logo

KIRGIZİSTAN NEDEN KARIŞTI?

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Kırgızistan’da pazar günü yapılan seçim sonrası başlayan protestolar tam anlamıyla isyana dönüştü. Cumhurbaşkanlığı ve parlamento göstericiler tarafından işgal edilerek binalara zarar verildi. Protestocular yolsuzluk suçlaması kapsamında cezaevindeki eski Cumhurbaşkanı Atamayev’i dışarı çıkardı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, seçim konseyine inceleme yapması için talimat verdiğini, usulsüzlük tespit edildiğinde seçimin iptal edilmesinin değerlendirileceğini söylemişti. Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, seçimlerin iptal edildiğini duyurarak seçimlerin yenileneceğini ilan etti.

Orta Asya ülkesi Kırgızistan’da hareketli günler yaşanıyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ülkedeki gelişmelerin ardından Kırgızistan’a seyahat uyarısı yaptı.

Kırgızistan’da 4 Ekimde yapılan seçimin sonucunda yarışa katılan 16 partiden dördü yüzde 7’lik barajı aşarak parlamentoya girmeye hak kazanmıştı.

En çok oyu Rusya yanlısı iki partinin alması tartışmaların başlamasına neden oldu. Cumhurbaşbanı Sooronbai Jeenbekov’un desteklediği Birimdik oyların yüzde 24.53’ünü, Mekenim Kırgızistan ise 23.9’unu aldı. Bu sonuçlar Rusya’nın bölgede ne kadar etkin olduğunu göstermektedir.

Bu sonuç, katılım oranının yüzde 55 olarak açıklandığı ülkede, 120 sandalyeli parlamentoya giremeyen parti destekçileri tarafından sonuçlara hile karıştığı gerekçesiyle protestolara başlandı.

“Ata Meken”, “Zamandaş”, “Respublika” ve “Bir Bol” “Reforma, “Meken Intımağı” ve “Çon Kazat” parti destekçileri Kırgızistan bayrakları ile protesto yaptılar.

Eski Cumhurbaşkanı Atambayev’in partisi barajı aşamayarak meclis dışında kaldı.

Yaklaşık 500 kişinin katılımıyla başlayan gösteriler kısa sürede binlerce insanın katılımıyla büyüyerek halk hareketi haine geldi. Cumhurbaşkanlığı ve parlamento önündeki kalabalığa polis müdahale etti. Binalara girmeye çalışan protestoculara yapılan polis müdahalesi sonrası en az 590 göstericinin yaralandığı bir kişinin de öldüğü açıklandı.

İçişleri Bakanlığı olayların büyümesi üzerine duruma el koyarak hapishanedeki eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in bulunduğu cezaevine giden göstericiler Atambayev’in serbest bıraktı.

Geçen yıl Atambayev’in ifadesini almak için eski liderin köyüne giden güvenlik ekipleri direnişle karşılaşmıştı. Atambayev teslim olmayacağını söyleyip, polislerle çatışmıştı. Daha sonra altı güvenlik görevlisini esir almıştı. Polis saatlerce süren çatışmanın ardından evin etrafındaki kuşatmayı kaldırmıştı.

Türkiye’nin daha evvel Kırgızistan üzerinde Fetö’nün etkinliğinden bahsederek buradaki tüm faaliyetlerinin durdurularak, bu yapının tüm işlemlerine el konulması gerektiğini belirtmiş ve bu insanların sınır dışı edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Hiç şüphe yok ki Fetö etkinliği bu kargaşanın diğer bir nedeni. Kendi idarelerindeki bir yönetimin iktidardan ayrılması onların işine gelmedi. Türkiye’nin uyarılarının ne kadar doğru olduğu bu eylemlerde ortaya çıkmış oldu.

Selam ve dua ile…

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUHAMMED PARİSA HZ.

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed, lakabı Hâfız-ı Buhârî ve Pârisâ'dır. 1355 (H.756) senesindeBuhârâ'da doğdu. 1419 (H.822) senesinde Medîne-i münevverede vefât etti. İlim öğrenmek için medrese tahsîline başlayıp, zamânının âlimlerinden ders alarak, hadîs ve fıkıh ilmini öğrendi. Bu ilimlerde yetişip âlim olduktan sonra, tasavvuf ilmini öğrenip, büyük bir velî olarak yetişti. Muhammed Pârisâ hazretlerinin tasavvufta hocası, evliyânın en büyüklerinden olan meşhûr İslâm âlimi Şâh-ı Nakşîbend Behâeddîn-i Buhârî'dir. Ona talebe olduktan so...
 • ŞÜKÜR ETMEK

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz şartlarında konfor içinde yaşayan yediği önünde yemediği ardında olan biz insanlar ne kadar şükür ediyoruz? Etrafıma  bakıyorumda  hepimiz şükürden çok şikayet ediyoruz. Eşimizden çocuğumuzdan işimizden dostumuzdan hayatımızdan hastalığımızdan şikayet. Yağmur yağıyor şikayet ,hava sıcak olur şikayet soğuk olur yine bir şikayet. Şikayet ettiğimiz  nedenleri say say bitiremiyoruz. Her şeyden ve herkesten şikayetçiyiz, gardımızı almış savaşa hazır pozisyonda bekliyoruz. Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış bahane arar duru...
 • Karabağ’a adım adım yürüyorlar

  22 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Azerbaycan topraklarını işgal eden ve tarihi utanç vesikalarıyla dolu Ermenistan bugün Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin harp sahasında güçlü ve teknolojik üstünlüğünün altında ezildikçe çıldırıyor. Çıldırdıkça yine katilliğini gösterip Azerbaycanlı sivillere saldırıyor. Masun siviller evlerinde uykuda iken üzerlerine füzeler yağdırıyor, Gece uykuda iken sivil halkın evlerini başlarına yıkıyor. Can kardeşler çoluk çocuk kan kusan katil bir milletin attığı bombalarla şehit düşüyor. Ermenistan savaş suçu işliyor. Bir hayvanın ölümünden sokaklara ...
 • SÜPER LİG’DE ALANYASPOR LİDER OLDU

  21 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİGİN 5. HAFTASINDA FENERBAHÇE GÖZTEPE’Yİ 3-2 YENERKEN, GALATASARAY EVİNDE KONUKETTİĞİ ALANYASPOR’A SON DAKİKA GOLÜYLE 2-1 YENİLDİ. LİDER 13 PUANLA ALANYASPOR OLURKEN, FENERBAHÇE 2’Cİ OLDU. Fenerbahçe-Göztepe Fenerbahçe, Göztepe maçı sonucu en çok merak edilen haftanın maçıydı. Göztepe’nin başarılı kadrosu zor bir rakip olduğunu gösteriyordu. Fenerbahçe ise şampiyonluk kadrosu kurdu. Bu kadronun uyum sağlaması için Erol Bulut çalışıyordu. Fener maça istekli başladı. 1-0 öne geçti beraberlik golü uydurulan penaltı ile geldi. Buna ...