logo

GİTTİM ,GÖRDÜM ; GELDİM ,YAZDIM…

NURİ SAATCI

NURİ SAATCI
nuri.saatci@sonsaat.com.tr

Nuri SAATCI

Depremi yerinde  görüp , içimde hissetmek için 22 Şubat günü Beylikdüzü eski kurucu belediye  başkanı Vehbi Orakçı ile ertelenen Elazığ uçuşumuzu gerçekleştirdik. Evliyalar diyarı  Harput ilk durağımızdı. Cuma namazın Ulu Cami’de eda edip doğru çadır kente daldık. Önceden yola çıkan ve sayın  Orakçı’nın nakliye ve teslimat işini üzerine aldığı yardım malzemelerimiz  belediye bünyesindeki Hayır Çarşısı’nda tek elden depremzede vatandaşlara  dağıtılıyordu. Malzemelerin burada toplanması ve dağıtılması işini belediye başkanı danışmanı  (aynı zamanda eniştem olan) İhsan Tarakçı’nın katkıları ile gerçekleştiriyorduk.                         

Hayırsever kişiliğiyle  tanınan  değerli iş adamımız sayın Vehbi Orakçı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Depremzede vatandaşlarımızın  acılarını paylaşmak , bir nebze de  olsa yaralarına merhem olmak için işlerinden vakit ayırarak  bir gününü Elazığ’a ve  Elazığ’lılara harcadı. Akşam saatlerinde   yerel bir tv kanalına   davet edilen Orakçı İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’ndeki tecrübelerinin de verdiği deneyimiyle deprem ve kentsel dönüşüm hakkında serkan Aksakal kardeşimle 40 dakika boyunca konuşarak değerli bilgiler verdi. Program sonrasında da kendisini Elazığ havalimanı’ndan  İstanbul’a uğurladık.

Ben  birkaç gün  daha  kalarak ilk günden itibaren hep yanımda olan ve  beni yalnız bırakmayan baba dostum , Yahya Temizer ile  sokak sokak şehri  gezdik. Elimde  kameram;  yıkılan evleri , enkazların kaldırılışı,eski ve  virane görünümlü evlerin yanında kurulmuş olan çadırlarda vatandaşların halini görüntüledim.                             

Doğduğum, çocuklarımı büyüttüğüm mahalle harabeye  dönmüş, bu durumdan yakın akrabalarım da nasibini almıştı. Cana  gelen mala  gelsin dedik. Ama gel gör ki Görüntüler  içimizi sızlattı.

Dönüşüme  yakın zamanlarda  konteynerler  dağıtılmaya  başlandı.Belediye Başkanımızı Başkanı Takdir ve tebrik ediyorum. Maşallah canla başla çalışıyordu. Koltuğunda görmek mümkün değildi henüz 34 yaşındaki genç başkanımızı .

Depremzedelerin 33 ayrı yerde  yemek barınma ihtiyaçları karşılanıyordu belediye tarafından. Aynı zamanda da vatandaşlara suyu 3 ay bedava kullanacakları müjdesini vermişti belediye başkanımız.

Sayın Valimiz ve  özellikle  ETSO başkanımız  Asilhan Arslan  bilgi ve  birikimleriyle koordinasyonu sağlıyorlardı. 

Bu arada okullar da  açıldı ama buruk bir acı vardı öğretmen ve öğrencilerin yüreğinde                                                                                                                                                                                                                              

AZİZ ŞEHRİM NE ZAMAN AYAĞA  KALKACAK ? 

Resmi olmayan rakamlarla 15 bin kişi civarında insanın göç ettiği konuşuluyor. Bu göç dalgası okulların kapanışı ile artacak gibi. Alt yapı sıkıntılı kanalizasyon. Tehlikesine dikkat edilmesi gerekir ki bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmasın.

Şehirin büyümesiyle altyapı çalışmaları çok orantılı gitmemiş anlaşılan.Tabi altyapıdan fazla bulvar,kaldırım ,ışıklandırma gibi görüntü olacak  işlere ağırlık verilince burum gayet normal geliyor.

Genç ve dinamik  başkan  Şahin Şerifoğulları’nın azimli çalışması ile bu sorunların çözüleceğine inancım sonsuz.

Deprem yaşantımızın  bir parçası oldu.Uyurken ,uyanıkken sanki hep sallanıyoruz.

Bir yandan  çığ  felaketi diğer taraftan  gelen şehit  bizi derinden yaralıyor. Bu yazımı  yazarken    33 şehit haberi ile bir kez daha  sarsıldım…

Şehit askerlerimizi içine girdiğimiz şu üç aylarda rahmetle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ‘’Z’’ KUŞAĞI

  10 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz çocukları konuşmalarına, davranışlarına, hayal ve taleplerine bakarak çeşitli sıfatlar ve kuşaklar ismiyle tanımlanmaya çalışılmaktadır. Onlar doğal olarak büyüdükleri ve sahip oldukları teknolojik aletleri hepimizden iyi kullanmaktadırlar. Dijital yerliler olarak kabul edilen “Z” kuşağı için iyi bir eğitim, yaratıcı/öznel, bireysel ve empatik anlayış,  bilgiye ilk elden çabuk erişim sağlayan ve ifade özgürlüğüne imkân veren kendileri çalışmak yerine robotları kontrol ederek daha rahat yaşayacakları bir dünya oluşturmaya imkân sağ...
 • COVİD-19 VE ORGAN YETMEZLİKLERİ !!

  10 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Bugüne kadar, kısa zaman içerisinde birçok doktor ve araştırmacı bizlere covid-19’un gelişimi ve verdiği tahribatlarla alakalı gayet güzel bilgiler verdiler. Bende bu bilgiler doğrultusunda anladığım tespitleri sizinle paylaşacağım.  Covit-19 virüsü gelecekte yeni mutasyonlara uğrayacak ve  tedavi yöntemleri değişecektir. Çünkü covid-19'un saldırdığı  4 mühim organ kalp ,akciger, böbrekler karaciğerdir.  Bu organların iflası ile ölüm gerçekleşir, diger organların yanısıra kalp (ace2 repseptörü virüs akciğer hücrelerin...
 • ALLAH’I ZİKREDELİM , HUZUR BULALIM…

  09 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  İnsan olarak bizleri derinden etkileyen en acı duygulardan biri yalnızlıktır. Yalnızlık sadece  biyolojik olarak tek başına kalmışlık değildir. Çoğu zaman kalabalıklar arasında da kendimizi yalnız hissettiğimiz anlar olur.  Bunun dışında farklı konulardaki  dünya telaşı  nedeniyle günümüzde depresyon denilen  ruhsal bunalıma girmemize yol açan veya bizi huzursuz eden başka sebepler de vardır.                       Bu sıkıntılara göğüs gerebilmenin tek bir yolu vardır.   O da kalbimizi manen doyuma ulaştırmaktır.                     ...
 • Müslüman Mahallesindeki Salyangozcu Netflix!

  09 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada 200 milyona yakın, Türkiye’de ise yaklaşık 4 milyon üyesi ile dijital sinema sektörünün zirvesinde yer alan. ABD kökenli bir platform Netflix. Netflix kısa zamanda ülkemizde gençlerin ve yetişkinlerin ilgisini çekerek, yapımlarını kendilerinin üstlendiği sinema filmlerini ve dizileri kullanıcılarıyla buluşturup, onların beğenisine sunuyor.  Son haftalarda dünya genelinde ilgiyle izlenen 'La Casa De Papel' adlı dizinin bir bölümünde Osman adında bir Türk karaktere yer verildi.  Dizide insanlar...