logo

ŞÜKÜR ETMEK

NAZLI KÖSEOĞLU

NAZLI KÖSEOĞLU
nazli.koseoglu@sonsaat.com.tr

Günümüz şartlarında konfor içinde yaşayan yediği önünde yemediği ardında olan biz insanlar ne kadar şükür ediyoruz?

Etrafıma  bakıyorumda  hepimiz şükürden çok şikayet ediyoruz.

Eşimizden çocuğumuzdan işimizden dostumuzdan hayatımızdan hastalığımızdan şikayet.

Yağmur yağıyor şikayet ,hava sıcak olur şikayet soğuk olur yine bir şikayet.

Şikayet ettiğimiz  nedenleri say say bitiremiyoruz.

Her şeyden ve herkesten şikayetçiyiz, gardımızı almış savaşa hazır pozisyonda bekliyoruz.

Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış bahane arar dururuz.

Trafikte işte okulda sokakta küçük bir hamle bekler durumdayız. Ne oldu bize neden bu kadar huzursuzuz ,havadan nem kapıyoruz. Şükür etmiyor da her şeye isyan ediyoruz?

Kendimiz ile içsel bir yolculuğa çıkalım şükür nedir ?  Ve ne kadar şükür ediyoruz?

Şükür, her nimetin Allah’tan geldiğini bilip dil ve kalp ile  hamd etmektir. Allah Teâlâ’nın üzerimizdeki nimetlerini saymakla bitiremeyiz. Allah bize şükretmemiz için sınırsız nimetler bahşetmiştir. Bu sebeple bir Müslümanın görevlerinden birisi de Allah’a şükür eden kul olabilmektir.

Biraz düşünsek şükür edecek ne kadar çok nedenimizin olduğunu anlarız.

Güneş usul usul aralarken gökyüzü perdesini yeni bir güne derin bir nefes alıp şükürle başlasak.

Gün içinde yaşadığımız iyi kötü her olaya şükür etsek.

Bize verdiği rızka sağlığımıza ve ya hastalığımıza yaşanan her hadiseye şükür etsek.

Gün biterken dinlenmemiz için ay ve yıldızlar ile süslenmiş ışıl ışıl gece örtüsünü üzerimize örtü yapan rabbime ne kadar şükür etsek azdır.

Ben yaşlı ve eski insanların her şeye şükür eden hallerine hayranım.

Yıllar önce kayınvalidem çok yaşlanmış ve hastalanmıştı.

Yataktan kalkamıyor ihtiyaçlarını göremiyordu.

Her sabah uyanır uyanmaz odasına gider ihtiyaçlarını görürdüm ona her gün nasılsın anneciğim derdim. Onun cevabı ise her gün aynıydı.

Bu günümüze de hamd olsun iyiyim kızım derdi.

Maşallah subhanallah hayran olmamak elde değildi  o hasta bakıma muhtaç halinde her gününe şükür eden bir kadın bu nasıl güzel bir teslimiyetti . Allahtan gelen başım üstüne derdi. Hiç halinden şikayet etmezdi Allah bize yıllarca gören göz tutan el ayak verdi sonsuz nimetler ile beni misafiri olarak dünyada ağırladı bana hastalığı vermiş ben onu hediye kabul ederim derdi.

Tüm vefat eden yakınlarımızın ruhuna birer Fatiha okuyalım ve hastalığı için şifa bekleyenlere dua edelim  inşallah.

Bediüzzaman yirmi beşinci lema ile hastalara bir merhem, bir teselli, manevî bir reçete  ile geçmiş olsun der.

Ey sabırsız hasta! Sabret belki şükret. Senin bu hastalığın, ömür dakikalarını birer saat ibadet hükmüne getirebilir.

Çünkü ibadet iki kısımdır. Biri, müsbet ibadettir ki namaz, niyaz gibi malûm ibadetlerdir. Diğeri, menfî ibadetlerdir ki hastalıklar, musibetler vasıtasıyla musibetzede; aczini, zaafını hisseder. Hâlık-ı Rahîm’ine iltica eder, yalvarır. Hâlis, riyasız, manevî bir ibadete mazhar olur.

Evet, hastalıkla geçen bir ömür, Allah’tan şekva etmemek şartıyla, mü’min için ibadet sayıldığına rivayat-ı sahiha vardır. Hattâ bazı sâbir ve şâkir hastaların bir dakikalık hastalığı, bir saat ibadet hükmüne geçtiği ve bazı kâmillerin bir dakikası bir gün ibadet hükmüne geçtiği, rivayet-i sahiha ve keşfiyat-ı sadıka ile sabittir.

Senin bir dakika ömrünü, bin dakika hükmüne getirip sana uzun ömrü kazandıran hastalıktan teşekki değil, teşekkür et.

Nasıl muazzam bir güzellik bizim hastalığa sabır etmemiz bize ahireti kazandırıyor ve şükür etmemiz için bir sebep.

Rabbimin bize verdiği olumlu olumsuz her şeye şükür etmenin mükâfatı hem bu dünyada hemde ahiret hayatımız da büyük bir kazanç hamd olsun.

Hayat bize yaşadığımız her olayda şükür etmenin huzurunu veriyor aslında, şükür ettiğimizde içimizde muazzam bir huzur oluşuyor.

Şükretmek kalbimize de iyi geliyormuş.

Amerikan Kardiyoloji  Dergisi’nde yer verilen bir çalışma, şükretmenin ve pozitif duyguların kalp hızı değişikliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koyar.

