Zeynel’âbidîn’dir. Lakabı Bedreddîn, künyesi Ebü’l-Berekât’dır. 1563...
 • 2020-21 SÜPER LİG 6. HAFTA ANALİZİ

  27 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Süper Lig’in 6 Haftasında Haftanın maçında Fenerbahçe-Trabzonspor’u 3-1 yendi. Galatasaray zorda olsa Erzurum’u yenerek 3 puan sahibi oldu. Lider Alanyaspor ise Karagümrük’ü sahasında 2-0 yenerek liderliğini sürdürdü. Fenerbahçe-Trabzonspor Haftanın sonucu merakla beklenen maçında Fenerbahçe Trabzonspor’u ikinci yarıda oynadığı futbol ile 3-1 yenerek şampiyonluk yarışında iddialı olduğunu gösterdi. Fenerbahçe Kadıköy de favori çıktığı maça hızlı başladı. 15 dakika boyunca 2 gol pozisyonundan faydalanamadı. Bu baskılı oyun fazla sürmedi. Trabz...
 • TÜRKİYE’DEKİ CASUSLUK FAALİYETLERİ !

  27 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Hiç şüphe yok ki, casusluk ya da ajanlık faaliyetleri ülkeler açısından hayati önem arz etmektedir. Bu vesile ile her ülke her ülke rakibi olduğu diğer ülke ya da ülkeler ile ilgili, kendileri açısından önemli olan bilgileri izinsiz olarak elde ederek tedbir alma, karşılık verme ve güvenlik kaygılarının bertaraf edilmesi amacı ile casusluk faaliyetleri düzenlerler. Bu anlamda Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konumu, siyasi durumları ve askeri gücü nedeni ile dünyanın en fazla casusluk faaliyetlerinin gerçekleştirdiği ülkelerden biridir. S...