MİRASTA KIZIN NE HAKKI VAR ??

Ülkemizde özellikle kız çocuklarından miras kaçırmak amacıyla miras bırakan vefatından önce muvazaalı hareket ederek başkalarına mal devretmektedir. Maalesef halen kız çocuğuna miras düşmez anlayışı  yüzünden miras malları kişi yaşarken oğullarına devretmekte ve kız çocukları mirastan mahrum edilmeye çalışılmaktadır.

              Her ne kadar bu anlayış devam etse de hukukumuz bu anlayışın ve haksızlığın önüne geçmek amacıyla birden çok tedbir almıştır. Bu tedbirlerin en başında ise "muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davaları " gelmektedir. Örnek vererek açıklamak gerekirse; bir babanın iki kız bir erkek olmak üzere üç çocuğu olsa ve tüm mallarını ölmeden önce erkek evladına devrederse kız çocukları haklarını aramak için söz konusu adı geçen davayı açmaları gerekmektedir.

              Muris muvazaası nedeniyle açılacak davalarda murisin yani vefat eden kişinin mallarını diğer mirasçılardan mal kaçırma amacıyla devretmiş olması gerekmektedir. Davanın açılabilmesi ve kazanılabilmesi için gerekli olan ilk şart budur. Bu hususu ise vefat edenin herhangi bir karşılık almaksızın mallarını devretmesi, vefat edenin malını devretmesi için ekonomik bir zorluğu bulunmaması ispatlamaktadır.

              Söz konusu iddiaların ispatlanması durumunda ise mahkeme devredilen tapuların mülkiyetlerini iptal edip yeni maliklerin hisseleri oranında tescil edecektir. Yine bir örnek vererek açıklamak gerekirse; babanın iki kız ve bir oğlu olduğu ve mal varlığı olarak tek tapunun bulunduğu bir olayda baba tapusunu oğluna devretmiş olması durumunda kız çocukları muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açacaklardır.  Kız çocuklarının açacağı dava da öncelikle babanın mal kaçırma amacı taşıdığını ve bir bedel olmaksızın tapunun oğlana devredildiğini ispatlamaları gerekecektir. Bu hususları ispatlamaları durumunda mahkemece söz konusu tapuda tek malik olarak görünen oğlanın kaydını iptal ederek her biri çocuğun hissesi oranında yani 1/3 oranında tapuda kaydı yapılacaktır. Babanın üç çocuğu da tapuda hissesi oranında malik olarak yer alacaktır.

              Bu nedenle mal kaçırma amacıyla hareket edilen bu gibi durumlarda "muris muvazaası nedeniyle tapu iptal ve tescil davası" açılması gerekmektedir. Hak kayıplarının yaşanmaması, ülkemizde kadın- erkek eşitliğinin sağlanması bu davanın önemini daha da artırmaktadır. 06.12.2023

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Emin HAMURCU / HUKUKÇU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.