İSLAM DÜNYASI NEDEN ETKİSİZ KALIYOR?

İsrail’ in Filistin’ de katliam yapmasına ve bunu savaş kurallarının dışında gerçekleştirmesine ses çıkarmayan ülkeler bugün sayıları 60 olan İslam Ülkeleri’dir.  

Bugün İslam dünyası denince, 30 milyon kilometrekareyi bulan bir yüz ölçüm üzerinde 2 milyarı aşan nüfusun yaşadığı 60'a yakın devlet ve 80 dolayında Müslüman topluluğu anlaşılmaktadır.

Peki neden İsrail’e karşı çıkamıyorlar?

Neden tepki göstermiyorlar? 

Ortadoğu ile başlayalım. 

14 Mayıs 1948 günü İngilizler Filistin’den ayrıldıklarını açıkladılar. 16 Dakika sonra İsrail Devleti’nin kurulduğu açıklandı. İsrail’i ilk tanıyan ülkeler ABD ve İngiltere olurken dönemin İslam Devletlerinden Suudi Arabistan ve Ürdün’de İsrail’i tanıdılar.

Birleşmiş Milletlere başvuran İsrail daha sonra başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere birçok devlet tarafından tanındı. Kuruluşundan itibaren Arap nüfusa karşı savaş başlatan ve topraklarını terk etmeyen Arapları bugün Gazze’de yaptığı gibi katliam yaparak öldüren İsrail, ilk etapta Filistin’den 750 Bin Arap’ı sürdü. 75 yıl önce nüfusu İsrail’den çok olan Araplar birleşemediler ve direnişleri yeterli olmadı. 1967 yılına gelince Ordusunu kuran İsrail Filistin Topraklarını işgal ederek, yüzölçümünü büyüttü.  Düzenli Ordu kuramayan Filistinliler İsrail’ i durduramadılar.  

1973 yılında Mısır ve Suriye’ye aynı günde saldırdılar. Yom Kippur Savaşında önce gerileyen İsrail Ordusu ABD’nin Silah Depolarını açmasıyla Sina Çölünde Mısır Ordusu’nu durdurdular. 8 gün sonra savaş ABD ve Rusya’nın araya girmesiyle bitti. İsrail bu savaştan karlı çıktı ve topraklarını genişletti. O tarihten bu zamana kadar geçen 50 yılda Mısır, İsrail ile savaşmadı. Çünkü AB’den gelen milyarlarca dolarlık ekonomik yardım ile kendi içişlerine döndü. 

Ürdün zaten hiçbir şekilde savaşmıyor. İsrail’i tehdit eden Irak ve başındaki Saddam Biyolojik Kitle İmha Silahları üretiyor diye 2003’de devrildi. Irak işgal edildi.

Suriye ise 2012’de başlatılan iç savaş ile bölündü. Bölgenin güçlü devleti olarak görünen Suudi Arabistan ise tarihinde hiçbir şekilde İsrail ile savaşmamış bir devlet.

Kuveyt-Katar-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise Gazze Savaşı’nda sesleri hiç çıkmadı ve hala çıkmıyor.

Kuzey Afrika Ülkeleri’ne gelince onlardan da tepki yok. Yardım ise belli değil. Zaten İsrail halka yardım edilmesini engelliyor. Sonuç olarak Türkiye en fazla tepki veren İslam Ülkesidir. Yardım etmeye de çalışıyor.  

1948 Yılından beri İsrail karşısında bir devlet kuramayan Filistin Halkı ne yazık ki katliama uğrarken, İslam Ülkeleri’nden fazla tepkiyi gösteren Avrupa Ülkeleri ve Ülkelerinin politikasından dolayı rahatsız olan binlerce Amerikalı oluyor.

İslam Dünyası neden bu noktaya geldi?

1- İslam Ülkeleri’nin başında olan devlet başkanları, krallar ABD’nin yakın dostlarıdır. ABD’de onları destekler. Buna Ürdün ve Fas Krallığı en güzel iki örnektir.

2- Körfez Ülkeleri zaten ABD kontrolündedir. Buradan çıkan petrol ve doğalgaz gelirlerinin paraları ABD bankalarındadır ve orada değerlendirilir.

3- Suudi Arabistan Petrollerini Amerikan Şirketleri çıkartır. Buna karşılık ABD Ordusu Suudi Kraliyet Ailesini korur.

4- İran bölgedeki en güçlü İslam Devleti olarak görünür ve arada bir sesini yükseltir. Sonra susar. ABD İran’a savaş açamaz nedeni de şudur: Böyle bir savaş başladığında İran elindeki nükleer füzeleri İsrail’e atacağını açıklamıştır. Hava Güvenlik Sistemleri ne kadar güçlü olursa olsun Tel Aviv’e düşecek bir nükleer füze İsrail’i yok edecektir. Bu riski ABD almaz. Bu ortamda da hiçbir İslam Ülkesi İsrail ile savaşmayı göze alamıyorlar.

5- ABD Etkisi: İsrail Devletinin koruyucusu olan ve bunu 200 yıldır devam ettiren ABD için İsrail’in güvenliği çok önemlidir. Hatta ABD’nin menfaatlerinden önce gelir. İsrail ne yaparsa yapsın ABD’nin onun arkasında durduğunu görüyoruz. 

SONUÇ: İslam Ülkeleri’nin birleşerek bir güç olamayacağını İslam Ülkeleri Konferansında gördük. İsrail’e karşı birleşemeyen bu ülkeler Filistin’deki dramı sadece seyrediyorlar. 10 Milyon nüfuslu bir devlet, 60 Ülkeye kafa tutarken, Nüfusu 2 milyarı aşan İslam Dünyası pasifliğini daha da önemlisi korkaklığını sürdürüyor.

60 Ülke içinde bir tek Türkiye İsrail’e tepki gösterip kavga ediyorsa diğer İslam Ülkeleri bunu düşünüp kendi politikalarını gözden geçirmelidirler.

Sonuç ne olacak bekleyip göreceğiz.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Bektan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.