logo

KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ

EMİRHAN HINISLIOĞLU

EMİRHAN HINISLIOĞLU
emirhan.hinislioglu@sonsaat.com.tr

Bugün atalarımızın bizlere bıraktıkları en büyük hazinelerden bir kaçıyla sizlerle sohbet edeceğim. Bu hazineler aslında günlük hayatımızda sadece ve sadece laf icabı, ağız alışkanlıklarımızla yerinde ve zamanında dahi kullanmadığımız,  gerçekte geleceğimize ve hayatımıza kılavuz olan ‘ATASÖZLERİ’.

Çok değerli bu sözler aslında bize biz olmayı yani insan olmayı öğretendir. Yani kulağımızın küpesi, beynimizin anahtarı, irademizin ve hatta aklımızın kılavuzu olan bu sözleri acaba biz ne kadar hayatımızla içiçe sokabiliyoruz.  Veya o sözler hayatımızı yönlendirmede ne kadar etken oluyor. Aslında her gün bu sözleri kullanıyoruz. Ama oturup ta ecdadımızın bu sözleri yaşadıklarından çıkardıkları dersler olduğunu anlamak istemiyoruz. Bizlere her işte tedbirli ve temkinli olmamız için söylediklerini kavrama zahmetine bile girmiyoruz. Son 8 aydır pandemiyle yaşadıklarımızda bunun en bariz örneği değil mi? İsterseniz bu vurdumduymazlığımızı atasözlerimizle sorgulayalım;

“Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir”

Ne kadar da doğru bir söz olduğu Salı günü bir kez daha teyit edilmiş oldu.  Dünyayı kasıp kavuran yüzbinlerce insanın canlarını alan, Dünya Sağlık Örgütünü aciz kılan, ülkeleri biçare duruma getiren Koronavirüs Covid-19 salgınında geldiğimiz son nokta; sil baştan devam.

Her işi devletten bekleyen zihniyetimizin yine bu salgında da ‘devlet halletsin, bizler normal hayatımıza devam edelim’ mantığı bir kez daha duvara çarpıp tekrar geri döndü. Yani salgının seyri tırmanışını sürdürmesiyle hepimiz için can acıtıcı neticelerin önlenememesi tedbirlerin tekrar gündeme gelmesine de neden oldu.

Sağlıkçılarımız emeği ‘sağdıç emeği’ oldu

İlk başlarda alınan tedbirlerle ülkemiz dünyaya örnek olurken aradan geçen 7 aydan sonra biranda zafiyetimizin kurbanı olduk. Salgınla canla başla mücadele eden devlet erkânı ve sağlıkçılarımızın 7/24 mesailerinde evlerine gidemeden, ailelerini ve çocuklarını dahi aylarca göremeden ‘insanı yaşat’ mantığını da bu süreçte kendi ellerimizle çöpe attık.

“Bulgura giderken evdeki pirinçten olduk”

Şimdi, af-vahların da bir faydasının olmadığını dün Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son korona tablosunda gördük.

(Türkiye’de son 24 saatte 156 bin 692 Kovid-19 testi yapıldı, 3 bin 819 kişiye hastalık tanısı konuldu, 103 kişi hayatını kaybetti)

Uzun zamandan beri ikili rakamlarda seyreden ve her geçen gün ölüm oranlarında azalma kaydedilirken sokaktaki tedbirlerin ciddiye alınmamasıyla yükselişe geçen ölüm sayıları bu kez üçlü rakamlara ulaştı. Şimdi iyi mi oldu?

“Makam sahibi olursun ama insan olamazsınız”

Nede çok çaba harcamıştık hayatımızı tekrar düzene koymak için. Nede çok dikkat ediyorken, insanların haklarına girmeme çabasında olurken. Birilerinin pervasızca, vurdumduymazlığı, ciddiye almayışları ile insanların vebaline giriliyor. Bu işi yapan hem de öyle cahil cühela insanlar değil, özellikle halkın gündeminden düşmeyen kendilerini aydın, zeki, ünlü, şöhretli zanneden zihniyeti bozuk, hayatı ‘ti’ye alan, kendinden başkasını düşünmeyen insanların bu işi nasıl körüklediğini de gözlerimizle şahit oluyoruz.

‘Huylu huyunu teneşirde bırakırmış’

Yazılı ve görsel basında her gün izlediğimiz ve okuduğumuz asayiş haberleri bu pervasızlığı gözler önüne seriyor. Pandemi döneminde yasak olmasına rağmen, kumar oynamak için depolar kiralayan, çatı katlarında, bodrumlarda, dernek lokallerinde, eğlence ve parti için yatlarla deniz ortalarında sosyal mesafe, maske ve hijyeni yok sayarak sabahlara kadar yakın temas dans partileri düzenleyenlerin sayıları oldukça kabarık. Günlük hayatta kalabalık ortamlarda lakayt bir şekilde maskesini kolunda, bacağında, kafasının üstünde taşıyan insanları görmüyor muyuz? Pazarlarda, caddelerde, sokaklarda, işyerlerinde, düğünlerde, taziye evlerinde, komşu ziyaretlerinde, metrobüs, otobüs, dolmuş, vapur, tren, uçak gibi ulaşım araçlarında kuralları çiğneyen insanlar aramızda hala yaşamıyor mu?

