DOLAR 18,0576 -0.13%
EURO 18,2687 -0.08%
ALTIN 1.021,560,02
BITCOIN 4225060,76%
İstanbul
28°

AÇIK

SURİYE’DE DEV PROJENİN İNŞAATINA BAŞLANDI.

SURİYE’DE DEV PROJENİN İNŞAATINA BAŞLANDI.

2016 yılında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu ile terör örgütü DAEŞ’in işgalinden kurtarılan Çobanbey, Azez ve El Bab’da Türkiye’nin desteği ve bölge halkının azmiyle hayat hızla savaştan önceki günlerine dönüyor.

2016 yılında TSK ve ÖSO’nün başlattığı Fırat Kalkanı harekatı ile terör örgütü DAEŞ işgalinden kurtarılan Halep kuzey kırsalı Çobanbey kasabası’nda DAEŞ işgali döneminde yurdundan göç etmek zorunda kalan yerli halkın ülkelerine geri dönüşü ile bölge kalkınmaya devam ediyor.

DAEŞ işgalinden kurtarılan bölgede, güvenlik sorunu Yerel Polis kuvvetlerinin kurulması ve dağınık guruplar halinde hareket eden ÖSO yerine Suriye Milli Ordusu’nun kurulmasıyla giderildi.
Daha sonra  kamu hizmetlerinin geri getirilmesi için bölgede yerel meclisler ve suçluların kanuni yollarla yargılanması için Mahkemeler kuruldu, her bölgeye binlerce kişiye hizmet veren Hastaneler yapıldı, onlarca köye sağlık ocakları kuruldu, halkın sosyalleşmesine destek amaçlı her kasabaya spor tesisleri kurularak, halkın ihtiyacı olan temel hizmetler sağlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK DEV PROJE

Çobanbey Yerel Meclisi ve  Çobanbey Sanayi ve Ticaret Odası’nın tamamen kendi öz kaynaklarıyla Çobanbey Organize Sanayi Projesi (OSB) hayata geçirildi.
OSB projesi ile  205 bin metrekarelik alanda 850 imalathane ve 25 Ambar inşa edilecek. Projenin  hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlanarak, 80 bin kişiye ise gelir kapısı olması hedefleniyor. Geçtiğimiz haftalarda temeli atılan ve şu an %40’nın inşaatına başlanan OSB projesi’nde Ayakkabı ve Malzemeleri başta olmak üzere Tekstil, Mobilya, Makine sanayi, sağlık ürünleri, gıda ve zirai ürünler yanı sıra paketleme sektörlerine yönelik imalathaneler de  kurulacak.

OSB GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞLERİ HIZLANDIRACAK

Bölgenin terör örgütleri işgallerinden kurtarılmasıyla birlikte geri dönüşlerin başladığı Çobanbey, Azez, Cerablus, El Bab, Afrin, Tel Abyad ve Rasulayn bölgelerinde, sanayinin de  gelişmesiyle Türkiye’den gönüllü geri dönüşlerin artarak devamı gelecektir ayrıca bölgede sanayinin gelişmesi Türkiye’nin de ekonomisine katkı sağlayacaktır nitekim bölgede tüm üretim malzemeleri ve hammaddeleri Türkiye’den temin ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.