Hz. Hatice (r.anha)

Hz. Hatice, Hz. Muhammed (s.a.v)’in ilk hanımıdır. O, Arapların en asil kavmi olan Kureyş kavminden ve Kureys kavminin de, en asil, ailelerindendi. Babası Huveylid, annesi Fâtima’dır.

Hz. Hatice’nin baba tarafindan soyu Kusay’da Peygamberimizin baba tarafından soyu ile birleştiği gibi, annesi tarafından da soyu yine Peygamberimizin baba tarafından dedesi olan Lüey’de bileşmektedir. (M. Asim köksal, İslâm Tarihi, Mekke Devri, 96)

Hz. Hatice, ticaretle uğraşan zengin, şerefli bir kadındı. Ücretle tuttuğu adamlarla Şam’a ticaret kervanları düzenlerdi. Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğru sözlü, güzel ahlâklı ve son derece kendisine güvenilen bir insan olduğunu öğrenince, O’na ticaret ortaklığı önerdi. Hz. Muhammed (s.a.v) Hz. Hatice’nin bu teklifini kabul etti. Hz. Hatice O’nun başkanlığında bir ticaret kervanını Şam’a gönderdi. Aynı zamanda kölesi Meysere’yi de O’nunla beraber gönderdi. Meysere, yolculuk sırasında Hz. Muhammed (s.a.v)’de harikulade hallere şahit oldu. Gittikleri yerde, Peygamberimiz (s.a.v) ticaretini yaptı ve oradan geri döndüler. Hz. Hatice bu ticaret kervanından çok memnun oldu. Daha önce gönderdiği ticaret kervanlarına göre, bu sefer daha fazla kâr elde etmişti. Hz. Peygamber (s.a.v) hakkında Meysere’yi de dinleyince, O’na olan güveni ve sevgisi daha da arttı. O’na anlaştıkları ücretten fazlasını verdi ve Hz. Muhammed (s.a.v)’e evlenme teklifinde bulundu.

Hz. Peygamber (s.a.v) durumu amcası Ebu Talib’e anlattı. Ebu Talib Hz. Hatice’yi Hz. Muhammed (s.a.v) için istedi. İki aile anlastı. Düğünleri o zamanın örf ve adetlerine göre, Hz. Hatice’nin evinde yapıldı. Ebû Talib nikâhlarını kıydı. Hz. Muhammed (s.a.v) 25, Hz. Hatice 40 yaşındaydılar.

Hz. Hatice’nin Rasûlullah (s.a.v)’den Fâtima, Ümmü Gülsüm, Zeyneb ve Rûkiyye adinda dört kızı, Kasım ve Abdullah adında da iki oğlu dünyaya geldi.

Hz. Hatice(r.anha), Rasûlullah (s.a.v)’e, Peygamberliğinden evvel son derece saygı gösterip onu mutlu ettiği gibi, Peygamberligi döneminde de, ona ilk inanan, onunla beraber namaz kılıp ona ilk cemaat olan kişi oldu.

Hz. Hatice(r.anha), Allah’ın selâmına ve Rasûlullah (s.a.v)’in övgüsüne nail olacak derecede faziletli ve şerefli bir kadındı. O, imanda, sabırda, iffette, güzel ahlâkta, her yönü ile örnek olan bir anneydi. Rasûlullah (s.a.v); “hristiyan kadınlarının en hayırlısı İmrân’ın kızı Meryem, Müslüman kadınlarının en hayırlısı ise, Hüveylid’in kızı Hatice’dir” buyurdu.

Allah’in rızasını, yuvasının mutluluğunu, dünya ve âhiretin huzur ve saadetini düşünen bütün anneler için en güzel örneği teskil eden Hz. Hatice (r.anha), nübüvvetin onuncu yılında, Ramazan ayında vefat etti ve Mekke’deki Hacun kabristanına defnedildi (M. Asim Köksal, a.g.e. s. 302).

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar SEMA ADAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.