Bakan Vedat Işıkhan: Zorla çalıştırma ve insan ticareti bizim lügatimizde bulunmamaktadır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Zorla çalıştırma ve insan ticareti bizim lügatimizde bulunmamaktadır. Toplumun tüm kesimlerinin ve bu alanın temelinde yer alan özel sektör işletmelerinin bu anlayışı sahiplenmesi ve taşın altına elini koyması başarıya ulaşmanın temel anahtarıdır” dedi.

Bakan Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü ortaklığında düzenlenen, “İttifak 8.7 Ulusal Stratejik Çalıştayı”na katıldı. İttifak 8.7 Ulusal Stratejik Çalıştayı’nda konuşan Bakan Işıkhan, Gazze'de İsrail tarafından hastaneler, okullar, ibadethaneler, masum ve savunmasız sivillerin bulunduğu her yerin hukuksuzca, acımasızca ve vahşice vurulduğunu söyledi. İsrail'in açıkça bir soykırım suçu işlediğini belirten Işıkhan, "Coğrafya fark etmeksizin dünyadaki tüm halklar ve tüm insanlık bu vahşetin bir an önce son bulması yönünde her gün tepkisini ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın riyasetinde Türkiye'nin bu acının son bulması için insani yardım ve diplomatik temaslarla her türlü çözüm yoluna başvurduğunu söyleyen Işıkhan, bu çabaların bölgeye huzur gelene kadar devam edeceğini belirterek, "İnsani ve uluslararası değerleri yok sayarak Filistin halkına yaşatılan bu zulmü ve şiddeti lanetliyor, mazlum ve masumların yanında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.
Türkiye Yüzyılı'nda barış ve huzur iklimini tesisin en somut adımının Türkiye'yi her bakımdan daha güçlü bir küresel aktör haline getirecek verimli çalışmalara imza atmak olacağını vurgulayan Işıkhan, “Bir taraftan Gazze'de çocukların yaşama hakkını konuşurken bir taraftan da bugün dünya çocuklarının hakları içinde mücadele veren İttifak 8.7 kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalıştayımız da tam olarak böyle bir amaca hizmet etmektedir” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın ortaya koyduğu Türkiye Yüzyılı vizyonunun, çalıştayın gelecek döneme ilişkin iki temel hedefinden birisi olduğunu belirten Işıkhan, “Diğeri ise küresel ölçekte referans hedefi olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıdır. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarının temel misyonu kimseyi geride bırakmama yaklaşımıyla 2030 hedeflerine ulaşmaktır. Bizim de köklü sosyal devlet anlayışımızın temelinde her kesimin korunduğu, gözetildiği ve geleceğe güvenle baktığı bir sistem anlayışı yapmaktadır. Bu anlayışa uygun olarak 8. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları da insana yakışır iş ve ekonomik büyümeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamdaki alt hedeflerimizden biri olan 8.7 hedefiyle daha spesifik olarak zorla çalıştırma, modern kölelik, insan ticareti ve çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir” dedi.
Ülkenin geleceği olan çocuklar için küresel politikaların oluşturulmasına ve uygulanmasına önemli katkılar sunabilecek bir rehber haline geldiklerini belirten Bakan Işıkhan, “Türkiye'de bu birikimin oluşmasında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile 138 ve 182 sayılı ILO sözleşmelerine uyumlu olarak hazırlanan Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programımızın çok önemli bir yeri bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Zorla çalıştırma ve insan ticareti bizim lügatimizde bulunmamaktadır”
İnsanı odak alan ve geleceğe yatırım yapan bir ülkede çocuk işçiliğine müsamaha gösterilmeyeceğini dile getiren Bakan Işıkhan, “Zorla çalıştırma ve insan ticareti bizim lügatimizde bulunmamaktadır. Dünya görüşü insanı yaşatmak üzerine inşa edilmiş bir medeniyetin mensupları olarak insani kalkınma, temel insani haklar, emek ve hak kavramları tüm çalışmalarımızın odak noktasını oluşturmaktadır” dedi.
Tüm diyalog mekanizmalarını bu kapsamda etkin şekilde sürdürdüklerini söyleyen Işıkhan, uluslararası norm ve standartlara uyumlu, yeniliklere açık, insana yakışır bir çalışma hayatının özellikle çocuk işçiliği gibi insan haklarına aykırı bir durumun önlenmesinden geçtiğini belirtti.
Avrupa Birliği'ndeki, firmaların insan haklarını gözeten ve çevreye duyarlı ticari faaliyetlerine yönelik yasa çalışmalarını bakanlığının dikkatlice takip ettiğini anlatan Işıkhan, bu gelişmelerin çalışma hayatında insan haklarının korunmasına yönelik özellikle özel sektöre önemli görev ve sorumluluklar yüklediğini söyledi.
İnsan haklarına saygılı ve çocuk işçiliğinin olmadığı bir çalışma hayatının sadece devlet kurumları üzerinden inşa edilemeyeceğini dile getiren Işıkhan, "Toplumun tüm kesimlerinin ve bu alanın temelinde yer alan özel sektör işletmelerinin bu anlayışı sahiplenmesi ve taşın altına elini koyması başarıya ulaşmanın temel anahtarıdır” dedi.
Bakanlık olarak çalışma hayatının tüm tarafları ve ilgili tüm kesimleriyle sosyal diyalog anlayışıyla çalışmaları yürüttüklerini işaret eden Işıkhan, çalışma hayatının geleceği adına en iyi sonucu ortaya koymak için tüm iletişim kanallarını açık tuttuklarını, sosyal diyalog mekanizmalarını ise etkin ve verimli bir şekilde kullandıklarını anlattı.
Çalışma barışının ve endüstri ilişkilerinin geliştirilmesi temel amacıyla oluşturulan Üçlü Danışma Kurulunu 5 yıl sonra Türkiye Yüzyılı'nda sosyal diyalog gündemiyle yeniden topladıklarını hatırlatan Işıkhan, “Yakın zamanda inşallah Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Çalışma Meclisimizi de çalışanlarımızın ve işverenlerimizin sorunlarını gündeme taşımak ve çözümler üretmek amacıyla bir araya getireceğiz. Bugün burada bizleri bir araya getiren yine çalışma hayatına ciddi etkileri olan insan hakları odaklı konuların ortak akıl ve istişare ile çözüme kavuşturulması yönünde inancımız tamdır. Bu anlayış çerçevesinde bugün çalışma hayatında insan haklarının korunması ve insana yakışır işlerin teşvik edilmesi perspektifi konuları ele alınarak ulusal önceliklerimizi belirleyecek olan İttifak 8.7 yol haritamızı inşallah sizlerin desteğiyle, katılımıyla oluşturacağız. Cumhuriyet'imizin 100. yılını idrak ettiğimiz bu anlamlı günlerde çalıştaya ev sahipliği yapıyor olmanın da büyük bir memnuniyetini taşımaktayız” şeklinde konuştu.

26 Eki 2023 - 04:00 - Ekonomi

Mahreç  Mesut Acar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.