logo

Dışarıda yemek yiyenleri bekleyen tehlike!

Dışarıda yemek yiyenleri bekleyen tehlike!
undefined

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre dışarıda sıklıkla yemek yiyenler, PFAS, BPA ve ftalat gibi zararlı kimyasal maddelere daha yüksek seviyede maruz kalıyor. İşte o araştırmadan çarpıcı sonuçlar…

undefined

Medicaldaily internet sitesinde yayımlanan habere göre, Silent Spring Enstitüsü’ndeki araştırmacıların, ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne (NHANES) katılan 10 bin 100 kişinin verileri üzerinden yaptığı araştırma, dışarıda yemek yiyenlerin PFAS olarak da adlandırılan zararlı kimyasal maddelere daha fazla maruz kaldıklarını ortaya koydu.

undefined

Araştırma kapsamında katılımcılara son 1 gün, 1 hafta ve 1 yıl içinde yedikleri öğünler soruldu.Kan tahlilleri yapılan katılımcılardan evde beslenenlerin kanlarında, dışarıda yemek yemeyi daha çok tercih edenlere oranla daha az seviyede kimyasal maddeye rastlandı.

undefined

Uzmanlar, evde hazırlanan yemeklerin restoranda hazırlananlardan daha sağlıklı olduğunu ve daha az PFAS içerdiğini kaydetti. Restoranlarda bulunan gıdaların özellikle depolanma aşamasında bu zararlı kimyasallara yüksek düzeyde maruz kaldıkları belirtildi.

undefined

PFAS’lar kanser, üreme, tiroit sorunları ve düşük doğum ağırlığı gibi rahatsızlıklara yol açıyor.Paketlenerek depolanan gıda malzemelerinin BPA ve ftalat benzeri başka kimyasal maddeleri içerdiği de kaydediliyor.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