DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4766032,16%
İstanbul
19°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE VAKTİ

Durmuş Çelen Yazdı…

Durmuş Çelen Yazdı…

Kazakistan’ın jeo politik önemi Çin ile Rusya arasındaki önemli bir köprüdür. Tıpkı Polonya gibi. Polonya’da Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısıdır.

Bu iki kapıyı tuttunuz mu Rusya içerde  bir kocaman ada misali yalnız kalır.

Bu Amerika’nın birinci stratejisi, ikinci stratejisi ise  Çin’in etrafını çevirmek. Amerika gelecekte Çin’i Büyük tehlike görüyor.

Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, bu ülkedeki kalkışmanın bir darbe girişimi olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Bu kalkışma bir darbe girişimi ise, arkasında kim vardır?  Kimler organize etmiştir?

Bu soruların cevabı biliniyor tabi.

Küresel güç mücadelesi içinde ABD’nin rakipleri Çin ve Rusya’dır. Kazakistan’daki darbe girişimi bu ülkenin coğrafi konumu ve jeopolitik önemi nedeniyle sadece bu ülkeyi değil aynı zamanda Çin’i ve Rusya’yı da hedef yapmaktadır.

ABD’nin Küresel birinci rakibi Çin’dir, Rusya ikinci rakiptir. Rusya Amerika için şu an jeo-stratejik rakiptir, Çin ise Global rakip olmanın dışında dünya dengesinde kontrolsüzdür bir güçtür.

 China is the power that can swallow the world.  “  (Çin dünyayı yutabilecek güçtür.)

Bir hayal edin !

Amerika yerine kendimizi koyalım ve  düşünelim Çin’in yükselişini geciktirmek için nasıl bir strateji uygulayabiliriz. Çin’in yükselişini sağlayan en önemli faktör Bir Kuşak-Yol Girişimi’dir.

O halde rakip Çin’in yükselişini dizginlemek için öncelikle Kuşak-Yol Girişimi’nin engellenmesi gerekir.

Kazakistan coğrafi konumu nedeniyle bu amaçla kullanılabilecek en uygun ülkedir.

Çin’in Batı’dan dünyaya açılışı kara kuşaklarıyla sağlanmaktadır. Günümüzde faaliyet halinde olan en önemli kuşak kuzey kuşağıdır. Kuzey kuşağı, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinden baş lar; Kazakistan’a, Kazakistan üzerinden Rusya’ya, Rusya üzerinden de Avrupa’ya ulaşır.

Uygur Türkleri üzerinden Doğu Türkistan’ı karıştırır ve Kazakistan’da istikrarsızlık oluşturursanız, Çin’in faaliyet halinde olan en önemli kara kuşağını böylece engellemek için fırsat yaratmış olursunuz.

Kazakistan jeopolitik açıdan Rusya için de önemlidir. Kazakistan, Avrasya kıtasının kalesi olan Kalpgah’ın içerisindedir ve Türkistan bölgesinde Rusya’nın yumuşak karnını oluşturur.

ABD, NATO üzerinden Ukrayna meselesinde Rusya’yı sıkıştırmaktadır. Rusya ise Ukrayna sınırına yığınak yaparak buna karşılık vermiştir.

Gerilim arttıktan sonra Putin Amerika’nın önüne güvenlik anlaşması koymuştur ve bu gerilim hâlâ devam etmektedir.

ABD ile Rusya arasındaki gerilim Ukrayna üzerinden devam ederken, ABD Rusya’ nın yumuşak karnını oluşturan Kazakistan’da yeni bir  cephe açarak Rusya’yı o bölgede meşgul etmek  istemektedir.

Kazakistan çok geniş bir coğrafyaya sahiptir. 19 milyonluk nüfusu olan bir kara ülkesidir, denize çıkışı yoktur. Kazakistan’ın Rusya’dan bağımsız hareket etmesi Amerika’nın işine gelecektir. Eğer Kazakistan’da Batı yanlısı bir yönetim gerçekleşirse, bu ülkenin Rusya ile bağlantısını kontrol etmiş olursunuz. Ayrıca Kazakistan’dan Çin’e uzanan petrol boru hattı ve Türkmenistan’dan gelip Kazakistan üzerinden Çin’e açılan doğalgaz boru hatlarını da kontrol etmiş olursunuz.

19 milyon nüfusu olan Kazakistan’ın bu kadar geniş bir coğrafyanın güvenliğini tek başına sağlaması mümkün değildir.

Kazakistan’da değişik etnik gruplara ait unsurlar bulunmaktadır ve bunlar Kazakistan için güvenlik hassasiyeti oluşturmaktadır.

Kazakistan’da farklı etnik gruplardan iş birlikçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu kalkışmadan önce organize edildiğini söyleyebiliriz.

Rusya, Koektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ile Kazakistan’da inisiyatifini kullanmış ve bu coğrafyada stratejik üstünlük kazanmıştır.

Eğer Kazakistan’daki darbe girişimi başarılı olsaydı ve Kazakistan’ı ABD’nin ve  Batı’nın kontrolüne girmesi sağlansaydı, hem Rusya’ya hem de Çin’e karşı bir taşla iki kuş vurmuş olacaktı.

ABD, küresel güç mücadelesi içinde stratejik Kazakistan’ı yanına er geç alma mücadelesini sürdürecektir, çünkü Amerika sistemli kurttur günlük plan yapmaz, Amerika Kazakistan’da yenilmedi sadece ben geldim oradayım dedi.

Yarın göreceksiniz Afganistan’da Kabil’de olduğu gibi stratejik üssünü Türk Ordusu ile kuracaktır.

Tabi Rusya’nın da güveni ile birlikte Rusya’sız o coğrafyada tutunmak hayal olur.

Çin’in global ekonomi ve demografik istila tehlikesine karşı Çin’in dışında yaşayan dünya devletlerinin, dünya ırklarının, dünya madenlerinin, dünya rezervlerinin, dünya eko sisteminin kontrolsüz bir rejimle kontrolsüz bir yönetim gücünün eline geçerse tehlike değil midir, o zaman gelince mi dünyayı yöneten süper güçler ve ona bu konu da destek verecek dünya devletleri her halde o günü beklemeyecektir.

Diyorum ki Kazakistan tam bağımsız olsun ancak Çin’in güdümünde olmasın.

Hangi Türk Çin’liden kız alır kız verir. Hangi Rus Kız alır kız verir, Avrupalı alır mı ? Ortadoğu alır mı ?  Ne müslüman ülkeler, ne Yahudiler ne de hristiyanlar ne kız alır ne kız verir gerçek budur.

Sebebi ırksal değil yaşam kültürü, din,sosyo psikokojik nevroz sendromu olan bir toplum. Yaşam psikozu olan köpek yiyen, böcek yiyen ilkel yaşayan milyonlar var sosyal gelişme kültü ve kültürü dünyanın diğerlerinden oldukça geride.

Bakınız Çin kült ve kültüründen bahsetmiyorum. Nüfusun tamamı içindeki yaşam sendromundan bahsediyorum.

Algıdan bahsediyorum. Sosyaliteden bahsediyorum ve dünya nüfusu hızla azalırken Çin’de hala nüfus hızla artıyor.

Meselelere bir de bu gözle bakalım bir de bu gözle araştıralım,

Saygılarımla

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.