DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3581220,19%
İstanbul
27°

AÇIK

Sebilürreşad yazarı Prof. Dr. Ergün Yıldırım, 11. Uluslararası Dergi Fuarı’nda söyleşi gerçekleştirecek

Sebilürreşad yazarı Prof. Dr. Ergün Yıldırım, 11. Uluslararası Dergi Fuarı’nda söyleşi gerçekleştirecek

TÜRDEB’in 8-12 Haziran tarihlerinde Sirkeci Garı’nda düzenlediği 11. Uluslararası Dergi Fuarı’na İstanbul İslamcılık Fikrayati ve Dergicilik söyleşisine konuşmacı olarak Sebilürreşad yazarı Prof. Dr. Ergün Yıldırım katılıyor. Söyleşi, 10 Haziran 2022 Cuma saat 14.00’da Sirkeci Gar gerçekleştirilecek.

Ergün Yıldırım Kimdir?
Ergün Yıldırım 1965 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur.

Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. İstanbul’da Kitap Dergisi, Bilgi ve Hikmet, Yeni Zemin gibi dergilerin yönetiminde yer almış ve çeşitli katkılarda bulunmuştur. Siyaset sosyolojisi, Din sosyolojisi ve aile sosyolojisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde profesör olarak görev yapmıştır. 2015 yılından itibaren Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde dekan olarak görev yapmaktadır, aynı zamanda Sebîlürreşad dergisinde yazar olarak makele yayınlamaktadır.

Sebîlürreşâd dergisi geçmişi

Türkçe Sebîlürreşâd, İslamcılık fikriyatını yaymak için 1908 Ağustos’unda Mehmet Âkif Ersoy’un desteği ile Eşref Edip Fergan’ın başyazarlığında Sırat-ı Müstakim adıyla çıkarılmaya başlanan ve Millî Mücadele yıllarında öncü yol oynayan dergi.

İslamcılık hareketinin en önemli yayın organı olan derginin en büyük özelliklerinden birisi de Safahat’ın tamamına yakınının burada yayımlanmış olmasıdır. 1925’te Takrir-i Sükûn Kanunu ile kapatılan dergi, 1948’in Mayıs ayında tekrar, latin alfabesiyle neşredilmeye başlandı. 1966 yılında yayın hayatına son verildi.

Sırat-ı Müstakim, başyazarlığını Mehmet Âkif’in yaptığı ve İslamcılık düşüncesinin kendini kurduğu, İslamcılık hareketinin tezlerini oluşturduğu haftalık yayınlanan bir İslami dergiydi. 1908-1925 yılları arasında, 641 sayı yayımlanmış ve 183. sayıdan sonra Sebîlürreşâd adıyla yayımına devam edilmiştir.

İstanbul’da çıkarılan dergi, Anadolu’nun birçok bölgesinde de yayımlanmış, ilaveten Rusya, Hindistan ve Orta Doğu Müslümanlarının da gündemini belirleyebilmiştir.[2] Ebül’ulâ Mardin ve Eşref Edip’in kurduğu bu haftalık derginin yazarları arasında başta Mehmet Akif olmak üzere Abdülaziz Çaviş, Bereketzade İsmail Hakkı, Babanzade Ahmet Naim, Ferit Kam, Mehmet Fahrettin, İzmirli İsmail Hakkı, Tâhirü’l-Mevlevî, Aksekili Ahmet Hamdi, Mehmet Şemsettin Günaltay, Manastırlı İsmail Hakkı, Bursalı Mehmet Tahir, Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu vardır.

Derginin genel politikası İslam birliği, İslam ahlakı, Kur’an ve sünnete dönüş, Avrupa’nın sadece teknolojisinin alınması üzerinedir.

Yeniden yayın hayatına başlaması
Sebîlürreşad, 50 yıl aradan sonra 14 Ağustos 2016 tarihi ile yeniden Ankara merkezli olarak yazar Fatih Bayhan’ın genel yayın yönetmenliğinde ve araştırmacı-gazeteci yazar Mehmet Poyraz’ın yayın koordinatörlüğünde yayın hayatına başlamıştır.

Ankara’da Gazeteci-Yazar Fatih Bayhan öncülüğünde tekrar yayın hayatına başlayan Sebîlürreşad, 14 Ağustos 2016 tarihli 1.008’inci sayısı ve “Allah’ın inayetiyle, devam…” manşetiyle okurlarıyla buluştu. Dergi, Şubat 2017’ye kadar her ayın on dördüncü günü yayımlandı. Mart 2017’den itibaren her ayın 1’inden itibaren çıkmaya başlarken sayfa sayısını da 56’ya yükseltti. Ayrıca yeni dönem Sebîlürreşad’da her sayıda Türkçe harici dillerde yazılmış altı ila sekiz makaleye yer verilmektedir. Sebîlürreşad’ın Ocak 2017 sayısında 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazısı da ilk defa yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER HABERLER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.