DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.033,830,04
BITCOIN %
İstanbul
29°

AÇIK

Türk bilim insanı ümit verdi! Flaş aşı açıklaması

Türk bilim insanı ümit verdi! Flaş aşı açıklaması

ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacıcı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Çin’de ortaya çıkan ve küresel bir salgına dönüşen koronavisün aşısı için tarih verdi.

Bunun bir savaş hali olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Unutmaz, “Bu bir savaş halidir. Tüm halkların ve devletlerin fedakarlık yapması şarttır. Alternatifi ise yüzbinlerce kişinin hastanelere düşmesi, sağlık sisteminin çöküşü ve sayılmayacak kadar hayatın kaybedilmesi demektir. Şu anda gözümüzün önünde canlı olarak bunun örneklerini görüyoruz İtalya, İran, İspanya’da. Amerika’da da başladı bu konu. Kesinlikle bundan kurtulacağız, karamsar olmayalım ama bu bir süreç gerektiriyor ve önümüzdeki haftalar çok çok kritik bu süreçte. Bu noktadan sonra kimse siyaset de yapmasın, bu artık bir insanlık meselesi” diye konuştu.

Covid-19’un “kuzenleri” MERS ve SARS’a göre çok daha hızlı yayıldığı, Covid-19’un bu bakımdan tüm dünyada kırmızı alarm verdirdiğini belirten Prof. Dr. Unutmaz, “Örneğin SARS’ta tüm dünyadaki toplam vaka sayısı 8 bin civarında oldu. Oysa Covid-19’da sadece dün, 12 bin yeni vaka tespit edildi. Şimdiye dek 170 bine ulaştı teşhisi konulan vaka sayısı, binlerce kişi de öldü. Bu artarak devam edecek, insanlarda bu bakımdan tedirginlik olması çok normal. Ama panik yapılmaması gerekiyor. Kişisel önlemler çok önemli. Ölüm oranı yüzde 1 bile olsa, bu milyonlarca insanın ölümüne sebep verebilir dünya genelinde. Ayrıca on binlerce insanın sağlık kurumlarına gitmesi, sağlık sistemlerinin de çökmesine sebep verir. Bir de bunun ekonomik tarafı var. O daha vahim bir durum” dedi.

Koronavirüsün aşısı için tarih verdi

Prof. Dr. Derya Unutmaz, “İnanılmaz bilimsel ilerleme var, tedavi ve aşıda çok kısa sürede başarı gösterilecek. HIV/AIDS’e karşı 30-40 yıldır halen aşı geliştiremedik ama Covid-19 için birkaç ay sonra insan denemelerine başlanabilir, aşının çıkmasını yıl sonundan önce beklemiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.