Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun kaleminden : AFYONKARAHİSAR’DA TARİHİMİZE SAHİP ÇIKTIK -1

27 Ağustos günü şanlı ordumuz Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtarmıştır. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar'a taşınmıştır. Bu karargâh şu anki Zafer Müzesidir.

Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun kaleminden : AFYONKARAHİSAR’DA TARİHİMİZE SAHİP ÇIKTIK -1
Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun kaleminden : AFYONKARAHİSAR’DA TARİHİMİZE SAHİP ÇIKTIK -1
Haber albümü için resme tıklayın

Afyonkarahisar'ımız Zaferin Kazanıldığı Topraklardır…

Mustafa Kemal ve silah arkadaşları 24 Ağustos 1922 tarihinde karargâhı Akşehir’den Şuhut’a taşımışlardır. Şuhut ilçemizdeki Hacı Veli’nin konağı, Büyük Taarruz Karargâhı (Atatürk Evi) olarak belirlenmiş ve taarruz planları burada yapılmıştır. Dolayısıyla tarihi bakımdan çok önemli olan Büyük Taarruz Karargâhını, Bakanlığım döneminde Başkomutan Tarihi Milli Parkı’na dâhil ettik. Ardından yıkılmaya yüz tutan bu yapıyı restore ettik, çevresini genişlettik ve çevre düzenleme çalışmalarını gerçekleştirerek vatandaşlarımızın ziyaretine açtık.

Şanlı Ordumuz, Şuhut’a geldiğinde, Şuhutlu fedakâr ve misafirperver halkımız, elinde avucunda kalanlarla yaptığı Şuhut’un meşhur keşkeğinden ordumuza ikram etmişlerdir. Dolayısıyla Büyük Taarruz Karargâhının restorasyonundan sonra, bu tarihi geleneği yaşatmak maksadıyla “Şuhut Keşkek Evi” projesi hayata geçirilmiştir.

Şanlı Ordumuz, 26 Ağustos günü sabah ezanıyla birlikte, ilk top atışını yaparak Büyük Taarruzu başlatmış ve Sinanpaşa Ovasına inmiştir. Ordumuz, 26 Ağustos günü büyük bir mücadele vererek Büyük Kaleciktepe’den Çiğiltepe’ye kadar olan 15 km’lik bölgeyi düşman işgalinden kurtarmıştır.

Kahramanlarımızın aziz hatıralarını yad etmek için “26 Ağustos Tabiat Parkını ve İstiklal Tanıtım Merkezini” Kazandırdık. Daha önce bir çöplük durumunda olan alanı tanzim ettik ve büyük yatırımlar yaptık. Çevre düzenleme ve peyzaj uygulamalarını yaparken bir gölet inşa etmeyi de unutmadık. Tabiat Parkı içerisine Büyük Taarruzu ve istiklalimizi konu alan panoramik “İstiklal Tanıtım Merkezi” inşa ettik.

27 Ağustos Günü Afyonkarahisar Düşman İşgalinden Kurtarıldı…

27 Ağustos günü şanlı ordumuz Afyonkarahisar’ı düşman işgalinden kurtarmıştır. Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar'a taşınmıştır. Bu karargâh şu anki Zafer Müzesidir.

Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Zafer Müzesi ile bizzat ilgilendim. Müze ile alakalı restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını da vermiştim. Ancak yapıda risk olduğunda Zafer Müzesi depreme karşı daha dayanıklı hale getirilmesi mecburiyeti ortaya çıkmıştır. Çatısının dahi yenilenmesi gerekmiştir. Daha önce beyanat vermiştim: “Zafer müzesinde süren büyük onarım ve güçlendirme projesi çerçevesinde öncelikli hedefimiz bu yapıyı depreme karşı dayanıklı hale getirmek, ardından da restore ederek daha görkemli bir şekilde hizmete sunmaktır.

Burası çeşitli maksatlarla kullanılmış bir yerdir. Özellikle yeniden restore edilmesi gerektiği tarafıma iletildiği zaman burada tarihi esere hasar verme ihtimali olan birtakım eklentiler olduğunu tespit etmiştik.

