logo

İNSAN ÖNCE KENDİNİ OKUMALI

NAZLI KÖSEOĞLU

NAZLI KÖSEOĞLU
nazli.koseoglu@sonsaat.com.tr

İnsan aslında koca bir kainattır.

İnsan olmak en güzel sıfatları bir arada barındırmaktır.

Allah’ın esmasının nişanesi olan biz insanlar yaratıldığımız günden itibaren bir çok maddi ve manevi güçler ile donatılan muazzam  varlıklarız. İnsan kendini tepeden tırnağa incelediği zaman Allah’ın bir mucizesi olduğuna emin olur.

En güzel konumda yaratılan insan, arzın halifesidir.

Yani, içinde yaşadığımız şu dünya sarayının halifesi, sultanı insandır.

“Ey Davud! Seni yeryüzünde halife kıldık. (Öyleyse) insanlar arasında adalet ile hükmet. Sakın hevaya-arzuya uyma, yoksa seni, Allah’ın yolundan saptırır. Hiç şüphesiz, Allah’ın yolundan sapanlara, hesap gününü unuttukları için çetin bir azap vardır” (38/Sâd 26)

Bizler her şeyi kaydeden bir hafızaya seven bir kalbe ve hiç ölmeyecek bir ruha sahibiz. Biz ne kadar özel ve ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz.

Küçük bir varlık sanıyorsun kendini,

Hâlbuki ‘en büyük âlem’ sende dürülmüş.”

Ne güzel özetlemiş Hz. Ali (ra)’nin bu sözünü İbrahim Hakkı merhum.

Tabi şu an herkesin içinden insan bu kadar güzel ve özel ise bizim etrafımızda gördüğümüz insancıklar ne ola? dediğinizi duyar gibiyim.

Haklısınız çünkü  insanlar yaratılıştaki mükemmeliğini ve kendinin  koca bir kainat olduğunu unuttu. Kendini okumayan ve dünyaya geliş nedenin hatırlamayan, nefsinin peşinde koşan, kibirli halleri ile kasıla kasıla gezen bir çok insan görüyoruz.  Hayat yolculuğumuzda  çok farklı karakterlere sahip insanlar ile yaşamak zorundayız.

Kimi insanlar gösteriş yaptı ve dinin arkasına sığındı.

Kimi iftira attı, yalan söyledi .

Kimi  gıybetten, entrikadan, oyundan hiç vazgeçmedi.

Kimi kendine ait olmayan malı mülkü ile övündü.

Kimi gaddarlığı ile zulüm etti kırdı geçirdi insanları.

Kimi insan  kibri ve hal hareketleri ile hayvandan daha aşağı seviyelere düşürdü kendini.

Habil ile Kabilden bu yana hiç bitmedi ki hırs kıskançlık ve ne yazık ki  çoğu insan unuttu insanlık vasfını.

Said Nursî ise insanı şöyle tarif ediyor; “İnsan eğer insan olmazsa, şeytan bir hayvana inkılâp eder.”

Ve aynı zamanda; ”İnsan, ipi boğazına sarılıp istediği yerde otlamak için başıboş bırakılmamıştır. Belki, bütün amellerinin suretleri alınıp yazılır ve bütün fiillerinin neticeleri muhasebe için zapt edilir.“( Risalei nur)

Demek ki yaptığımız iyi ve kötü her şey kayıt altında ve her insan yaptığının hesabını verecek.

İnsan önce kendini okusa . Kimsenin kimseden üstün olmadığı anlasa,herkesin eşit olduğunu ve bu dünyada misafir olduğunu hatırlasa.

Kur’an’a göre bütün insanlar topraktandır ve ‘tek bir nefisten’ yaratılmışlardır.  İslâm âlimleri derler ki, Allah Teala insanı yaratırken her bölgeden toprak aldırmış, beyaz, siyah, sarı, kırmızı… Her renk toprağı yoğurarak insanı yaratmıştır. Böylelikle ırk, renk, bölge farklılığını ‘insan kimliğini de belirlemiştir.

Bu herkesin aynı mayadan olduğunun kanıtıdır.

İnsanlığını yitirmiş insanların  bize yaşattığı sıkıntılar yüzünden yolumuzdan mı döneceğiz?

Asla!

Rıza-i İlahi yolunda az bir cefa gördük diye Rahmana naz mı edeceğiz?

Biz yaşadığımız her sıkıntıya ve etrafımızda gördüğümüz iki yüzlü ,sahtekar ,riyakar kibirli insanlara rağmen Rabbimin verdiği güç ve kuvvet ile Rıza-i ilahiyi kazanmak için çalışacağız. Allah rızası için çıktığımız hayat yolculuğumuzda yolumuza üç beş çakıl taşı çıkmış kimin umurunda.

Allah bizlerden razı olsun yaşanan her zorluğa değer.

Allah  inşirah süresi ile  kalbimize ferahlık vermiyor mu ?

“Zorlukla beraber kolaylık vardır. Evet,zorlukla beraber kolaylık vardır.”(İnşirah, 94/5-6)

Hayat yolculuğunda ki  rehberimiz Kur’an ı Kerim ve yol göstericimiz peygamberimiz olmalı insanlar ve şahıslar değil.

Gerçek anlamda Müslüman olmak için Kuran-ı Kerim’in getirdiği ölçüleri öğrenmemiz ve hayatımızda uygulamamız gerekir.

