logo

ABD’den ‘savaş’ hamlesi!

ABD’den ‘savaş’ hamlesi!

ABD Savunma Bakanlığı, Nükleer Durum İnceleme Belgesi kapsamında geliştirilen düşük kapasiteli nükleer başlık taşıyan balistik füzelerin Amerikan denizaltılarına konuşlandırıldığını açıkladı.

ABD'den 'savaş' hamlesi! Nükleer savaş başlıklarını...

Savunma Bakanlığı Savunma Politikaları Müsteşarı John Rood, yaptığı  açıklamada, “ABD Donanması W76-2 düşük kapasiteli denizaltıdan fırlatılan  balistik füze savaş başlıklarını konuşlandırdı.” ifadelerini kullandı.  

2018 yılında yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’ne atıfta  bulunan Rood, “Bakanlık, Rusya  gibi potansiyel hasımların düşük kapasiteli  nükleer silahların ABD ve müttefiklerine karşı kendilerine avantaj sağlayacağına  dair düşüncelerine karşılık az sayıda denizaltıdan fırlatılan balistik füzenin  savaş başlıklarını modifiye etti.”

değerlendirmesinde bulundu. Rood, söz konusu bu füzelerin ABD ve müttefiklerinin caydırıcılığını  artırdığını ve Amerikan ordusuna daha seri ve esnek bir stratejik kabiliyet  sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bunlar, potansiyel hasımlara düşük kapasiteli nükleer silahta  herhangi bir avantaj olmadığını gösteriyor. Çünkü, ABD her tehdit senaryosuna net  ve kararlı bir şekilde yanıt verebilecek durumda.”

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