DOLAR 16,6309 -0.33%
EURO 17,4553 -0.77%
ALTIN 973,46-0,25
BITCOIN 334363-2,63%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

Karadeniz gazı için tarihi adım! Erdoğan: 2023’te sistemde olacak

Karadeniz gazı için tarihi adım! Erdoğan: 2023’te sistemde olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos’ta ‘Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’nde açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Geçen yıl temelini attığımız doğal gaz işleme tesisimizin inşası süratle devam ediyor. Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğal gaz keşfi olan Karadeniz gazında kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Doğal gaz için ilk kaynağımızı bugün yapıyoruz. Gaz karaya gelince işlenecek, ayrıştırma işlemleri yapıldıktan sonra milli doğal gaz iletim sistemimize aktarılacak. 2023’ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı milli iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Sahası, pik üretime inşallah 2026’da ulaşacaktır. Buradaki çalışma Kasım’ın ilk haftası bitecek. Karadaki doğal gaz taşıma kapasitemizi de artıracağız. Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği her kazanımın gerisinde çok büyük bir emek, sabır ve gayret vardır. Bugünlere birilerinin ihsanıyla değil, ter dökerek geldik, hedeflerimizi gerçekleştirmek için çok çalıştık.

Her defasında ya bir yol bularak ya da bir yol açarak milletimizin hasretini çektiği eserlere kavuşturduk. Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalarla birlikte tüm dünyada petrol ve doğal gaz fiyatları zirveye ulaştı. Enerjide bir taraftan tedarik kaynaklarımızı çeşitlendirirken diğer taraftan da ülkemizin potansiyelini tam manasıyla çıkarmaya çalışıyoruz.

4.SONDAJ GEMİSİNİN ADI ABDÜLHAMİD HAN

Daha önce kiralamaya veya benzeri yöntemlerle yürüttüğümüz arama çalışmalarını kendi imkanlarımıza yürütmeye karar verdik. Sondaj gemilerimizi son dönemde attığımız bir adımla 4’e çıkardık. Kendi sondaj filosuna sahip dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline geldik. Yeni nesil teknolojiye sahip bu dördüncü gemimiz filomuzu çok çok güçlü hale getirdi. Az önce arkadaşlarımızla şöyle bir değerlendirme yaptık, dördüncü sondaj gemimizin adını, bu bölgede Sultan Abdülhamid yapmış olduğu çalışmalarla özellikle sismik araştırma çalışmalarıyla bir döneme ismini vermiş. Bu geminin adını Abdülhamid Han olarak belirlediğimizi açıklayalım. Mersin’de sondaj öncesi teknik hazırlıkları yapılıyor. Biz enerjiyi bir gerilim ve çatışma alanı değil bölgesel işbirliği olarak görüyoruz.

Karadeniz doğal gazının hanelerde kullanılmasıyla önemli bir psikolojik eşik daha aşılmış olacaktır. Unutmamalıdır ki, Karadeniz gazının miktarı kadar tamamen yerli imkanlarla bizim böyle tarihi bir keşfe imza atmamız da önemlidir. Türkiye’yi, enerji arz güvenliği sorununu tamamen çözmüş bir ülke yapıncaya dek mücadelemize çok yönlü şekilde devam edeceğiz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PAYLAŞIM

Twitter hesabından paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün, ülkemizin şu ana kadarki en büyük doğal gaz keşfi olan Karadeniz gazında kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. İnşallah 2023’ün ilk çeyreğinde, ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı millî iletim sistemimize aktarmış olacağız.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.