logo

92. Oscar ödüllerinde kazananlar belli oldu!

92. Oscar ödüllerinde kazananlar belli oldu!

92. Akademi Ödülleri (Oscar) için heyecanlı bekleyişin sonuna gelindi. Amerika’nın Los Angeles kentinde bulunan Dolby Tiyatrosu’nda yapılan Oscar Ödülleri töreninde en iyiler belli oldu. En iyi uluslararası film ve En İyi Orijinal Senaryo ödülleri Parazit filmi ile Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho’ya gitti. İlk kez bir yabancıya giden bu ödülle birlikte Ho, Oscar tarihine geçmiş oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise son zamanların en çok konuşulan filmlerinden Joker’e gitti ve Joaquin Phoenix ödülünü aldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Judy filmi ile Renée Zellweger’e gitti. Zellweger Oscar heykelciğini ikinci kez kaldırdı. En İyi Film Ödülü ise geceye damga vuran Parazit filmine gitti.

Bu sene 92. kez gerçekleştirilen Oscar ödül törenleri ilklerin yaşandığı bir gece oldu. Geceye dört Oscar heykelciği kazanan Parazit filmi damga vurdu. Filmin Güney Koreli yönetmeni Bong Joon Ho En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken, Parazit filmi En İyi Uluslararası film, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Film dallarında Oscar’ın sahibi oldu. 

İngilizce olmayan ve en iyi film ödülünü alan ilk film olma özelliğini taşıyan Parazit, taşıdığı bu özelliklerle ekranları karşısında töreni izleyenleri de bir hayli heyecanlandırdı. Parazit filminin yönetmeni Bong Joon Ho, En İyi Yönetmen ödülünü alan ilk Güney Koreli yönetmen olarak tarihe geçti.

EN İYİ ULUSLARARASI FİLM

Amerika’nın Los Angeles kentinde bulunan Dolby Tiyatrosu’nda yapılan Oscar Ödülleri töreninde, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise son zamanların en çok konuşulan filmlerinden Joker’e gitti ve Joaquin Phoenix ödülünü aldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Judy filmi ile Renée Zellweger’e gitti. Zellweger Oscar heykelciğini ikinci kez kaldırdı.

İŞTE GECEDE ÖDÜL KAZANAN DİĞER YAPIMLAR

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood filmindeki performansıyla Oscar Ödülü’nü kazandı. Gecenin en merak edilen konularından biri Brad Pitt’in yardımcı oyuncu ödülünü alıp alamayacağıydı. Quentin Tarantino’nun yönettiği Once Upon a Time in Hollywood filmindeki rolüyle oyunculuğu dikkat çeken Pitt bu ödüle en yakın isim olarak gösteriliyordu.

Pitt daha önce Twelve Monkeys, The Curious Case of Benjamin Button ve Moneyball filmlerindeki rolleriyle Oscar adayı olmuş, törenden eli boş dönmüştü.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Laura Dern – En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü Netflix’te yayınlanan Marriage Story filmindeki rolüyle Laura Dern’in almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu ve kazandı.

EN İYİ KISA FİLM (ANİMASYON)

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

EN İYİ YÖNETMEN

Parazit filminin yönetmeni Bong Joon Ho, En İyi Yönetmen ödülünü alan ilk Güney Koreli yönetmen olarak tarihe geçti.

EN İYİ KISA FİLM

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

EN İYİ BELGESEL

EN İYİ KISA BELGESEL

EN İYİ SES KURGUSU

EN İYİ SES MİKSAJI

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

EN İYİ KURGU

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

EN İYİ ORJİNAL FİLM MÜZİĞİ

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

Elton John – Rocketman

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ 

Joaquin Phoenix, JOKER filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Aldı. Böylece Phoenix dördüncü kez aday gösterildiği Oscar’da ilk ödülünü aldı.

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ

Dördüncü kez aday gösterildiği Oscar’da, Judy filmi ile ikinci kez Oscar ödülünü alan Renée Zellweger heyecanını anlatırken aday gösterilen diğer kadın oyunculara saygısını sundu.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

Jane Fonda en iyi film ödülünü sunmak için sahneye çıktığında büyük bir alkış aldı. Parazit filmi  En İyi Film Ödülünü aldı ve geceye damga vurdu. İngilizce olmayan ve en iyi film ödülünü alan ilk film olma özelliğini taşıyan filmin Güney Koreli yönetmeni Bong Joon Ho bu önemli geceden dört ödül ile ayrıldı.

“Tarihsel olarak fırsat dolu bir andayız” diyen filmin yapımcıları aynı zamanda Akademi üyelerine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Filmin başrol oyuncusu da yönetmenine teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