KKTC Cumhurbaşkanı Vekili Töre: "Kahramanlık bayrağı yere düşürmemektir"

“Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği organizasyonunda Kardeş KKTC’nin Cumhuriyet Meclisi başkanı Zorlu Töre ile “Azerbaycan-KKTC arası ilişkiler| Kıbrıs Doğu Akdeniz'de Türklerin Ebedi Kalesidir” konulu toplantı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre “Azerbaycan-KKTC arası ilişkiler| Kıbrıs Doğu Akdeniz'de Türklerin Ebedi Kalesidir” konulu toplantısına online olarak bağlanarak katılımcılara açıklamalarda bulundu.
Zoom platformu üzerinden Azerbaycan “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği’nin düzenlediği “Azerbaycan-KKTC arası ilişkiler| Kıbrıs Doğu Akdenizde Türklerin Ebedi Kalesidir” konulu toplantısı gerçekleşti. Etkinliğe KKTC’den Meclis Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan’dan “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev ve diğer STK temsilcileri ile genç diplomatlar yer aldı.
Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre, etkinliğe katılanları selamlayarak, her üç devletin de birbirine soy bağıyla bağlı bir topluluk olduğunu, aynı kaderi, aynı acıyı paylaştığını vurguladı. Konuşmasında Töre: “Avrupa devletleri birliği var, Arap devletleri birliği var, İskandinav devletleri birliği var, Türk devletleri birliği neden daha da inkişaf etmesin?” ifadelerini kullandı.

TÖRE: AZERBAYCAN-KKTC İLİŞKİLERİ ARTAN BİR ÇİZGİDE GELİŞMEKTEDİR VE BU BİZLERİ MUTLU EDİYOR
Meclis Başkanı Töre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İLHAM ALİYEVin Türkiye'ye ziyareti çerçevesinde: “Azerbaycan, Şuşa'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatının toplantısına KKTC’nin Cumhurbaşkanı ERSİN TATARI da davet edeceğiz.” - konusuna değindi. Bu mevzunun Azerbaycan-KKTC arası ilişkilerin artmasındaki önemine vurgu yaptı. Töre konuşmasında “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyetinin biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için mühim önemi var” dedi.
Töre sözlerinin devamında ise “Azerbaycan nasıl ki zulümler yaşadığı halde bayrağını göklerde dalgalandırdı nasıl kararlı durdu bizde aynı şekilde KKTC bayrağımızı dalgalandırıyoruz ve göndere çekilen bayrağımız asla inmeyecektir” ifadelerini kullandı.
TÖRE “Ebedi Birlik” şemsiyesi altında birleşen Türk dünyası gençlerine: “Sizler birer bayraksınız! Bayrağı asla yere düşürmeyeceksiniz! Yere düşenin elinden bayrağı kapıp daha da ileri koşacaksınız! Ve Türk Milletinin yüksek menfaatlari için nerede olursanız olun Azerbaycan'ın, Türkiye'nin, KKTC-nin ve diğer Türk devletlerinin bayrağını daha da zirvelere taşıyacağız. Hedef daim zirve olmalıdır! Gençlerimizin daima böyle idealleri olması gerekir! Biz vatan için, bayrak için, din için, millet için can verenleri minnetle anıyoruz!” - söyledi.
Zorlu TÖRE konuşmasının sonunda merhum Nihal Atsızın: Kahramanlık ileri atılıp geri dönmemektir! Kahramanlık bayrağı yere düşürmemektir! Kahramanlık yere düşenin elinden bayrağı kapıp daha ileri koşmaktır! Kahramanlık Türk Milletinin yolunda son nefesimize kadar devam etmektir!” - sözlerini aktardı

ALİYEV: BİRLİKTELİĞİMİZ EBEDİ OLACAKTIR
“Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliği Başkanı Şahin Aliyev, projenin amacı ve Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve “Ebedi Birlik” Gençlik Kamu Birliğinin KKTC ile ilgili yaptığı programların önemi hakkında geniş bilgi verdi. ”Kıbrıs: Doğu Akdenizde Türklerin Ebedi Kalesi” adlı Azerbaycan Türkçesinde yazdığı kitabın önemine değindi ve Türk dili konuşan ülkelerin dostluk, kardeşlik ve ittifak bağlarını güçlendirmek için çalışmaları gerektiğini vurguladı. O sözlerinde düzenledikleri projenin amacının Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs devletlerinin ortak faaliyetlerinden elde edilecek katkıları teşvik etmek, birlik ve eşitliğimizi güçlendirmek olduğunu söyledi.

Soru-cevap bölümünde de Türk dili konuşulan ülkelerden gençler aktif rol aldılar.

22 Şub 2024 - 11:15 - Diğer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.