logo

ERMENİLERE BATI DESTEĞİ 115 YILDIR SÜRÜYOR

ALİ BEKTAN

ALİ BEKTAN
ali.bektan@sonsaat.com.tr

1.Dünya Savaşı bittiğinde Versay Anlaşması imzalanırken, masada aylarca Osmanlı’nın nasıl bölüneceği tartışmaları sürdü. Bu süreç 18 Kasım 1918 den 10 Ağustos 1919 tarihinde imzalanan Sevr Anlaşmasına kadar sürdü. Bu süreçte Ege Bölgesi ve İzmir de Yunanlılara bırakılması, Doğuda Adana, İskenderun, Maraş, Kozan’dan başlayarak, Erzurum, Bitlis, Van, Diyarbakır, Harput Sivas, Trabzon İllerini ve Rusya Ermenistan’ını kapsayacak bölgede “Büyük Ermenistan’ın” kurulması planlandı.

Bogos Nubar Paşa, bu arazinin Türkiye’den kurtarılmasını ve bir büyük devlet tarafından Manda altına alınmasını ister.

ABD Başkanı Wilson bu planın savunucusudur. Ayrıca İstanbul, Boğazlar ve Marmara Bölgesinde de bir devletin kurulması ve Manda Devleti olarak’ ta Amerika’nın olmasını istiyordu. Bu çalışmalar sürerken ABD Basını Ermenilerin bir devlet kurmalarını istemektedir. 25 Eylül 1919 günü Wilson bir kaza geçirip komaya girdi ve Manda düşüncesi zayıfladı. Şubat 1920 tarihine gelindiğinde Anadolu da Türkler Doğuda Ermenilerin devlet kurmalarına karşılık isyan edince toparlanmaya başladı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin Doğu da yaptığı katliamlar Avrupa ve ABD Gazetelerinde yer almadı. Türklerin Ermenileri öldürdüğü şeklinde çıkan yalan haberlerde Hıristiyanlık kullanıldı. Hıristiyanlar öldürülüyor denilince onların devlet kurmalarına sıcak bakıldı. Sevr Anlaşması erken imzalansaydı Anadolu parçalanmış olacaktı.

115 Yıl önce olaylar böyle gelişirken, bugünde Ermeniler Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı işgal ettiler ve 30 yıldır süren bu işgalde halka katliam uyguladılar. Azerbaycan’a saldırınca da gerekli cevabı aldılar. Bu sefer Azerbaycan Ordusu savaşta ağır kayıplar verdirince ateşkes ilan edildi. Ateşkesi bozan ve Gence kentine saldırıp Sivilleri hedef alan Ermenistan 115 yıl önceki atalarının yolundan gittiklerini gösterdiler.

Amerika’nın Anadolu’da Manda Devlet olarak görev almasına Senato karşı çıkar ve Wilson bu işi zamanla halledeceğini düşünürken, kaza geçirir ve komaya girince olay biter. Mustafa Kemal Anadolu’da birliği sağlar, İnönü Savaşları’ndan sonra Batı onu önemsemeye çalışır, Sakarya Savaşından sonra Yunanlılar cephe kurarlar ve Anadolu da artık Bursa’dan öteye gidemeyeceklerini anlarlar. 26 Ağustos 1922 Günü başlayan Büyük Taarruz ile İzmir’e çekilip oradan Yunanistan’a dönerler.

Doğu da ise 15 Bin kişilik Ordusu ile Kazım Karabekir Paşa Doğuyu Ermenilerden temizler ve Ermenistan Devleti kurma hayali yok olur gider.

1915 yılında Ermenistan da olayların içinde olan Doktor Astaryaciyan 1950 Yılında Suriye de Arapça basılan “Ermenistan Tarihi” kitabında Ermenilerin hayalini açıklar.  “ Biz Büyük Ermenistan’ı kurduktan sonra bu topraklarda Türk ve Kürtleri yaşatmayacağız. Kalmakta direnenleri de öldüreceğiz”

Bu hayalin gerçekleşmesi bundan sonra artık bir hayalden öteye geçmeyeceği gibi Batı’nın ve Amerika’nın desteği olsa  bile bu iş söz konusu olamaz.

Batılı Devletler Türklerin Ermenilere Soykırım yapmadığını biliyorlar ama kendi menfaatleri ile Türk Düşmanlığı birleşince bunu koz olarak kullanıyorlar.               Olayın temelİ, özü budur.

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MUHAMMED PARİSA HZ.

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed, lakabı Hâfız-ı Buhârî ve Pârisâ'dır. 1355 (H.756) senesindeBuhârâ'da doğdu. 1419 (H.822) senesinde Medîne-i münevverede vefât etti. İlim öğrenmek için medrese tahsîline başlayıp, zamânının âlimlerinden ders alarak, hadîs ve fıkıh ilmini öğrendi. Bu ilimlerde yetişip âlim olduktan sonra, tasavvuf ilmini öğrenip, büyük bir velî olarak yetişti. Muhammed Pârisâ hazretlerinin tasavvufta hocası, evliyânın en büyüklerinden olan meşhûr İslâm âlimi Şâh-ı Nakşîbend Behâeddîn-i Buhârî'dir. Ona talebe olduktan so...
 • ŞÜKÜR ETMEK

  23 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz şartlarında konfor içinde yaşayan yediği önünde yemediği ardında olan biz insanlar ne kadar şükür ediyoruz? Etrafıma  bakıyorumda  hepimiz şükürden çok şikayet ediyoruz. Eşimizden çocuğumuzdan işimizden dostumuzdan hayatımızdan hastalığımızdan şikayet. Yağmur yağıyor şikayet ,hava sıcak olur şikayet soğuk olur yine bir şikayet. Şikayet ettiğimiz  nedenleri say say bitiremiyoruz. Her şeyden ve herkesten şikayetçiyiz, gardımızı almış savaşa hazır pozisyonda bekliyoruz. Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış bahane arar duru...
 • UBEYDULLAH-I AHRAR HZ.

  22 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  İnsanların i’tikâd, ibâdet ve ahlâk husûsunda doğruyu öğrenip yapmalarını sağlayan ve Allahü teâlânın rızâsına kavuşturmak için rehberlik eden ve kendilerine “Silsile-i âliyye” denilen İslâm âlimlerinin onsekizincisidir. İsmi, Ubeydullah bin Mahmûd bin Şihâbüddîn’dir. 806 (m. 1403)’da Taşkend’de doğdu. 895 (m. 1490) senesinde Semerkand’da vefât etti. Babası, o zamanın büyük âlimlerinden evliyâ bir zât idi. Annesi ise Hazreti Ömer’in soyundandır. Ubeydüllah-i Ahrâr hazretleri doğduğunda, kırk gün annesini emmemiştir. Annesi nifasdan temizlend...
 • Karabağ’a adım adım yürüyorlar

  22 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Azerbaycan topraklarını işgal eden ve tarihi utanç vesikalarıyla dolu Ermenistan bugün Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin harp sahasında güçlü ve teknolojik üstünlüğünün altında ezildikçe çıldırıyor. Çıldırdıkça yine katilliğini gösterip Azerbaycanlı sivillere saldırıyor. Masun siviller evlerinde uykuda iken üzerlerine füzeler yağdırıyor, Gece uykuda iken sivil halkın evlerini başlarına yıkıyor. Can kardeşler çoluk çocuk kan kusan katil bir milletin attığı bombalarla şehit düşüyor. Ermenistan savaş suçu işliyor. Bir hayvanın ölümünden sokaklara ...