logo

Türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesinin faydaları

Bireyin enerjisini arttıran, zihnini açan dinç ve mutlu hissetmesini sağlayan maddeler içermektedir. İnsanların çoğu bu tip etkenler yüzünden güne kahve içerek başlamak istemektedir. Kahve, antioksidan zenginliği açısından meyve ve sebze ailesinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Türk kahvesi nasıl yapılır?

Tansiyon hastaları için ise Türk kahvesi adeta ilaç niteliğindedir. Hastanın tansiyonu düşükse, tansiyonu yükseltici; nabı düşükse halsizliği giderip nabzı düzenleyici faydaları vardır. Bunların dışında Türk kahvesi, birçok iç organın sağlıklı çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Şeker hastalığıyla baş etmenin en iyi yolu da yine Türk kahvesidir. Türk kahvesi metobolizmanın şeker direncini sağlamaktadır. Şeker hastalığından kurtulmak için ya da şeker hastalığına yakalanmak için tüketilmesi gereken kahve miktarı günde 5-6 fincan Türk kahvesi olarak ifade edilmektedir. Türk kahvesi tüketiminin şeker hastalığı riskini yarı yarıya azalttığı da uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

türk kahvesinin faydaları ile ilgili görsel sonucu

Kahve, tam bir antioksidan deposudur. Kahvenin telvesi ile pişirilmesi Türk kahvesinin antioksidan kapasitesini arttırmaktadır. Özellikle kahve seven vatandaşların sabah uyanır uyanmaz kahve içmelerinin nedeni sadece ilgiyle açıklanamaz. Sabah saatlerinde içilen bir fincan Türk kahvesi, fizyolojik açıdan olduğu gibi zihinsel olarak da çok faydalıdır. Sabah içilen kahve, bireyin konsantrasyonunun hacmini arttırır ve unutkanlığı azaltır.

türk kahvesinin faydaları ile ilgili görsel sonucu

Dijital çağın en yaygın hastalığı kuşkusuz Alzheimer hastalığıdır. Düzenli olarak tüketilen kahve, aynı zamanda Alzheimer hastalığını da engellediği gibi vücudun akılcı yapısını korur. Düzenli egzersiz yapan bir bireyseniz, spor yapmadan yarım saat ya da 45 dakika önce şekersiz kahve tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilir. Türk kahvesi spor yaparken yağ yakımını arttırma da önemli sayılabilen bir antioksidandır.


Türk kahvesi; kansere karşı koruyuculuk sağlar özellikle de prostat kanserine karşı koruyuculuk özelliği vardır. Kahveyle beraber tip 2 diyabet, insilün direnci ve Alzheimer da engellenmiş sayılır. Kahve çekirdeklerinin içerisindeki antioksidanların yaşlanmayı engelleyici ve hücreleri yenileyici bir etkisi vardır.

türk kahvesinin faydaları ile ilgili görsel sonucu

Kahve metobilizmayı engellemektedir, bu yönüyle diyete yani kilo vermeye de yardımcıdır. Kahvenin içerisindeki kafeinin termojenik etkisi vardır. Termojenik etkiyle birlikte metobolizmanın hızlı çalıştığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir, bu durum da kilo kaybını arttırır dolayısıyla günlük tükettiğiniz 3 fincan kahve zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Kafeinin en önemli özelliklerinden biri de sinirleri yatıştırmasıdır, Türk kahvesi aynı zaman da doğal sakinleştirici etkisi yaratmaktadır. Kahve tüketimini alışkanlık haline getirmiş bireyler, o gün kahve tüketmezlerse baş ağrısı gibi durumlar ön plana çıkabilir.

türk kahvesinin faydaları ile ilgili görsel sonucu

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesi için gerekli ölçekler:

Bir fincan için iki çay kaşığı kahve kullanılır. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker; orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker; şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker kullanılır ve tercihe göre şekersiz de yapılabilir.

Kahvenizin taze olması, lezzetli ve köpüklü sonuç alma oranınızı artırır. Aksi halde kahveniz bayat ise, kahvenizin kokusu da tadı da değişebilir.

Kahvenizi pişireceğiniz suyun klorlu olmaması önemlidir ve içme suyunuzdan kullanmanızda fayda vardır. Suyun soğuk olması, kahvenin köpürtülmesi için püf noktalardan biridir.

Cezvenizi ocağa almadan önce kahve, şeker ve suyunuzu yaklaşık 35 saniye kadar karıştırırsanız daha yumuşak ve lezzetli bir kıvam elde edersiniz. Daha sonra cezveyi ocağın üzerine koyun ve kahve pişene kadar hassas şekilde karıştırın. Sert ve hızlı bir şekilde karıştırırsanız kahveniz köpürmeyebilir.

Kahveniz köpürmeye başlayınca kaşık yardımıyla fincanlara bir miktar köpük dağıtılır. Bu noktada kahvenin fazla köpürmesini beklememelisiniz, çünkü köpük tekrar sönebilir.

Köpük fincanlara dağıtıldıktan sonra cezvede kalan kahve pişirilmeye devam edilir ve piştikten sonra fincanlara yavaşça, fincanın kenarından dökülmelidir. Kahveyi direkt fincanın orta yerine ve hızlı şekilde dökerseniz var olan köpük sönebilir.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