Geçmişten günümüze pandemi tüm yönleriyle değerlendirildi

Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Pandemi’ adlı çalıştay gerçekleştirildi.

Geçmişten günümüze pandemi tüm yönleriyle değerlendirildi
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda ki programa Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediyesi Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, protokol üyeleri, davetli konuşmacılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çalıştay Organizasyon Komitesi Başkanı ve Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Yaşayanlar, 2019 yılında hayatımıza giren, 2020 ve 2021 yıllarını etkileyen Covid-19 sürecini ve pandemileri tüm yönleriyle değerlendirmek amacıyla bu çalıştayı düzenlediklerini belirterek konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz yaptığı konuşmada, çalıştay dahilinde çeşitli zamanlarda meydana gelen pandemilerin ve mücadele yöntemlerinin konuşulacağını ifade etti. Farklı salgınların ortaya çıkmaya devam edeceğini söyleyen Dr. Yasin Yılmaz, bu süreçlerde kriz yönetiminin önemi üzerinde durarak, programdaki değerlendirmelerin gelecek için ışık tutacağını sözlerine ekledi.

Milyonlarca kişi öldü

Rektör Nedim Sözbir, Covid-19 virüsü ile dünyada ciddi salgın oluştuğunu dile getirerek bu süreçte milyonlarca kişinin öldüğünü ifade etti. Dünyada sosyolojik, psikolojik ve ekonomik açıdan ciddi problemlerin yaşandığını belirten Rektör Sözbir, bu çalıştay ile pandemilerin oluşumunu, etkilerini ve sonuçlarını tartışacaklarını dillendirerek programın faydalı olmasını temenni etti.

Valisi Selçuk Aslan, dünyada daha önce de pek çok salgın hastalık yaşandığını ve bölgelere göre bağışıklık sisteminin geliştiğini ifade etti. Salgın ortaya çıktığında bağışıklık sisteminin o hastalığa alışık olmadığı için büyük tahribat yapabildiğini söyleyen Aslan, modern tıp ve deneylerle bu salgınlara çözüm bulunduğunu sözlerine ekledi. Pandemilerin halk sağlığından kamu güvenliğine kadar geniş çaplı bir süreç olduğuna dikkat çeken Vali Aslan, çalıştayın hayırlara vesile olmasını diledi.

Programa çevrim içi olarak katılan Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, dünyadaki salgınlardan örnekler paylaşarak Covid-19 pandemisinin kısa kronolojisinden bahsetti. Ülkemizde; tecrübe, güçlü liderlik, iş birliği, sağlık altyapısının yeterli ve esnek olması, mobil sağlık hizmetlerinin güçlü şekilde kullanılması, kamuoyunun sürekli ve şeffaf biçimde bilgilendirilmesi gibi faktörlerin etkisiyle salgın yönetiminin başarılı bir şekilde yürütüldüğünün altını çizen Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Düzce ve Samsun’da pandemi sürecindeki yaptıkları çalışmalardan söz ederek programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Protokol ve açılış konuşmalarının ardından programın paneller bölümüne geçildi. Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Yaşayanların yönetiminde “Tarihte Pandemiler” adlı ilk panelde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nuran Yıldırım sunumunu gerçekleştirdi.

Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Arbak’ın yönetiminde “Tıbbi Perspektiften Covid-19 Pandemisi” adlı ikinci panelde; Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk ile Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Yıldız bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Taşkesen’in yönetiminde “Pandemi ve Toplum” başlıklı üçüncü panelde; Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık ile İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt konuşmalarını gerçekleştirdi.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç’un yönetiminde “Pandemi Psikolojisi” başlıklı dördüncü panelde; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Yalçınkaya Alkar ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlkiz Altınoğlu Dikmeer sunumlarını paylaştı.

Düzce Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kara’nın yönetiminde “Pandemi Ekonomisi” başlıklı beşinci ve son panelde ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengizhan Yıldırım ile Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Dilek konuyla ilgili bilgi ve tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

Panellerde, ülkemizin farklı üniversitelerinden ve Düzce Üniversitesi’nden akademisyenler, pandemiyi; tarihi, tıbbi, sosyoloj, psikoloji ve ekonomi perspektiflerinden değerlendirerek tüm yönleriyle ele aldı.

19 Eki 2023 - 10:39 - Sağlık

Mahreç  Semih Kavak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.