Şükretmeyi alışkanlık haline getirirsek , başınıza çok kötü şeyler geldiğinde dahi şükredecek bir şeyler buluruz; çünkü hayatta güzel şeyler kadar kötü şeylerin de yer aldığını biliriz ve yaşadığımız  tüm olumsuzluklar  bizi güçlendirir.

Kıyamette “Şükredenler gelsin!” diye seslenilir. Onlar bir bayrak altında Cennete girer. Bunlar, darlık ve genişlikte, her hâlükârda Allahü teâlâya şükredenlerdir. [İ.Gazali]

Her günümüze hamd olsun diyen şükür etmenin hikmetini bilen ve o bayrak altında cennete girenlerden olmak hepimize nasip olur inşallah.

Değerli okurlarıma sağlıklı ve  hayırlı haftalar diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

ŞÜKÜR ETMEK” için 5 Yorum

 1. Çok güzel olmuş kaleminize sağlık devamını bekliyoruz.

 2. İslam âlimleri şükrü şöyle tarif etmişlerdir:
  Şükür, her nimetin Allah’tan geldiğini bilip dil ile de hamd etmektir. Allahü teâlânın emirlerini yapıp yasak ettiklerinden sakınmak şükretmek olur. İnsanların hidayeti için çalışmak, onları irşat etmek de şükür sayılır.

  Şükür, Allahü teâlânın verdiği nimetleri yerinde sarf etmek, günahlardan kaçınmaktır. İnsan, Rabbin verdiği nimetlerle günah işlerse, nankörlük etmiş olur.

  Şükür, nimeti değil, nimeti vereni görmektir. Nimeti vereni bilip gereğiyle amel etmektir. Bu amel, kalb, dil ve diğer azâlarla olur. Kalb ile iyiliğe niyet eder. Dil ile hamd eder, şükrünü açıklar. Uzuvlarla şükür ise, Allahü teâlânın verdiği nimetleri yerli yerinde kullanmaktır. Mesela gözün şükrü, müslümanların, arkadaşların kusurunu görmemektir. Kulağın şükrü, söylenilen ayıpları duymamış olmaktır.

  AĞZINA SAĞLIK NAZLI ABLACIM ❤️❤️

 3. Bende birşeyler ekleyeyim dedim

 4. Rabia Acar : diyor ki:

  Şükür nimeti ziyadeleştirir… Ağzınıza sağlık Nazlı hanım 🙂

 5. Mümine yılmaz : diyor ki:

  Yine çok güzel bir yazı.insanoğlu genellikle niğmetlerin değerini kaybedince anlar,ancak gün içinde oturup düşünsek sahip olduklrımızı saymakla bitiremeyiz.Rabbim gereği gibi şükrünü eda etmeyi nasip etsin bizlere.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİREYSEL MOTİVASYON KİTABINIZ-İŞ PLANINIZ.

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Hayata olan bağlılığımız, işimize, ailemize, arkadaşlarımıza, kariyerimize ve geleceğimize yönelik stratejilerimiz ve hedeflerimize ulaşmada almamız gereken kararlar ile motivasyon gücümüzü belirlemek için kendi kitabınızı yazmada kolaylık sağlayacak sorular aşağıdadır. Bu soruların ortaya çıkmasında ve yazıma yaptığım alıntıların bir kısmında internet üzerinden bana ulaşan muhtelif yazıların katkıları vardır. İster işadamı, ister kamu görevlisi veya hayata yeni başlayan genç bir kişi olalım, yönetmeye talip olduğumuz kurum, kuruluş ve şirke...
 • Dünyanın Hazinesi Yellen’e teslim

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Dünya dönmeye devam ettiği gibi değişmeye de devam ediyor ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk isimlerini açıklamaya başlanmasyla birlikte  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı kesinlikle kazandı gibi. Bu atamanın resmileşmesiyle  Yellen, bakanlığının 231 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olacak. Tecrübeli bir ekonomist ve  istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014'te de Fed'in ilk kadın başkanı olmuştu. 74 yaşındaki Yellen'ın  gelmesiyle  bakanlı...
 • ANNELİKTEN ÖĞRETMENLİĞE

  29 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Pandemi süresince çocukların okullarına gidememeleri ve ailelerinin kontrolünde internetten eğitim almaları genellikle tüm anneleri kendi çocuklarının öğretmeni yaptı. Başta aksamalar olmasına rağmen artık ailelerde bu sisteme alıştılar. Bir öğretmen olarak bu işe olumlu yönden bakıyorum. Öncelikle aileler öğretmenlerin çocukları eğitmek için ne büyük bir çaba gösterdiklerini anlamış olduklarını umuyorum. Bazı velilerin ilkokula giden çocuklarını okula gönderdiklerinde hiç eğitim kaygısı taşımadıklarına şahit oluyorduk. Onlar için okul...
 • DÖRT SİGARAYA DÖRT KİBRİT

  29 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bugün tasarruf etmenin  öneminden dilimiz döndüğünce, aklımız yettiğince ,bahsedeceğim. Hep söyleriz tasarruf  yap savurma gelecek te tüyü bitmemiş  insanlara  lazım olur deriz. Ama hiçbirimizde bu konuda  yeterli tedbir göremeyiz.İmkanımız varsa kendimizi bu işten muaf tutarız.Benim İmkanım var kazancımda iyi, kimseye muhtaç değilim, kimin yoksa onlar yapsınlar  der  geçeriz. Yaşadığımız Dünya’da ihiyacımız  olan hava ,su,gıda evde kullandığımız doğalgaz, elektrik,sağlık malzemesi, giyim kuşam malzemesi hepimizin, gelecek nesillerimizin  or...