“El elin ölüsüne gülerek ağlarmış”

Daha iki gün önce emniyet güçlerinin bir villaya yaptığı pandemi kontrollerinde o isimler teşhir edilmedi mi? Kendilerini Türkiye’nin enleri olarak gören sözüm ona sanat, moda dünyasından bazı tanıdık yüzlerin pervasız hallerini görmedik mi? Basın mensubunun ‘salgından korkmuyor musunuz?’ sorusuna “korkmuyorum” diyebilecek kadarda pişkin olduklarına şahit olmadı mı? Bu kadar ölüm ve bu kadar hasta bulaşışı artarken, bu insanların tavrı şu yukarıda ki atasözünü ne kadarda doğrular cinsten değil mi?

“Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir.

Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir”

 ya da; “Bize her şey müstahak” mı?

Ve Salı günü Sayın Cumhurbaşkanımızın canlı yayında yaptığı açıklama ile tekrar başa döndüğümüzün de acı haberini aldık. Bu açıklamalarla, “ Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altını da kapsamış oldu. Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yılsonuna kadar kapalı kalacak. Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek. Kamu ve özel sektördeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

Son atasözü de şöyle der; ‘Al sana bir kaya nerene dayarsan daya’

Kalın sağlıcakla…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FENERBAHÇE 15 SENE SONRA BEŞİKTAŞ’A YENİLDİ

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİG DE 10 HAFTANIN MAÇINDA BEŞİKTAŞ 10 KİŞİ KALMASINA RAĞMEN FENERBAHÇE’Yİ DEPLASMAN DA 4-2 YENDİ. 15 YIL SONRA GELEN GALİBİYET İLE LİDER İLE ARASINDAKİ 7 PUANLIK FARKI KORUDU. EROL BULUT’UN YANLIŞ OYUNCU TERCİHLERİ İLE MAÇI KAYBETMESİ TARAFTARLAR ARASINDA KIZGINLIĞA YOL AÇTI. Fenerbahçe ile Beşiktaş, Süper Lig'in 10. haftasında kozlarını paylaştı. Siyah-beyazlılar mücadeleyi 4-3 kazanarak Kadıköy'de 15 yıl sonra galibiyet aldı. Beşiktaş'ın gollerini Aboubakar, Necip Uysal ve N'Sakala kaydetti. Fenerbahçe’nin gollerini ise Cisse ve Ozan ...
 • VİRÜS AŞISI YA TUTMAZSA?

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  Dünyayı kasıp kavuran corana virüsü, tüm ülkelerin hesaplarını alt üst etmeye devam ediyor. Buna karşılık şuan on iki aşısının üçüncü faz çalışmaları bitti ve bir iki ay içerisinde ilk aşıların kullanılması bekleniyor. Hiç şüphe yok ki bu durum genel anlamda bir rahatlamaya neden olmakla birlikte, birçok ülke milyonlarca aşı siparişini de vermiş durumda. Bunlardan bir tanesi de Türkiye… Hesaplamalar hep aşı olunacak ve ülkeler rahatlayarak normalleşme sürecine girecek. Ekonominin can damarları olan sanayi ve diğer alanlarda tam zamanlı çalışm...
 • BİREYSEL MOTİVASYON KİTABINIZ-İŞ PLANINIZ.

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Hayata olan bağlılığımız, işimize, ailemize, arkadaşlarımıza, kariyerimize ve geleceğimize yönelik stratejilerimiz ve hedeflerimize ulaşmada almamız gereken kararlar ile motivasyon gücümüzü belirlemek için kendi kitabınızı yazmada kolaylık sağlayacak sorular aşağıdadır. Bu soruların ortaya çıkmasında ve yazıma yaptığım alıntıların bir kısmında internet üzerinden bana ulaşan muhtelif yazıların katkıları vardır. İster işadamı, ister kamu görevlisi veya hayata yeni başlayan genç bir kişi olalım, yönetmeye talip olduğumuz kurum, kuruluş ve şirke...
 • Dünyanın Hazinesi Yellen’e teslim

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Dünya dönmeye devam ettiği gibi değişmeye de devam ediyor ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk isimlerini açıklamaya başlanmasyla birlikte  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı kesinlikle kazandı gibi. Bu atamanın resmileşmesiyle  Yellen, bakanlığının 231 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olacak. Tecrübeli bir ekonomist ve  istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014'te de Fed'in ilk kadın başkanı olmuştu. 74 yaşındaki Yellen'ın  gelmesiyle  bakanlı...