DOLAR 16,6804 0.2%
EURO 17,4416 0.22%
ALTIN 975,960,33
BITCOIN 324583-2,45%
İstanbul
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

Yatırım yeri tercihlerinde tedarik zincirlerinin dayanıklılığı ve devamlılığı öne çıkıyor

Yatırım yeri tercihlerinde tedarik zincirlerinin dayanıklılığı ve devamlılığı öne çıkıyor

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) Dünya Yatırım Raporu’nun Türkiye lansmanı ile başlayan YASED Küresel Yatırım Günleri 2022 etkinlikleri, düzenlenen webinarla (çevrimiçi etkinlik) devam etti. Webinarda YASED Başkanı Ayşem Sargın ve İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen, küresel yatırımlardaki güncel eğilimleri ve bu eğilimlerin gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye özelindeki yansımalarını değerlendirdi.

YASED Küresel Yatırım Günleri 2022 kapsamında düzenlenen webinarda konuşan YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Sargın, küresel asgari kurumlar vergisi uygulamasıyla, önümüzdeki dönemde uluslararası yatırım çekmek için mali teşviklerin yerini nakit destekler gibi farklı teşvik uygulamaları ile yatırım ortamının elverişliliği gibi rekabet unsurlarının almasının beklendiğini söyledi. Önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkeler için yüksek bir rekabet yaşanmasının beklendiğini ifade eden Sargın, yatırımcıların risk algısının yatırımların yönünü belirleyen en önemli faktörlerden biri olacağını vurguladı.

İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen ise webinarda yaptığı konuşmada, çok uluslu şirketlerin yatırım yeri tercihlerinde verimlilik kadar tedarik zincircilerinde dış şoklara karşı dayanıklılık kriterinin öne çıktığını söyledi. Dijital çok uluslu şirketlerin yatırımlarının aktif değeri açısından diğer sektörlere göre daha hafif kaldığını belirten Sinan Ülgen, ancak yatırımda bulundukları ülkelerdeki dönüşümü hızlandırdıklarını ve uzun vadede yatırım alan ülkelerin ekonomilerine önemli katkıları olduğunun altını çizdi. Küresel asgari kurumlar vergisi uygulaması hakkında da görüşlerini belirten Ülgen, bu uygulamanın gelişmekte olan ülkelerde vergi gelirlerinin artmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

YASED Küresel Yatırım Günleri 2022 etkinliklerinin ilk programında Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) hazırladığı Dünya Yatırım Raporu’nun Türkiye lansmanı gerçekleştirilmişti. Unctad raporunun dünya genelinde kamuoyu ile paylaşıldığı 9 Haziran 2022’de YASED ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte UNCTAD temsilcisi Amelia Santos-Paulina, katılımcıları rapor hakkında bilgilendirmişti.

YASED Küresel Yatırım Günleri 2022 etkinlikleri, 23 Haziran 2022 tarihinde YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Sargın’ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu misafir edeceği ve Türkiye’nin uluslararası yatırım görünümünün değerlendirileceği etkinlik ile son bulacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.