FANİ DÜNYA

Dünya dediğimiz yer ve içinde yaşayan varlıklar bütün canlılar insanlar, hayvanlar, bitkiler ve aklımıza gelen her türlü canlı var ve bu canlıların hepsi besleniyor yiyor içiyor havayı teneffüs ediyor hepsinin yiyecekleri eksiksiz veriliyor ve Kainatta mükemmel bir intizam vardır... Gözümüzü gezdirdiğimizde ise hiç bir şeyde kusur göremeyiz çünkü var eden Cenab-ı-Hakkın mükemmelliğini görüyoruz. Yaradan alemler içinde alem var etmiştir. On sekiz bin alem olduğunu biliyoruz, saydığımız zaman bitiremeyiz, insanlar aleminden tutalım ta denizlerin dibindeki alemlere uzanan bir yolculuğa çıkmış olsak hayretler içinde kalabiliriz. Bunca canlının yaşadığı bu alemde hiç bir kusur göremeyiz. Dolayısıyla bunca alemlerin içindeki canlıların hepsi yaradanı tanıyor ve biliyor tek tek hepsinin rızkı ayrıdır, kusursuz olarak besleniyorlar demek ki mükemmel bir intizam var bu kadar muhteşem bir düzen içerinde yaradılan hayvan olsun insan olsun bu düzeni bozmak hakkına sahip midir? Hayır hiç kimse bu intizamı bozma hakkına sahip değildir.

        Baktığımız zaman bozuyorlar her yerde görmeye başladık bunu. Hani büyük zatlar demişler insan bozulmadıkça nizam bozulmaz nasıl da bu ahir zamanı anlatmışlar. Demek biz insanoğlu bozulduk ki nizamı bozduk çok acı değil mi? Nerede bir güzellik var ise yıktık yerine metropoller yaptık, sevgili dostlar insanın bozulması çok acı bir gerçektir insan, inanan olsun inanmayan olsun, insaflı olmalıdır, bozgunculuğun bu kadarına da pes doğrusu. Dünyada bunca mazlumun ahı yerde kalmaz muhakkak yaradan hesabını soracak. Bu kadar zulüm olmaz. Rabbim mazlumları muhafaza etsin zalimleri helak etsin inşallah... Böyle vefasız bir dünyada yaşamın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz değil mi? Zalim zilletinde mazlum izzetinde göçüp gidiyor bu dünyadan demek ki büyük Mahkeme-i Kübra ya bırakılıyor o gün herkesin birbirinden kaçtığı gün olacak, yüce Rabbimiz herkesi toplayacak huzuruna işte o zaman vay halimize. Un ve kepeğinin ayrıldığı gün o büyük hesap günü, tek tek hesabı görülecektir. Bu kadar zulüm var herkes susuyor çırpınan canlar, ağlayan anneler, yetimler ve biz hiçbir şey yokmuş gibi umursamaz bir haldeyiz. Bu bir vefasızlık değil de nedir? Biz küçüktük hatırlıyorum annem derdi ah kızım düşenin dostu yok derdi, ne kadar doğru söylemiş şimdi bu vefasız dünyaya baktığımız da anlıyoruz.

        Dostlar en azından üzerimize düşen her ne ise yapalım, dua edelim, yardım edelim hiç olmazsa bir müddet kendimizi düşünmeyelim. Mazlumları düşünelim üzülelim zalimden yana olmayalım, Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Rabbimiz Kur-an-ı Kerim’de buyuruyor ‘’İnnemel  mü-minune ihvetün’’ (Hucurat Suresi 10. Ayet) Müminler ancak kardeştirler, öyle ise iki kardeşinizin arasını düzeltin Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız. Ne kadar güzel bir Ayet-i Kerime. Bizler bunun farkında olup hayatımıza geçirmeliyiz. Gerçekten birbirimizi sahiplenelim... Allah’ı razı edelim birbirimizi kıskanmayalım, vefalı olalım bu dünyadan göçtükten sonra arkamızdan hayır dua alalım, yoksa bir yetimin ahını alıp da göçmeyelim bu dünyadan. İşte o zaman halimiz nice olur.

      ‘’Dünyanın üç yüzü var, birinci yüzü Cenab-ı Hakkın esmasına bakar, onların nukuşunu gösterir, mana-i harfiyle onlara aynedarlık eder. Dünyanın bu yüzü gayet güzeldir, nefrete değil aşka layıktır... İkinci yüzü ise ahirete bakar. Ahiretin tarlasıdır, Cennetin mezrasıdır, rahmetin mezheridir. Şu yüzü dahi, evvelki yüzü gibi güzeldir, tahkire değil, muhabbete layıktır. Üçüncü yüzü insanın heveslerine bakar gaflet perdesi olan ve ehl-i dünyanın melabe-i hevesatı olan yüzüdür. Şu yüz çirkindir. Çünkü fanidir, zaildir, elemlidir, aldatır. İşte hadiste varid olan tahkir ve ehl-i  hakikatin  ettiği nefret, bu yüzdendir’’ (Sözler) Biz de gittikçe kirlenen bu dünyada daha çok güzelliklere talip olmalıyız ki bu dünyada vefalı olabilelim. Dünyanın sevgisini kalbimize yerleştirmeyelim, ne için yaşadığımızı bilelim kafidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki ‘’Dünyaya meyledenin emeli uzun olur, sonunu getiremez, bitmez tükenmez ihtiyaca düşer, öyle bir meşgale kaplar ki mihnetinden kendini kurtaramaz.’’ (Deylemi). ’’ Ahireti isteyip onun için çalışan, geçim sıkıntısı çekmez, zengin olarak sabahlar, zengin olarak akşamlar. Ahiret işi sana kolay gelir dünya işi zor gelirse, bil ki sen iyi hal üzeresin. Ahiret işi zor, dünya işi kolay gelirse bil ki durumun kötüdür.’’ (İbn-i Neccar)’’. ’’Dünya mümine zindan, kafire Cennettir.’’ (Müslim) ‘’Kim yalnız dünya hayatını ve zinetini istemek ise, işlerinin karşılığı orada onlara tam olarak veririz. İşte onlar, ahirette kendileri için ateşten başka hiç bir şeyleri olmayan kimselerdir, dünyada yaptıkları da boşa gitmiştir, yapmakta oldukları şeyler zaten batıldır. (Hud suresi.15-16) . ‘’Allah dilediğinin rızkını bollaştırır da daraltır da. Onlar dünya hayatıyla şımardılar. Oysa ahiretin yanında dünya hayatı, geçici bir faydadan başka bir şey değildir.’’ (Rad 26).

 Selam ve dua ile...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Leyla Yaman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.