Değerli okurlarım Rabbim bizi Kuran-ı Kerimi okuyup tefekkür eden ,kuran ahlakı ile ahlaklanan ve hayatına yansıtan  kullarından eylesin…

Amin…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

İNSAN ÖNCE KENDİNİ OKUMALI” için 10 Yorum

 1. Sümeyye CEYLAN : diyor ki:

  İlaç dozunda harika bir yazı. Şu zamanlar en çok ihtiyacımız olan şey bu galiba. Yüreğinize sağlık nazlı hanim. Severek takip ediyoruz her yazınızı.

 2. Esra Aksari : diyor ki:

  Maşallah yine harika bir yazı bize benliğimizi hissettiren bir yazı emeğine sağlık Nazlı hanım tebrik ediyorum

 3. serap bl : diyor ki:

  Elinize saglık Nazlı hanım insan Rabbini bilirse kendini bilir gönderdigi mesajı iy okur ve hayatına uygular Rabbim bilen okuyanlardan eylesin cümlemizi.

 4. Gülden : diyor ki:

  Maşallah yine harika yazmışsınız

 5. Reyhan : diyor ki:

  Ne güzel yazmışsınız eğer insan insan olmazsa şeytan hayvana inkılap eder bu herşeyi özetliyor çok etkilendim

 6. Rabia Acar : diyor ki:

  Yazıyı okuyunca ne kadar hassas bir çizgide olduğumuzu bir kez daha hissettim. Her daim insanı davranışlarımızı yitirmemek dileği ile.. kaleminize sağlık

 7. Şeyma yılmaz : diyor ki:

  Kimin pusulasi Kura,’an olmuş da onun rotasi hüsran olmuş.
  Rabbim kuran ahlakiyla ahlaklananlardan eylesin bizleri insaallah.
  Allah razı olsun çok güzel istifadeli bir ders maşaallah.

 8. Nazlı hanım harika bir yazı yazmışsınız bu zamanlarda en çok ihtiyacımız olan yazılar bunlar, gerçekten yazınız yürek ısıtıyor.

 9. Neşe : diyor ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş kalbinize ve kaleminize sağlık umarım daim olur merakla ve heyecanla beklemedeyim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FENERBAHÇE 15 SENE SONRA BEŞİKTAŞ’A YENİLDİ

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİG DE 10 HAFTANIN MAÇINDA BEŞİKTAŞ 10 KİŞİ KALMASINA RAĞMEN FENERBAHÇE’Yİ DEPLASMAN DA 4-2 YENDİ. 15 YIL SONRA GELEN GALİBİYET İLE LİDER İLE ARASINDAKİ 7 PUANLIK FARKI KORUDU. EROL BULUT’UN YANLIŞ OYUNCU TERCİHLERİ İLE MAÇI KAYBETMESİ TARAFTARLAR ARASINDA KIZGINLIĞA YOL AÇTI. Fenerbahçe ile Beşiktaş, Süper Lig'in 10. haftasında kozlarını paylaştı. Siyah-beyazlılar mücadeleyi 4-3 kazanarak Kadıköy'de 15 yıl sonra galibiyet aldı. Beşiktaş'ın gollerini Aboubakar, Necip Uysal ve N'Sakala kaydetti. Fenerbahçe’nin gollerini ise Cisse ve Ozan ...
 • VİRÜS AŞISI YA TUTMAZSA?

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  Dünyayı kasıp kavuran corana virüsü, tüm ülkelerin hesaplarını alt üst etmeye devam ediyor. Buna karşılık şuan on iki aşısının üçüncü faz çalışmaları bitti ve bir iki ay içerisinde ilk aşıların kullanılması bekleniyor. Hiç şüphe yok ki bu durum genel anlamda bir rahatlamaya neden olmakla birlikte, birçok ülke milyonlarca aşı siparişini de vermiş durumda. Bunlardan bir tanesi de Türkiye… Hesaplamalar hep aşı olunacak ve ülkeler rahatlayarak normalleşme sürecine girecek. Ekonominin can damarları olan sanayi ve diğer alanlarda tam zamanlı çalışm...
 • BİREYSEL MOTİVASYON KİTABINIZ-İŞ PLANINIZ.

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Hayata olan bağlılığımız, işimize, ailemize, arkadaşlarımıza, kariyerimize ve geleceğimize yönelik stratejilerimiz ve hedeflerimize ulaşmada almamız gereken kararlar ile motivasyon gücümüzü belirlemek için kendi kitabınızı yazmada kolaylık sağlayacak sorular aşağıdadır. Bu soruların ortaya çıkmasında ve yazıma yaptığım alıntıların bir kısmında internet üzerinden bana ulaşan muhtelif yazıların katkıları vardır. İster işadamı, ister kamu görevlisi veya hayata yeni başlayan genç bir kişi olalım, yönetmeye talip olduğumuz kurum, kuruluş ve şirke...
 • Dünyanın Hazinesi Yellen’e teslim

  30 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Dünya dönmeye devam ettiği gibi değişmeye de devam ediyor ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk isimlerini açıklamaya başlanmasyla birlikte  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı kesinlikle kazandı gibi. Bu atamanın resmileşmesiyle  Yellen, bakanlığının 231 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olacak. Tecrübeli bir ekonomist ve  istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014'te de Fed'in ilk kadın başkanı olmuştu. 74 yaşındaki Yellen'ın  gelmesiyle  bakanlı...