Tüketiciyi öldüren, satışı yasal tek ürün

Sigara ve tütün mamulleri dünyada önlenebilen ölüm sebepleri arasında hala ilk sıradaki yerini koruyor. Her yıl milyonlarca insanımızı sigaraya bağlı hastalıklarla kaybediyoruz.  Hal böyle iken tütün endüstrisi nargile, elektronik sigara gibi yeniliklerle hayatları karartmaya devam ediyor. Dünyada her 4 kişiden 1 kişinin sigara içtiği gerçeği uzun zamandan beri uzmanların gündeminde. Dünya Sağlık Örgütü, toplum sağlığına yönelik zararları en aza indirmek amacıyla bu anlamda büyük mücadeleler vermesine rağmen sigara tüketiminde tütün tüketiminin azalmasına katkı sunamıyor, yapılan tüm çalışmalarda yetersiz kalıyor. Tüm dünyada verilen mücadelede; “Sigara Sağlığa Zararlıdır” etkisine bir tepki gösteremeyerek bir arpa boyu yol alınamıyor.

Bundan 30 yıl öncelerinde sigara içmek kapalı alanlarda yasak olmadığı dönemlerde de, toplumun her kesiminde; kara, hava, demir ve deniz taşımacılığında, kahvehane, lokanta, sinema, tiyatro, restoran gibi alanlarda serbestçe tüketiliyordu.  Sigara o günde sağlığa zararlıydı, bugünde. Peki, sağlığa zararlı olan bu tüketimi azaltmakta niye başarısız kalınıyor. İşte orada insan iradesinin bir etkisi de olmuyor değil. ‘Can tatlıdır’ mantığından bakanlar ile tıbbi destek alanlar bırakabiliyor. Ama ‘Atın ölümü arpadan olsun’ mantığıyla bakanlar için bu sorun bile sayılmıyor.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), toplum sağlığına yönelik zararları en aza indirmek amacıyla sigara kullanımının hele hele elektronik sigara ve nargilenin kontrol altına alınması için acil eylem çağrısında bulunsa da durumda bir değişiklik yok gibi.  Çünkü tütün ürünlerinin kullanımını cazip hale getiren, daha az zararlı olduğu söylemlerini yaygınlaştıran üst akıllar tütün kullanımını gittikçe artırmak için pr çalışmalarını en üst perdeden yapıyor.

Dünyada 2 milyar insan sigara ve diğer tütün ürünlerini bağımlı olarak tüketiyor. Bugün göğüs hastalıklarında korkunç bir artış var. Sebebi sigara olsa da bu tespit korkutucu gerçeği değiştirmiyor.  2018-2023 Tütün Kontrolü Planı'na göre Türkiye'de sigara içenlerin sayısının 15 milyondan fazla olduğunu belirtiliyor. Yani nüfusumuzun dörtte biri sigara içiyor. Bu orana göre yaklaşık 20 milyona yakın kişi düzenli sigara içicisi. En korkutucu yanı ise sigara yaşının gittikçe küçük yaşlara inmesi.

Çevremizde hemen hemen her gün rastlıyoruz. Özellikle okul giriş ve çıkışlarında öğrencilerin kız erkek demeden ellerinde açıkça sigara, e-sigara içmesi artık çevremizde normalleşmiş gibi. Kimseler tepkisini koyamıyor zaten buna da kimsenin müdahale hakkı yok.  Bu da bizi en fazla sigara tüketen ülke haline getiriyor. İstatistikler; Avrupa ülkelerinden Bulgaristan nüfusunun yüzde 29’u, Türkiye nüfusunun yüzde 27,3'ü sigara içiyor. Bu şu demek Türkiye'de sigara kullanan bir kişi günde ortalama 17.1 adet sigara içiyor. Yunanistan, 15.7 sigara ile İsrail, 15.5 ile Japonya ve 15.4 adetle de Avusturya'nın takip ettiğini söylüyor.

Son yıllarda uyuşturucu ve içki her ne kadar aynı statüde değerlendirilse de, sigaradaki bu korkunç rakamlar haliyle tüm toplumu ilgilendiren bir konu. Üreticisinin önerdiği şekilde kullanıldığında tüketiciyi öldüren ve satışı yasal olan tek ürün tütün ürünleridir. Bugün ülkemizde dâhil çok uluslu tütün şirketleri tütün satarak trilyonlar kazanırken, insanları da hastalandırıyor. Sonra bu hastalıklardan kurtulacak ilaçları satanlar kazançlarını katlayarak artırıyor.  Artık şu gerçeği herkes biliyor: Sigara fabrikaları, savaşlarda ölenlerden daha çok fazla insanı öldüren yasal bir ölüm makinası. Onlar kazanıyor insanlar ölüyor.  Bizlerse tütün endüstrisinin aslında en korkutucu yanı olan bu gerçek yüzünü hiçbir zaman olduğu gibi göremememizden geçiyor.

Son verilere göre yılda 5 milyondan fazla insan ölümüne neden olan sigara endüstrisi amaçlarına ulaşırken, tütün bağımlıları da bu kazanca hizmet ediyor.  Kısaca kendi katilimiz bize ulaşabildiği her alanda iletişimde kalmaya çalışıyor. Amaçları kazanacakları milyarları kazanmak için yeni bağımlılar bulmak. Bunu da başta gençleri ve kadınları sigaraya özendirmek için yeni yollar deniyorlar. Başta elektronik sigaralar olmak üzere, ölümün ardına saklandığı özendirici, tatlandırıcı aromaların eklendiği tütün ürünleriyle kandırıyor. Bu gibi ürünler gençleri daha fazla cezbediyor, tütün kullanımına başlamaya teşvik ediyor ve ömür boyu tütün ürünü kullanımına bağımlı hale getiriyor.

 Velhasıl: Sigarasız ve tütünsüz günler dileğiyle…

Kalın sağlıcakla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emirhan Hınıslıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.