Fitne ve Fitne İle İlgili Ayetler ve Hadisler

Fitne, genellikle bir sınav, imtihan veya zorlu bir durumu ifade eden Arapça bir terimdir. İslam literatüründe, bu terim genellikle imanın sarsılması, dinî değerlere karşı olumsuz etkiler ve müslüman toplulukları içeriden veya dışarıdan tehdit eden unsurları belirtmek için kullanılır. İslam'da fitne ile ilgili ayetler ve hadisler, Müslümanları uyarmak, korumak ve doğru bir yol üzerinde kalmaya teşvik etmek amacıyla gelmiştir. 

Fitne ile İlgili Ayetler

Allah (c.c) şöyle buyurur: 

1. Fitnenin Müslümanları Nasıl Etkileyebileceği: 

"Bilmez misiniz ki, göklerin ve yerin mülkiyeti Allah’a aittir ve O’ndan başka dost ve yardımcı bulunmaz. Siz, bir fitneden bir başkasına uğradığınız zaman, yeryüzünde bir karışıklık ve bir bozgunculuk meydana gelir. İşte onlar, düzeltilmeyeceklerdir." (Bakara, 2:107)

Bu ayet, fitnenin yeryüzünde bozgunculuğa sebep olabileceğini ve Müslümanları uyararak dikkatli olmalarını emreder. 

2. Fitne ile Sınanmanın Kaçınılmazlığı:

"Andolsun, sizi biraz korku ve açlık, biraz da mallar, canlar ve ürünlerden eksiltmeyle sınayacağız. Ancak sabredenleri müjdele." (Bakara, 2:155)

Allah, Müslümanları fitne ve sıkıntılarla sınayacağını bildirir ve sabredenlere müjde verir. 

3. Fitne ile Başa Çıkma Stratejisi:

"Sizden öncekiler de birçok üzüntü ve bela ile başbaşa kaldılar, öyle ki peygamberleri ve iman edenler onlar ne zaman yardım gönderilecek derken, onlara gelen yardım, onlar arasındaki haktan sapmış olanları ortadan kaldırmak için aceleci ve zalim kişilere, hak sahiplerine (yardım) olduğunda şöyle demişlerdi: 'Şüphesiz Allah'ın yardımı elbette çok yakındır.'" (Bakara, 2:214)

Bu ayet, zorluklar ve fitnelerle başa çıkmanın sabır ve dua ile mümkün olduğunu öğretir. 

Fitne ile İlgili Hadisler:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: 

1. Fitnenin Yayılması:

"Fitneler, karabasan gibi insanın içine girer. O kişi imanlı olduğu halde sabahleyin mümin olarak, akşamleyin kâfir olarak olur. Akşamleyin mümin olarak, sabahleyin kâfir olarak olur." (Buhari, Kitabu'l-Fiten, 11)

Bu hadis, fitnelerin insanın imanını sarsabileceğini ve kişiyi hızla değiştirebileceğini vurgular.

2. Fitne Dönemlerinde Korunma: 

"Fitnelerin şiddetlendiği zaman, o zaman mü'min, develerin yabani otunun az olduğu çorak yerde otlayan tavuk gibi olur. Onu bulan bir diğer tavuk onun karnını parçalamaktan başka bir şey düşünmez." (Müslim, Kitabu'l-Fiten, 1/148)

Bu hadis, fitne dönemlerinde Mü'minlerin savunmasız olabileceğini ve korunmaları gerektiğini ifade eder.

Fitne ve onunla başa çıkma konusu, Kuran ve hadislerde geniş bir şekilde ele alınmıştır. Müslümanlar için önemli olan, bu uyarıları dikkate almak, imanlarını güçlendirmek ve sabırla mücadele etmektir. Allah'a güvenmek ve O'na sığınmak, fitne dönemlerinde doğru yolu bulmak için bizlere kılavuz olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar SEMA ADAKOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Son Saat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Son Saat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Son Saat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Son Saat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.