İSRAİL’İN SAVAŞ DOSTU AMERİKA

İsrail Devleti 14 Mayıs 1948 günü kuruldu. İngilizlerden Filistin’den çekildiklerini açıkladılar. 16 Dakika sonra İsrail Devleti’nin kurulduğu açıklandı. O ilandan itibaren ABD ve İngiltere İsrail’i hemen tanıdılar. Bu durum bölgede yaşayan Arapların hoşuna gitmedi. Çatışmalar başladı. Arap Nüfusun fazla olması nedeniyle Yahudiler artan saldırılar karşısında düzenli ordu kurmanın gerektiğini düşündüler.

 

Golda Meir hemen Amerika’ ya gitti. Ülkedeki zenginlerden 50 Milyon Dolar topladı. ABD Hükümetinden hem silah satın aldı, hem de 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ordu silah depolarında bulunan Tank, Tüfek, Zırhlı Birlikler, Toplar, Kamyonlar ve savaş uçakları alındı. Büyük bölümü ise bağış olarak İsrail’e gönderildi.

 

Filistin’ e 1948’den itibaren yoğun bir Yahudi göçü başlamıştı. Gelen gençler kamplara yerleştirildi. ABD’den gemilerle gelen silahlar bunlara dağıtıldı. Eğitimler başladı. Milis Savaşlarından sonra düzenli ordu birlikleri oluşturulmaya başlandı.  Bu bağımsız savaşanlar ‘da düzenli orduya katıldılar. Böylece İsrail Ordusu oluşturuldu.

 

İsrail ile savaşan Araplar düzenli ordu kuramadılar ve bugün Hamas’ın örgütü gibi sistemlerle savaşa devam ettiler. Bugün Gazze’de yaşanan katliam benzerleri 1950 ve 1960’larda da sürdü. Birçok Arap köyünde katliamlar yaşandı. Dünya Medyası gelişmiş değildi ve Ortadoğu’dan gelen bu haberler ne Avrupa’lıları ne de Amerikalıları ilgilendirmiyordu.

 

1967 Yılına gelindiğinde İsrail Ordusu Filistin’de işgale başladı ve topraklarını 6 gün savaşı sonunda genişletti. Altı Gün Savaşı veya Haziran Savaşı, 5 Haziran 1967 Pazartesi, İsrail ile Arap komşuları Mısır, Ürdün ve Suriye arasında başlayan ve 6 gün süren savaşa verilen addır. Arap İttifakı'na Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Tunus, Fas ve Cezayir de asker ve silah yardımıyla katılmışlardır.

 

Savaş, İsrail'in kesin üstünlüğü ile bitti. Savaşın sonunda Mısır'dan Sina Yarımadası'nı, Suriye'den Golan Tepeleri'ni ve Filistin'in Gazze Şeridi ile Batı Şeria topraklarını alan İsrail, topraklarını dört katına çıkarmıştır. Bu olay başta Filistin Sorunu olmak üzere günümüzdeki birçok sorunun temelini oluşturur. 

 

Mısır ve Suriye O savaştan sonra 6 yıl boyunca hazırlık yaptılar. Soğuk Savaş ortamından faydalanarak, Sovyetlerden her tülü silah ve cephaneyi satın aldılar.  1973 Yom Kipur Savaşı 6 Ekim günü Mısır ve Suriye’nin ani saldırısı ile başladı. Önce Mısır ve Suriye savaşta başarı kazandı. İsrail Ordusu bu iki ülkenin tankları karşısında geri çekilmeye başladı. O noktada ABD Hükümetine başvuran İsrail, kendilerine 105 mm’lik Tank Toplarından verilmesini istedi. Pentagon bu topların daha geliştirme aşamasına olduğunu söyleyerek öneriyi ret etti.

İsrail bu sefer 90 mm’lik toplara sahip tanklardan istedi. Pentagon’un cevabı yaptığımız araştırmaya görer ABD Ordusu Silah Depolarında bu tankların cephaneleri bulunamadı dediler. İsrail ise Hawaii’deki silah deposun da 15.000 adet 90’mmlik top mermisi bulunuyor dedi.

 

İsrail Mısır ve Suriye’nin tanklarını vurmak için ABD’den bu sefer tankları vuracak Maverick Uçaklarından istedi. ABD Genelkurmay’ı ise bu uçaklardan bir filo’nun daha yeni ordu envanterine girdiğini ve bu filoyu verirlerse ABD Kongresi’nin kendilerine hesap soracağını açıkladı.

İsrail’in cevabı ise:” Siz Uçakları verin, Kongreyi bize bırakın”. Sonuçta İsrail bu filoyu alarak düşman tanklarını vurdu. Sina Çölün’ de Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’ın hatalı kararları sebebiyle Mısır Ordusu’nun bir kısmı İsrail tarafından kuşatıldı. İsrail Ordusu Suriye’yi de durdurdu ve karşı saldırıda Golan Tepelerini geri aldı.

6-25 Ekim Tarihleri arasındaki Yom Kipur Savaşı’nı İsrail ABD Desteği ile kazandı. Bu arada boşalan silah depolarına silah ve cephane yardımı ABD Ordusundan geldi.

 

7 Ekim’de Hamas’ın başlattığı savaşı duyunca bu saldırının acısını İsrail sivil halktan çıkaracağını söyledim. Haklı çıktım ve katliam sürüyor. Peki en büyük desteği kim veriyor? Amerika Birleşik Devletleri.  Avrupa’ da İsrail’in yanında sonuç ise olan zavallı sivillere oluyor.

Tarihsel sürece baktığımıza da İsrail Ordusu kurulurken en büyük desteği ABD vermiş ve savaş dönemlerinde de bu destek sürmüştür.

Akdeniz’e yollanan ABD Gemi Filosu buna en güzel örnektir.

 

Filistinlilerin ne yazık ki böyle bir desteği yok. 1967’de Filistin’e destek veren Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, Mısır ve Suriye’den bugün destek gelmiyor. İslam Ülkeleri sessiz bir şekilde İsrail’i seyrediyorlar. Seyretmeye de devam edecekler.  

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Bektan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.