DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384240-6,90%
İstanbul
26°

AÇIK

Koronavirüs kadar tehlikeli ama kimse umursamıyor!

Koronavirüs kadar tehlikeli ama kimse umursamıyor!

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, aşırı sıcakların gelecekte yoğun nüfuslu bazı bölgeleri ciddi anlamda etkileyebileceği sonucunu ortaya koydu. Araştırmaya göre aşırı sıcaklar, ortalama 1.2 milyar insanı tehdit edecek şekilde etkileyecek.

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nden bilim insanları, dünyanın geleceğini konu edinen bir araştırma yaptı.

Bilim insanları, sera gazlarını dikkate alınmasıyla yürütülen bu araştırma sonucu, gelecekte aşırı ısı ve rutubet nedeniyle oluşacak stresin, yoğun nüfuslu bazı bölgeleri ve ortalama 1.2 milyar insanı etkisi altına alabileceğini söyledi.

Araştırma ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan bilim insanları, hava ısısının önceki zamanlara göre 1.5 derece artması halinde aşırı sıcakların 500 milyon insanın yaşadığı alanları etkisi altına alabileceğini, 2 dereceye kadar artış göstermesi halinde ise 800 milyon kişiye zarar verebileceğini söyledi.

Bilim insanları ayrıca 2100 yılında hava ısısının 3 derece yükselebileceğine dikkat çekerek bu durumun oluşması halinde 1.2 milyar insanın zarar görebileceğini belirtti.

“2019 yılı dünyanın en sıcak ikinci yılı”

Öte yandan Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yürütülen bir araştırma, 2019 yılının şimdiye kadar ölçülen en sıcak ikinci yılı olduğunu ortaya koydu.

Bu yılın, sanayi devrimi öncesine göre ortalama 1.1 derece daha sıcak olduğu kaydedildi.

Yayınlanan bir rapora göre 2019’un hava sıcaklıkları sosyo-ekonomik kalkınmayı, halk sağlığını ve göçleri önemli ölçüde etkiledi. Ayrıca küresel ısınmanın, buzulları hızla erimesine ve deniz seviyelerinin yükselmesine neden olduğu kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.