Bu incelemeler sonrasında depreme dayanıklı aslına uygun bir yapı inşa edilmesi için talimat verdim. Neticede burası Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’ne göre ihale edilmiştir. Burası bir tarihi eserdir ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve koruma kurullarının denetimi altındadır. Bu restorasyon çalışmaları titizlikle yapılmak durumundadır. Tarihi eserlerin ihya çalışmalarının kontrol ve denetim altında titizlikle yapılması elzemdir.

Biz burayı Afyonkarahisarımız’a çok iyi bir şekilde yeniden müze olarak sunmak istiyoruz. Yapılan depreme karşı güçlendirme ihalesi neticesinde bu tarihi binayı ilimizin ve ülkemizin en önemli müzelerinden biri haline getireceğiz. Neticede

Restorasyon işinin bitmesinin ardından iç mekân düzenlemesi yapılacak ve Zafer Müzesi orijinal hali olan Cumhuriyet Öncesi mimari yapısına kavuşacaktır. Ayrıca iç mekân düzenlemesi ile o dönemde kullanılan materyallerle Zafer Müzesi zenginleştirilerek, istiklal harbi zamanında yaşananlara ışık tutan bir müze haline gelecektir.”

Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürlüğü Uzun Devreli Gelişme Planında Zafer Müzesi Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak öngörülmüştür ve Zafer Müzesinin Röleve Restitüsyon ve Restorasyon projeleri hazırlanmış, Doğa Koruma Genel Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünce onaylanmıştır.

Zafer Müzesinin Askıya Alınması ve Betonarme Eklentilerinin Kaldırılması İşi Afyonkarahisar İl Özel İdaresi tarafından ihale edilmiş ve 22/10/2021 tarihinde işyeri teslimi yapılarak işe başlanmış ve Zafer Müzesinin Askıya Alınması ve Betonarme Eklerinin Kaldırılması İşi ihalesi kapsamında restorasyon projesinde belirtilmiş olan, yapıya sonradan eklenen ve yapılan analiz ve hesaplamalarda yapıya zarar vermekte olan betonarme kolon ve kirişler kaldırılmıştır. Aynı zamanda sonradan kapatıldığı bilinen 1.kat betonarme döşeme kırılarak kaldırılmıştır. İç mekânda bütün bu kaldırma işlemlerinin yapılabilmesi için ahşap çatı taşıyıcıları, çatı yalıtım ve kaplamaları da kaldırılmıştır.

Zafer müzesinin restorasyonu için önce binanın güçlendirme işlemlerinin yapılması planlandığından, Afyonkarahisar İl Özel idaresi tarafından “Zafer Müzesinin Statik Güçlendirme ve Restorasyon İşi” ihalesi yapılmış, 14.06.2023 tarihinde müteahhit ile restorasyon sözleşmesi imzalanmıştır. Bu ihale kapsamında güçlendirme yapılacak yüzeyler taştan ve pürüzden arındırılmış, hidrolik enjeksiyon uygulanmış, koruyucu derz ile boşluklar doldurulmuş ve elektrik ile ısınma sisteminin altyapısı ve güçlendirme yapılan yüzeylerde koruyucu sıva uygulaması tamamlanmıştır.

Afyonkarahisar İl Özel İdaresi tarafından 23.11.2023 tarihinde Zafer Müzesi 2. Etap Güçlendirme, Restorasyon ve Tefrişat Yapım İşi ihalesi yapılmış olup 15.12.2023 tarihinde firma ile sözleşme imzalanmıştır.  İl Özel İdaresi tarafından Afyonkarahisar Valiliği’ne sunulan iş programına göre, iç cephe çelik konstrüksiyon gezinme platformu ve ince sıvalar ile birlikte restorasyon işinin %80’i tamamlanmış olup ahşap ve kapı pencerelerin boyası ile teşhir ve tanzim dolaplarının imalatı da yapılmaktadır. Zafer Müzesi Restorasyonu işinin 27 Ağustos 2024 tarihinde tamamlanarak ziyarete açılması planlanmaktadır.

Netice olarak Koruma kurulu kararları doğrultusunda bina depreme karşı güçlendirilmiş, çatısı yenilenmiş olup, iç mekân düzenlemesi ile o dönemde kullanılan materyallerle Zafer Müzesi zenginleştirilme işlemleri yapılmaktadır. Görkemli olması için “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü” geçtiğimiz günlerde 20 Milyon TL ilave ödenek göndermiştir.

20 Nis 2024 - 00:02 - Kültür Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.