logo

BABALARA MUTLULUĞUN SIRRI…

FUNDA ALTINER

FUNDA ALTINER
funda.altiner@sonsaat.com.tr

Funda ALTINER

Ev işleri kadınların uzmanlık alanı olarak tanımlanır, bilinir ve  bu işler ücretsiz olarak kadınlar tarafından yapılır. Tabi yumruğunu masaya sert vuran bazı hanımların evlerinde durumun terse döndüğü de görülmüyor değil.

Ev kadınla birlikte anıldığı için evde yaptığı işler de kadının uzmanlık alanı olarak değerlendirilir.

Bizler  günlük hayatımızın  önemli bir bölümünü ev işleri ve çocuk bakımı gibi işlere ayırıyoruz. Yaptığımız işlerin değerinin algılanması tabi ki bizleri mutlu ediyor.

Ev hanımı olarak yaşamımızı sürdürüyoruz ve her hangi bir ücret almadan 7/24 çalışıyoruz. Tabi ev içinde görevlerin paylaşılmış olması ve her bireyin bunun farkında olarak hareket etmesi ve bu değerin algılanması yukarıda da belirttiğim gibi bizler için çok önemli.

Geçen günlerde haberlere göz atarken  “ Ev işi yapan babalar daha mutlu oluyor” diye bir haber okudum. Araştırmaya göre ev işlerine yardımcı olan, çocuklarıyla daha fazla zaman geçiren erkekler, ev işlerine yardım etmeyen erkeklerden daha çok mutlu oluyormuş.

Ne güzel diye düşündüm , yaşadığımız ataerkil toplumda erkeklerimizde önemli gelişmeler olmaya başlamış. Haberin detayına inince araştırmanın İngiltere’de yapıldığını okudum.

Zaten şaka gibiydi diye düşündüm.

Nerede bizde ev işi yapmaktan mutlu olan babalar…

Bastım elektrik süpürgesinin düğmesine , aman kızım sen işine bak temizlikti çocuktu derken yemeği de unutup akşama bir ton fırça yemeyelim…

Bu arada bazen ufak tefek püf noktalarından bahsedeceğimi yazmıştım.

Aşağıdaki bilgiler umarım işinize yarar.

Hoşçakalın….

Mutfakta kullandığınız sebze ve meyvelerin kabuklarını, posalarını ya da fazlalıklarını atmayarak onları faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

• Sebze ve meyveleri soymadan yemenin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Bir çok vitamin ve mineral kabuklarda saklı. Aynı zamanda içlerindeki lif nedeniyle kabuklarıyla pişen sebze ve meyveler daha besleyici ve doyurucu oluyor. Buna rağmen yine de kabuklarıyla birlikte yemediğimiz yiyecekler var.

• Karpuz, portakal, elma kabuklarından reçel yapın.
• Muz kabuklarını pişirmeyi hiç denediniz mi? Dünyada en çok atılan yiyeceklerden biri olan muz kabuklarından lezzetli bir sos yapabilirsiniz.
• Havuç, kabak, kereviz, soğan, pancar ve limon gibi sebze-meyvelerin kabuklarını atmayıp biriktirin. Tavuk, et, sebze suyu yaparken kullanın.
• Domates kabuklarını fırın tepsisine dizip fırında kurutun. Daha sonra öğütüp çorbalara, yoğurt üzerine serpiştirin.
• Patates kabuklarını kızartıp cips yapabilirsiniz.

Cilde Faydalı Olanlar
• Bazı meyve ve sebze kabukları cildiniz için de son derece yararlı. Salatalık kabuklarını göz maskesi yapabilir, avokado kabuklarının içini yüzünüze sürebilirsiniz.
• Ceviz kabukları saçlar için mucizeler yaratır. 10 dakika kaynatıp saçlarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz.
• Kırmızı soğan kabuklarını kaynatıp doğal bir boya elde edebilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİTCOİN Mİ? BİR KOYUN MU?

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  RECEP TAŞCI Yıllar öncesinde kredi kartı ne ise bugün kripto para odur. Ayak uydurmak için geçen süre kitlelerin algılama gücü ile doğru orantılıdır. Değişime ayak uyduramayan toplumlar her zaman yok olmuşlardır. İşlemlerini güvence altına alabilmek adına kriptoloji (özel şifreleme sistemleri) kullanan, çalışma şekli itibarı ile nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık Uluslara...
 • SON SÖZÜM

  30 Mart 2020 Köşe Yazıları

  FATİH DADAŞOĞLU Söyledim olmadı sustum olmadı Zulme nefretimi kustum olmadı Benden ırak deyip bunca acıya Vicdanımı ipe astım olmadı Karnı tok olanlar yan gelip yatsın ...
 • ATEŞ CİĞERİMİZİ YAKIYOR…

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Anadolu çocuklarına Hamza gibi ağlayan yokmu.? Bu toprakların mayası mıdır gözyaşı, ‪Dinmez mi yüreklerimizi parçalayan acılar? ‪Yine şehitler gözyaşlarımızla yıkanıp yüreğimize gömülecek... Yine acı varıp yakınlarının ciğerine çöreklenecek... Başın sağolsun diyoruz ama acıyı hafifletmiyor işte... Hazreti Hamza’nın (r.a) ağlayanı yoktu Uhud Harbi dönüşü Medine’de herkes kendi yakını için gözyaşı döküyordu. Şehitler için ağlanıyor, yaralananlar için ağlanıyor ve yaralanıp da evinde ölenler için feryadlar yükseliyordu. O hengâmede unutu...
 • VATAN VE ŞEHADET

  29 Mart 2020 Köşe Yazıları

  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Tarihimiz vatan savunması uğrunda verilmiş nice savaşlar ve nice şehitlerle doludur. Türk Milleti için vatanın apayrı bir anlamı vardır. Ecdadımız canı pahasına yurdunu savunmuş, sayısız şehitler vererek bu güzel yurdu bizlere miras bırakmış,emanet etmiştir. Yine yurdumuzu iç ve dış düşmanlardan korumak, bizleri güvende tutmak adına sınır dışında görev yapan canlarımız şehit oldu. Dil söyleyecek ,kalem yazacak kelime bulamıyor. Boğazımız düğümleni...