DOLAR 17,9514 -0.06%
EURO 18,3208 0.04%
ALTIN 1.031,370,02
BITCOIN 4276952,79%
İstanbul
29°

AÇIK

İstanbul’dan sonra İzmir

İstanbul’dan sonra İzmir

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, asılsız Corona virüsü paylaşımları hakkında inceleme başlatıldı. Öte yandan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da mağduriyete yol açanların tespiti ve soruşturulmalarına yönelik talimat verdiğini duyurdu.

Sosyal medyadan Corona Virüs (Kovid-19) konusunda kamuoyunu endişeye düşürme amaçlı paylaşımlar yapan 29 kullanıcı, gerekli işlemler için ilgili birimlere bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatıldı.

 Çalışma kapsamında, Türkiye’de Corona Virüs salgınının görüldüğü, ilgili kurum ve görevlilerce gerekli ve yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı yönünde gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları da kullanılarak sosyal medyada kamuoyunu endişeye düşürme, toplumu korku ve paniğe sevk etme, yetkili ve sorumlu kuruluşları ve kişileri hedef gösterme amaçlı paylaşımlar yapıldığı belirlendi.

Siber polislerce, söz konusu paylaşımları yaptığı belirlenen 29 kullanıcı tespit edildi. Bu kişilere ait bilgiler, gerekli işlemler yapılmak üzere ilgili birimlere bildirildi. Emniyet yetkilileri, vatandaşlardan konuyla ilgili sadece resmi yetkililerin açıklamalarını dikkate almalarını ve sosyal medyadaki bu tarz asılsız paylaşımlara itibar etmemelerini istedi.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN “KORONAVİRÜS” İNCELEMESİ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca asılsız koronavirus paylaşımları hakkında inceleme başlatıldı. Başsavcılıkça “Genel güvenliği ve iç huzuru tehdit eder mahiyetteki maksatlı yayın, yalan haber ve paylaşımlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığı” bildirildi. Şüpheliler ile ilgili tespit çalışmaları devam ediyor.

 İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI DA HAREKETE GEÇTİ Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne yol açan corona virüsünün Türkiye’de de görülmesi sonrası fırsatçıların özellikle maske ve dezenfekste malzemelerinin fiyatlarını arttırması ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Başsavcılık, mağduriyete yol açanların tespiti ve soruşturulmalarına yönelik talimat verdiğini duyurdu.

Başsavcılık açıklamasında şunları kaydetti: “Kimi basın yayın organlarında çıkan haberlerde, corona virüsünün Türkiye’de görülmesinden sonra özellikle maske ve dezenfekte malzemesi satanların, fiyatlarda fahiş artış yoluna gittikleri anlaşılmakla, Sair hileli yollara başvurarak fiyatları etkilemek suretiyle mağduriyetlere yol açanların tespiti ve soruşturulmalarına yönelik Cumhuriyet Başsavcılığımızca gerekli talimatlar verilmiştir.”

 PANİK  VE KORKUYA SEVK ETMEK İÇİN PAYLAŞIMA DA SORUŞTURMA İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyadan vatandaşları panik ve korkuya sevk etmek için paylaşım yapanlara soruşturma başlatılacağını açıkladı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip ‘Koronavirus’ (Kovid-19) ile ilgili olarak halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla, genel güvenliği ve iç huzuru tehdit eder mahiyetteki maksatlı yayın, yalan haber ve paylaşım yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca inceleme ve soruşturma başlatılmıştır” denildi.

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.