BUGÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MÜ?

Hangi Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü Kutlamalıyız!
Başta Anadolu olmak üzere ülkemizin neredeyse her mahallesinde ismini bir okula verdiğimiz bir şehit öğretmenimizin mi öğretmenler gününü kutlamalıyız?  Yoksa Anadolu’muzun en ücra köylerinde kendilerini bu vatanın çocuklarına adamış terör örgütünün hedefinde olduklarını bile bile o kutsal görevi yerine getirmek için yiğitçe duruş sergileyen eli öpülesi genç öğretmenlerimizin mi öğretmenler gününü kutlamalıyız?

Sizce hangi öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlamalıyız?

Yoksa Ülkemizin kira konusunda büyük bir kaos yaşadığı büyük şehirlerimizde aldıkları maaşları ancak kira ücretini ödeyebilmek için büyük sıkıntı çeken öğretmenlerimizin mi ilk sırada öğretmenler gününü kutlamalıyız?

Sizce öncelik hangi sınıf öğretmenlerimizde olmalıdır?
Öğretmenlerimizin öğretmenlik için yeterlilikleri olduğu halde kadrosuzluktan atamalarının yapılmadığı bir sonraki döneme ertelenerek tekrar sınava tabi tutularak bir öğrenci gibi muamele görüp yıllarca atanamayan öğretmenlerimizin mi öğretmenler gününde hatırlanıp öğretmenler günü kutlanmalıdır?

Öğretmen oldukları halde kadroya alınmadan sözleşmeli- ücretli öğretmen adı altında sadece branşları ile ilgili ders verilerek kadrolu olmadıkları için sigortaları dahi tam yaptırılmayan öğretmenlerimizin mi öğretmenler gününü kutlamalıyız?

Sizce hangi öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlaması öncelikli olmalıdır?
Atanamayıp özel okullara müracaat ederek çok düşük ücretlerle çalıştırılan ve özel okulları dolduran ekonomik gelirleri yüksek ailelerin çocuklarının adeta giyim kuşamlarından dolayı hor görüp umursamaz tavırlarla baktığı öğretmenlerimiz mi bu özel günde ilk öncelikli olmalıdır?


Eğitim müfredatına öğrenciler başta özel okullarda olmak üzere tüm okullarda istedikleri kılık kıyafetle eğitim alırken Öğretmenlerimizin kıyafetleri üzerine önlük giyme zorunluluğunda bırakılması sonucu tek tip kıyafete sokulan öğretmenlerimiz mi ilk sırada olmalıdır?


Sözde neredeyse ülkenin tamamı her öğretmen kutsaldır ifadesi kullanırken ülkede eğitim politikalarının başında bulunan siyasilerin öğretmenlerimizin bu durumunu gözden kaçırmaları bir tesadüf olabilir mi?

Öğrencilerimizin okuduğunu anlama oranlarının düşüklüğü bir tesadüf müdür?
Başta üniversitelerimiz olmak üzere eğitim konusunda dünya ülkeleri sıralamasında yerimizin olduğu nokta bir şans mıdır?


Ülkemizde Kültür, Tarih, Coğrafya, Sinema, Tiyatro, Siyaset gibi alanlarda elle tutulur bireylerin bir elin beş parmağını geçmeme nedeni çok iyi bir eğitim müfredatımızın olmaması için olabilir mi?

Başta ülkemizde ilk sıkıntı olarak gösterilen adalet kavramı iyi eğitim alamayan bireylerden kaynaklandığının düşünülmesi yerine adaleti siyasetçiler bozdu demek daha doğru bir ifade demek abesle iştigal değil midir?


Cehaletin düşmanı eğitimdir, Öğretmenler ülkelerinde cehaletin kahraman savaşçılarıdır diyen bir toplum geleceğimizi yetiştiren bu öğretmen ordusunun problemlerine ne kadar eğiliyor?

Yeri geldiğinde herkes "Bana bir harf öğretenin kölesi olurum"  ifadesini kullanırken okulda öğretmenin yüksek sesle ikaz ettiği öğrencinin velisi tarafından farklı şekillerde darp edilip tehditlere maruz kaldığı bir ülkede kaliteli eğitimden söz edilebilir mi?

Dün "Eti senin kemiği benim " diyerek öğrencilerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimize evlerimizde tek çocuğumuza dahi sahip olamadığımız bu yeni nesil gençlerin sınıfta 20-30 hatta 40 kişilik sınıflarda öğretmenlerimize eğitim için emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sınıfta eğitim amaçlı ikaz ve telkinlerini anlamlandıramayıp anında farklı anlam yükleyerek tıpkı "Oku adam ol baban gibi, Eşek olma" ifadesindeki virgülü kaldırıp okulu basarak öğretmenlere çocuğuma "Baban gibi Eşek Olma" demişsin tutumunu sergilediğimiz öğretmenlerimizin mi öğretmenler gününü kutlamalıyız?

Ülkemizde istisnasız tüm veliler ben çocukluğumda yaşamadım çocuğum benim yaşadığım eksiklikleri yaşamasın diyor ve ülkemizin cehalet savaşçıları öğretmenlerimize yılın 365 günü bunu yapıyorsa eğitimden beklenti ne kadar ve hangi kalitede olur?

Sonuç bir şehit öğretmenimiz Aybüke için çekilen filmlerde gözyaşı dökmek yerine tüm öğretmenlerimizi birer Aybüke öğretmen olarak görüp geleceğimiz olan ülkenin kalkınmasında, gelişmişliğin artmasında, diğer ülkelerle yarışta olmamız, toplumun huzuru, barışı için iyi, kaliteli ve yetenekli nesil yetiştirmek, vicdanlı ve liyakatli bireyler beklentisinde olmak için öğretmenlerimize gereken değeri 1 gün değil her gün göstermeliyiz.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin bu göstermelik olan öğretmenler gününü en içten sevgi ve saygılarımla kutluyor büyük küçük tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Erdem Karabulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.