logo

09 Kasım 2020

VİDEO OYUNLARI ÇOCUĞUN EMPATİ YETENEĞİNİ GELİŞTİRİR Mİ?

PINAR HOLT

PINAR HOLT
pinar.holt@sonsaat.com.tr

Yapılan bir araştırmada, nitelikli video oyunlarının çocuğun, kendi duygularını tanımasına yardımcı olabileceğini ileri sürüyor.

Yakın zamanda yapılan çok ilginç bir araştırmayı sizinle paylaşmak istiyorum ama öncelikle gelin empati kelimesinin sözlük tanımına bakalım. ‘Empati, bir başkasının duygularını içinde bulunduğu durum ya da davranışlarında ki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir’ şeklinde tanımlamış vikipedi. Bana göre ise; ‘İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır’ sözüyle atalarımız empatiyi en anlaşılır ve net bir şekilde anlatmış.

Amerika’da bulunan Kaiser Aile Vakfı, ‘8 ile 18 yaş arasında ki gençlerin günde en az 70 dakika video oyunu oynadıklarını bildirmiştir. Ergenlik dönemine denk gelen bu yaş aralığında ki gençler hem fiziksel, hem duygusal hem de beyin gelişimleri açısından önemli bir hızlanma yaşar ve tanık oldukları şiddet, zorbalık, duygusal çalkantılar karşısında hassasiyet gösterip, etkilenebilirler.

İşte sizinle paylaşmak istediğim araştırmada; ergenlik çağında olan ve zamanını video oyunlarıyla geçiren gençlerin, ‘ruhsal durumlarını yıkıcı oyunlar yerine, nitelikli oyunlar oynamalarının yararları’ üzerine olacak.

Araştırmada; 150 tane ortaokulun öğrencileri 2 gruba ayrılır. Birinci gruba empati öğretmeyi amaçlayan ‘Kaydonun Kristalleri’ adlı oyun, ikinci gruba da eğlence amaçlı ‘Bastion’ adlı oyun oynatılır. Araştırma görevlileri, 2 haftalık sürecin öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere gençlerin, beyin taramalarını yapar. Ölçekler, ‘Kaydonun Kristalleri’ni oynayan grubun, empati gelişimi ile beyin ağlarında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterir.

Kaydonun Kristalleri video oyunun içeriğine baktığımızda ise; bir uzay keşifçisi robotun, uzay gemisinin bozulması sebebiyle bir gezegene zorunlu iniş yapması ve o gezegenin sakinleri ile duygusal uyum sağlaması üzerine kurulmuş fantastik bir senaryodan oluşuyor. Oyunda uzaylıların dilleri farklı olmasına rağmen yüz ifadeleri insanlara çok benzetilmiş. Böylece oyun sırasında robot aracılığı ile uzaylılarla etkileşime giren çocuk, onların da insanlar gibi mutluluk, öfke, korku, iğrenme gibi duyguları olduğuna tanık olur.

Orjinal ve daha detaylı metni Amerika’da bulunan ‘Sağlıklı Zihinler Merkezi’nde bulabileceğiniz araştırma, aklımıza: ‘Çocuklarımızın nitelikli oyunlar oynaması, duygusal gelişimine olumlu katkı sağlayabilir mi?’ sorusunu getiriyor, değil mi?

Sevgiyle.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FİLLER TEPİŞİRKEN ETRAFINA BAKAR

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Türkiye zor bir süreçten geçiyor;Rus’tan vazgeçsen olmuyor,ABD’den vazgeçsen olmuyor,AB’den uzaklaşsan yine olmuyor. İngiltere’yi hiçe sayamazsın,İsrael’den vazgeçemezsin… Popülist politika iç dinamiği sağlamakta yararlı olabilir belki ancak dış politikanın gerçekleri farklıdır.İçerde İsrael düşmanlığını pompalayıp seçim kazanabilirsin ama seçimden sonra stratejik anlaşmalarını da yaparsın. Halk buna çok dikkat etmez , o liderine bakar.Devlet ise dengelere ve eksen kaymalarına göre hesap yapar. Aslında Türkiye’nin ekseni kaymamış,ka...
 • İMAM NABLÜSİ

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Meşhur Osmanlı âlimlerindendir. İsmi, Abdülganî bin İsmâil bin Abdülganî en-Nablüsî ed-Dımeşkî‘dir. 1640 (H.1050) senesinde Şam’da doğdu. 1731 (H.1143) senesinde Şam’da vefât etti. Kabri Şamda’dır. Abdülganî Nablüsî’nin annesi ona hâmile iken, babası İsmâil binAbdülganî İstanbul’a gitmişti. O zaman, Şam’da bulunan evliyâdan Şeyh Mahmûd adında bir zât, İsmâil bin Abdülganî’nin hanımına bir dirhem gümüş hediye gönderip, bir erkek çocuğu olacağını müjdeledi ve; “Bu çocuğun ismini Abdülganî koysun. Çünkü o, Allahü teâlânın ihsânına ve iltifâtına...
 • NEDEN HUZURSUZUZ?

  27 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz şartlarında  evlerimiz konforlu ama ruhumuz konforsuz. Rahat , ferah bir yaşantı içinde çoğu insanın huzuru yok herkesin ruhu kafese sıkışmış çırpınmakta. Her gün bir sonra ki günün tekrarı gibi. Monoton bir hayat tarzını benimseyen biz hiç mutlu olamıyoruz. Mutsuzluk ve huzursuzluk had safhada olduğu için kimsenin kimseye tahammülü kalmadı.  Herkes karşısında ki insana saldırmak için küçük bir hamle bekler durumda. Evlerimiz geniş kalplerimiz dar. Misafirleri evimize insanları kalplerimize sığdıramıyoruz. O kadar benc...
 • BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ

  27 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Son devirde yetişen âlim ve velîlerden. Milâdî 1876 (H.1293) da Bitlis’in Hizan kazasına bağlı İsparit nahiyesinin Nurs köyünde dünyâya gelmiştir. Babasının adı Mirzâ, anasının adı Nûriye’dir. Çocukluk yıllarını, dokuz yaşına kadar,anne ve babasının yanında geçiren Said Nursî, keskin zekâsı, hârikulâde hâfızası ve üstün kâbiliyetleriyle çok küçük yaşlardan itibaren dikkatleri üzerinde toplamıştır. Normal şartlarda yıllarca süren klasik medrese eğitimini kısa bir zamanda tamamlamıştır. Gençlik yıllarını alabildiğine hareketli tahsil hayatı il...