DOLAR 17,9370 0.13%
EURO 18,3931 0.01%
ALTIN 1.032,410,09
BITCOIN 407889-2,10%
İstanbul
27°

AÇIK

Müjde! Kelliğe Kökten Çözüm Getiren Bir İlaç Geliştirildi

Müjde! Kelliğe Kökten Çözüm Getiren Bir İlaç Geliştirildi

Güney Koreli bilim adamları, yeni saç kökleri oluşturan biyokimyasal madde ürettiklerini ileri sürdü. Buluşun saç dökülme tedavisinde çığır açacağı kaydedildi.

İLAÇ GELİŞTİRDİLER

Kore Bilim Bakanlığı yaptığı açıklamada Yonsei Üniversitesinden Choi Kang-yell başkanlığındaki bir araştırma ekibinin, yeni saç köklerinin oluşumunu engelleyen proteini bağlayan muhtemel bir ilaç ürettiğini bildirdi. Araştırma Kore Bilim Bakanlığı tarafından finanse edildi.

Choi’nin ekibi saç köklerinin gelişmesini engelleyen dağınık proteini bağlayan CXXC-tip 5 parmak çinko proteini keşfetti. Söz konusu protein saç kökü oluşumu ve yetişkinlerden yeniden saç kökü oluşturma sinyalini veren Wnt sinyalinin yolunu kesiyor.

FARELERDE İŞE YARADI

Araştırmacılar bu buluşla, CXXC’in dağınık protein ile bağlanmasını engelleyen biyolojik bir madde olan PTD-DBM’yi geliştirdi.

Bu madde laboratuvarda, laboratuvar faresinin kel derisine uygulandığı zaman yeni saç köklerinin çıktığı gözlendi. Bu çalışma geçen ay ‘Investigative Dermatology’ (Deri bilim araştırması) dergisinde bir araştırma tezi olarak yayınlandı.

YENİ SAÇ KÖKLERİ ÜRETİYOR

Yeni keşfedilen biyokimyasal maddenin kellik tedavisinde kullanılan saç dökülmesinin engelleyen ya da saçları gürleştiren mevcut ilaçlardan farklı olup yeni saç kökleri oluşmasını sağladığı kaydedildi. Piyasadaki kellik ilaçlarının hormon değişikliğine sebep olduğu, iktidarsızlık veya baş dönmesi gibi bazı yan etkileri olduğu kaydedildi.

DERİYİ DE TEDAVİ EDİYOR

Araştırma ekibi başkanı Choi, yeni geliştirilen maddenin yalnızca kellik tedavisinde kullanmakla kalmadığı, tahriş olan derinin yeniden oluşmasını sağladığını da iddia etti.

Dünyada yüz milyonlarca insanın saç kaybını engellemek için onlarca yıl çalışılmasına rağmen henüz bir tedavi geliştirilmemişti.

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.